Siatkówka. Malke: Zakazać radości? Lepiej zabrać przerwy

- To jest kompletnie abstrakcyjne, nie wierzę, żeby mogło się znaleźć w regulaminie - mówi menedżer siatkarski Jakub Malke o możliwości wprowadzenia przepisu mającego ograniczyć radość zawodników po udanych akcjach. Człowiek, który współpracował z działaczami przy okazji turniejów Final Four Ligi Mistrzów, przypomina jednak, że już od tegorocznej Ligi Światowej ponownie będzie obowiązywał stary przepis, którego przywrócenie znacznie utrudni grę zawodnikom.
Łukasz Jachimiak: Andre Meyer chciałby ograniczyć radość zawodników po akcjach. Pomysł szefa Europejskiej Konfederacji Piłki Siatkowej (CEV) to spóźniony żart primaaprilisowy, czy należy spodziewać się zmian w przepisach?

Jakub Malke: Tego typu przepisy może wprowadzać tylko FIVB [Międzynarodowa Federacja Piłki Siatkowej], bo jeśli już miałoby coś takiego obowiązywać, to wszędzie, a nie tylko w Europie. Ale to jest kompletnie abstrakcyjne, nie wierzę, żeby coś takiego mogło się znaleźć w regulaminie. Zwłaszcza że na skrócenie czasu gry jest kilka lepszych pomysłów.

W takim razie na jakie zmiany powinniśmy się szykować?

- Generalnie zmiany nie są potrzebne, bo przecież praktycznie nie ma meczów, które trwałyby naprawdę zdecydowanie za długo. Dwie-trzy godziny - to jest czas, w którym prawie każde spotkanie się kończy. Ale warto zastanowić się, czy po wprowadzeniu do seta dwóch challenge'ów [sprawdzania, czy sędzia nie popełnił błędu] nadal potrzebne są w nim dwie przerwy techniczne. Moim zdaniem nie. A zabranie jednej przerwy da nam taką oszczędność czasu, jaką dałoby zakazanie cieszenia się zawodnikowi, który za chwilę ma pójść na zagrywkę. I nikt by o absurdzie nie mówił. Zwłaszcza że to rozwiązanie już działa. Włosi wycofali się z robienia dwóch przerw, mają jedną, w połowie seta.

A co z czasami na żądanie dla trenerów?

- Można by pomyśleć i w tym kierunku. Bo to takie przerwy zaburzają płynność gry. Jeśli oba zespoły wykorzystają po dwa czasy, do tego dojdą obowiązkowe dwie przerwy techniczne i niech każda ekipa dwa razy poprosi o challenge, to w secie mamy w sumie aż 10 przerw. To za dużo przy grze do 25 punktów.

Wolałby pan mniej szarpane końcówki wyrównanych setów, które trenerzy rozgrywają również biorąc czas, mający wytrącić z równowagi serwującego rywala?

- Amerykanie powiedzieliby, że to jest "part of the game" [część gry] i odesłaliby do NBA, gdzie kilkudziesięciosekundowe końcówki meczów trwają po kilkanaście minut. To się jednak ogląda. Ale wracając do tych 10 przerw, to jest ich za dużo.

A jeśli jednak zabrana zostanie zawodnikom ta chwila na radość po każdej akcji? Niedawno rozmawialiśmy o fatalnej sytuacji siatkarskiej Ligi Mistrzów i wśród przyczyn wskazywał pan zamiłowanie działaczy do wprowadzania dziwnych przepisów.

- Tym razem się nie boję. Uważam, że komentarz Meyera nic nie wnosi. Warto zauważyć, że w chwilę po rzuceniu pomysłu prezes CEV stwierdził, że federacja nie ma zamiaru za radość karać. Czyli bez kary albo nagrody to jest śmieszne, niepoważne i nie ma co o tym rozmawiać. Natomiast trzeba zauważyć, że za chwilę będziemy mieli naprawdę duże zamieszanie związane z innym przepisem, bo mało się o tym mówi, a do regulaminu wraca przepis o dotknięciu siatki.

Od kiedy ponownie utratą punktu będzie karane dotknięcie przez zawodnika nie tylko górnej taśmy, ale siatki w każdym jej miejscu?

- Już od początku tegorocznej Ligi Światowej cała siatka znowu będzie grać. To dopiero będzie cyrk. Bo popatrzmy, jak zawodnicy nauczyli się wykorzystywać siatkę. Choćby do wyhamowywania.

Jakie jest uzasadnienie powrotu do tego przepisu?

- Chodzi o powrót do założenia, że siatkówka jest sportem bezkontaktowym. Zawodnikom trzeba zapewnić większe bezpieczeństwo, bo wypadków pod siatką mamy sporo, depczą się tam, spadają na siebie. Ale problem z odejściem od takiej walki na siatce będzie duży. To weszło wszystkim w krew.

50 twarzy Grenia. Żyro nie trafił w bramkę na lotnisku? [NAJLEPSZE KOMENTARZE CZYTELNIKÓW]


Zdjęcie ASICS OCHRANIACZE / NAKOLANNIKI SIATKARSKIE PERFORMANCE KNEEPAD 672540-0900 6725400900 Zdjęcie Mikasa YV-3 Zdjęcie Mizuno WAVE LIGHTNING RX3 Obuwie do siatkówki (M2744A008-A11)
ASICS OCHRANIACZE / NAKOLAN... Mikasa YV-3 Mizuno WAVE LIGHTNING RX3 O...
Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ?
źródło: Okazje.info


Więcej o: