Sport.pl

Siatkówka. W Resovii kończy się pewna epoka - Andrzej Kowal zrezygnował z prowadzenia zespołu w kolejnym sezonie

Jedyny polski szkoleniowiec w grze o medale mistrzostw Polski kończy swoją współpracę z klubem. Mimo obowiązującego w kolejnym sezonie kontraktu z Asseco Resovią Rzeszów Andrzej Kowal nie będzie trenował zespołu z Podkarpacia.
O Andrzeju Kowalu w ciągu ostatnich sezonów mówiło się wiele, choć nawet negatywne opinie nie były w stanie przekreślić sukcesów, które pod jego kierownictwem osiągnęła Asseco Resovia Rzeszów. Był w niej od początku kariery trenerskiej (2004 rok), zaczynając jako asystent. Na stałe pierwszym szkoleniowcem rzeszowian jest od 6 lat. W 2012 roku zdobył mistrzostwo kraju oraz doprowadził klub do finału Pucharu CEV. Rok później jego zespół był drugi w Pucharze Polski i obronił złoty medal ligi. W 2014 roku sięgnął po srebro mistrzostw. Sezon później był najbardziej udanym w wykonaniu jego drużyny - wygrała srebro Ligi Mistrzów, 2. miejsce Pucharu Polski oraz mistrzostwo kraju. W poprzednich rozgrywkach trapiona kontuzjami Resovia zajęła 2. pozycję w PlusLidze, w tych walczy o brąz.

Ten sezon nie układał się po myśli Andrzeja Kowala. Rzeszowska drużyna słabo zaprezentowała się w zmaganiach Ligi Mistrzów, gdzie z trudem awansowała do fazy play-off. W polskich rozgrywkach również wiodło jej się różnie, choć ostatecznie zakończyła rundę zasadniczą na 2. miejscu. Dowodem bezradności trenera było oddanie się do dyspozycji Zarządu Resovii w listopadzie 2016 roku po porażce 2:3 z GKS-em Katowice. Swoją decyzję tłumaczył słabymi wynikami drużyny i jej niesatysfakcjonującym bilansem początku sezonu (na 8 meczów zwyciężyła 5). Mimo przyznania przez szkoleniowca, że we wzajemnej współpracy coś się wypaliło, władze klubu postanowiły zostawić go na stanowisku.

Kilka tygodni temu w rozmowie ze Sport.pl trener Kowal zdradził, że jego kontrakt w klubie obowiązuje jeszcze przez rok, i że zamierza go wypełnić. Teraz zdanie zmienił, co spowodowane jest słabymi rezultatami zbudowanej z czternastu zawodników Resovii oraz narastającą krytyką jego wyborów. W ostatnim meczu rzeszowian - pierwszym spotkaniu o brąz PlusLigi - jego gracze przegrali z Jastrzębskim Węglem i nie byli w stanie zmazać złego wrażenia, które pozostawili po półfinałach.

Następcą trenera Kowala najprawdopodobniej zostanie Roberto Serniotti, który w tym sezonie doprowadził Berlin Recycling Volleys do Final Four Ligi Mistrzów. Wcześniej pracował również z Trentino Volley oraz w kadrze Włoch i Francji.

Odejście Andrzeja Kowala oznacza (o ile Skra nie zdecyduje się na zatrudnienie polskiego szkoleniowca), że wśród trenerów czołówki PlusLigi w kolejnym sezonie zabraknie Polaka. Przez ostatnie lata to właśnie on był jedynym reprezentantem polskiej myśli szkoleniowej w rywalizacji o medale w kraju i w Europie.

Kolejne informacje docierające ze strony Resovii potwierdzają, że w najbliższym czasie klub czeka rewolucja. Na razie przedłużono kontrakty z Marcinem Możdżonkiem, Thibault Rossardem oraz Jochenem Schoepsem. Po sezonie dołączą Michał Kędzierski (wraca z wypożyczenia z Cerradu Czarnych Radom) oraz Jakub Jarosz. Ważne umowy mają Bartłomiej Lemański i Mateusz Masłowski. Z rzeszowskim zespołem pożegnają się natomiast Damian Wojtaszek, Gavin Schmitt oraz najprawdopodobniej John Gordon Perrin, Piotr Nowakowski i Frederic Winters.Więcej o:

PlusLiga 2019/20

lp. Drużyna Pkt Sety Zw. Por.
1 VERVA Warszawa 51 56:17 18 2
2 ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 49 53:17 16 3
3 PGE Skra Bełchatów 46 50:19 15 4
4 Jastrzębski Węgiel 41 45:25 15 4
5 Trefl Gdańsk 28 38:36 9 10
6 GKS Katowice 28 42:43 9 10
7 MKS Ślepsk Suwałki 25 34:45 9 11
8 Cerrad Czarni Radom 25 35:41 8 11
9 Aluron Virtu CMC Zawiercie 21 27:42 7 12
10 Cuprum Lubin 21 30:48 7 14
11 Indykpol AZS Olsztyn 20 33:45 7 12
12 Asseco Resovia 20 29:45 6 13
13 MKS Będzin 19 29:45 7 12
14 BKS Visła Bydgoszcz 11 22:55 2 17

 • Półfinały
 • Ćwierćfinały
Komentarze (4)
Siatkówka. W Resovii kończy się pewna epoka - Andrzej Kowal zrezygnował z prowadzenia zespołu w kolejnym sezonie
Zaloguj się
 • dezel

  Oceniono 3 razy 3

  Nie umniejszając zasług p. Kowala, ale ..... nareszcie.
  Drużyna z takim potencjałem, z dwiema równorzędnymi szóstkami dołująca cały sezon wymaga niestety zmian. I bardzo dobrze, że te zmiany oprócz zawodników dotyczą także trenera. Resovii potrzeba nowej iskry i nowego sposobu spojrzenia na siatkówkę. Oby następca potrafił dogadywać się z zawodnikami i wyciskać z nich 120% zaangażowania.

 • muscicapa

  Oceniono 3 razy 1

  Kowal specjalista od psucia zawodników, Ci którzy odeszli z RESOVI następnie doskonale grali w innych klubach. Przykład Konarski, Mika. Kowal pierwszą dał plamę pozbywając się Georga Grozera. Sprowadził klub na równię pochyłą i trzeba było stanowczych cięć. Teraz kolej na następnych wybitnych pomagierów Kowala.
  Kowal powinien odejść już dwa lata temu. To był czas zmarnowany tak jak zmarnowano pieniądze na 14 zawodników i otoczkę darmozjadów śliniących się do Górala.

 • rawel7

  Oceniono 2 razy 0

  Szacun dla Kowala za tą decyzję - niewielu potrafi się tak zachować
  Podziękowania za lata pracy w Resovii i osiągnięte wyniki.
  Niestety ostatnie dwa sezony były w wykonaniu Resovii słabe (mimo szerokiej kadry i wielkich nazwisk) - dlatego decyzję o rezygnacji z funkcji trenera uważam za słuszną

 • crimen

  Oceniono 4 razy -4

  Andrzej, to świetny trener, wbrew opinii poszczekujących półgłówków. Bycie trenerem, to jednak duże obciążenie psychiczne. Andrzej powinien odpocząć. Mam nadzieję, że jeszcze kiedyś wróci do Resovii. Andrzej, duży szacunek za to, czego już dokonałeś. Rób ten doktorat i wracaj do siatkówki.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX