Sport.pl

Siatkówka. Biesiada: Wystarczyło umieć czytać, by wiedzieć, że w PZPS źle się dzieje

- Publicznie się chełpił tym, jak to największe firmy audytorskie dokonują badań finansów, jak to nic złego nie może się zdarzyć, jak to stawiają PZPS za wzór na całym świecie - mówi o zatrzymanym przez CBA prezesie Polskiego Związku Piłki Siatkowej Mirosławie P. jego poprzednik na tym stanowisku, Janusz Biesiada. - Jak to brzmi teraz? - pyta.
Do zatrzymania Mirosława P. doszło w czwartek w drodze do Katowic na konferencję podsumowującą sukces mistrzostw świata. - W piątek wieczorem usłyszał jeden zarzut o charakterze korupcyjnym - poinformował rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Warszawie Przemysław Nowak.

Także w piątek zatrzymało wiceprezesa Polskiego Związku Piłki Siatkowej Artura P. Rzecznik prokuratury potwierdził tę informację, choć rzecznik PZPS w rozmowie ze Sport.pl utrzymuje, że wiceprezes stawił się na przesłuchanie dobrowolnie.

O aferze korupcyjnej z byłym prezesem Polskiego Związku Piłki Siatkowej rozmawia Łukasz Jachimiak.

Łukasz Jachimiak: Poczuł pan satysfakcję, słysząc o zatrzymaniu przez Centralne Biuro Antykorupcyjne Mirosława P.?

Janusz Biesiada: Żadnej satysfakcji nie ma. Z czego mam się cieszyć? Sytuacja jest smutna i trudno tu dyskutować w innych kategoriach. Żenujące jest to, że w takim kontekście mówimy o prezesie PZPS. Na razie swoją wiedzę opieramy na doniesieniach mediów, ale jeśli zarzuty się potwierdzą, to będzie to potwierdzenie spraw, o których wielokrotnie mówiłem w środowisku siatkarskim. Od wielu lat zadawałem P. i Prezydium Zarządu pytania dotyczące działalności PZPS, kosztów organizacji imprez siatkarskich, dziwnych firm funkcjonujących przy PZPS.

Jeśli zarzuty się potwierdzą, uzna pan, że - co prawda po wielu latach, ale jednak - sprawiedliwości stało się zadość?

- Najpierw powiem to, co najważniejsze - nie wolno nam mieszać z tą sprawą zawodników, trenerów, całego pozytywnego odbioru siatkówki. Jestem też pewny, że to, co złe, nie dotyczy większej części środowiska. Szkoda, że w pewnym momencie to środowisko nie zareagowało. Ostatni zjazd wyborczy był kuriozalny. W 2012 roku mówiliśmy o tym, o czym piszą teraz media. Te pytania i te wątpliwości, które mamy teraz, miała wtedy Komisja Rewizyjna PZPS, która wnioskowała o to, by za ostatnie cztery lata kadencji nie udzielić P. absolutorium. Wtedy na siłę, wbrew komisji i wbrew statutowi, przegłosowano to absolutorium. Gdyby tego nie zrobiono, temat, którym teraz żyjemy, nigdy nie miałby miejsca. W chwili obecnej sprawa jest dla całej dyscypliny bardzo smutna, jeszcze raz to podkreślam.

Przez lata próbował pan rozliczyć prezesa, a skąd miał pan wiedzę na temat dyskwalifikujących go praktyk, skoro był i jest pan tylko delegatem?

- Wie pan, można powiedzieć "tylko", ale można powiedzieć "aż delegatem". Przypomnę, że delegat to najwyższa władza tego związku, bo delegaci tworzą Walne Zgromadzenie.

Teoretycznie ma pan rację, ale sam pan przed chwilą powiedział, ile delegat znaczy w praktyce tego związku.

- To prawda i dlatego nad funkcjonowaniem związku trzeba się zastanowić. Komisja Rewizyjna swoje zrobiła, napiętnowała nieprawidłowości. Czyli organy kontrolne związku zadziałały, a nie zadziałało, jak powinno to, co działo się dalej. A wracając do pytania, skąd wiedziałem o nieprawidłowościach, to ta wiedza w związku jest powszechna. Przecież w 2012 roku z polityką P. i jego zarządu nie zgadzała się blisko połowa ludzi obecnych na zjeździe. 45 proc. delegatów było wtedy w opozycji. Na sali nie mówiono "Mirek, jest fantastycznie, działaj". Przypomnę, że w 2012 roku CBA było w PZPS-ie po raz pierwszy. Przesłuchało wielu członków zarządu, komisji rewizyjnej, pracowników i ludzi ze środowiska. Pewnych rzeczy się nie ukryje. Poza tym organizując wszystkie imprezy siatkarskie w Polsce przez osiem lat, wiem, jakie są koszty ich organizacji. Ze sprawozdań, jakie zarząd PZPS przedstawiał, wynikało, że dzieje się źle. Wystarczyło, że umie się czytać. Bo przecież jeżeli za moich czasów koszty np. Ligi Światowej wynosiły ok 1,5 mln zł, a teraz są kilka razy większe, idą w nie wiadomo ile milionów, to nie jest dobrze. Od wielu lat imprezy siatkarskie organizowane w Polsce nie przynoszą żadnych zysków dla PZPS. To jest sytuacja nienormalna.

Czytał pan wywiad Pawła Wilkowicza z Arturem P.?

- Niestety, czytałem.

Wiceprezes PZPS, odnosząc się do tych zarzutów, stwierdził, że teraz związek organizuje imprezy z dużo większym rozmachem.

- Artur P. mówi wiele różnych rzeczy. Gdyby pan posłuchał, co mówił przy innych okazjach. Ale zostawmy to.

Jeszcze jedno - P. stwierdził, że choć sąd pana uniewinnił, to potwierdził, że w związku, którym pan kierował, doszło do nieprawidłowości, a odpowiedzialnością za nie w stowarzyszeniu, jakim jest PZPS, musiał obarczyć cały zarząd, a nie samego prezesa. Dlaczego nie zareagował pan na te słowa?

- A jak według pana miałem zareagować? Jednak idąc tokiem rozumowania Artura, to za to, co się w tej chwili dzieje, odpowiada cały Zarząd, z nim jako wiceprezesem na czele, a nie sam P.?! Ale na poważnie: w Polsce nie ma póki co odpowiedzialności zbiorowej. To pierwsza rzecz. Po drugie - gdyby były jakiekolwiek wątpliwości co do mnie, to w tej chwili na pewno byśmy nie rozmawiali. I po trzecie - sąd w trzech instancjach uniewinnił mnie od wszystkich zarzutów, jakie stawiali P., P. i całe to towarzystwo. Smutne, że mój były kolega cały czas posługuje się insynuacjami. I nadal bagatelizuje fakt, że przez osiem lat procesu przeciwko mnie na kancelarie prawne z publicznych pieniędzy związek jako oskarżyciel posiłkowy wydał ponad pół miliona złotych. Ale skończmy ten temat, bo on jest już naprawdę wyjaśniony i zamknięty. Wróćmy do obecnej sytuacji. Boli, że P. miał, jak się okazuje, usta pełne frazesów. Wiele razy mówił o transparentności, przejrzystości, profesjonalizmie itd. A co teraz, jeśli zarzuty się potwierdzą?

Wspomniał pan, że w 2012 roku prawie połowa środowiska była przeciw P. Co się stało, że przez dwa ostatnie lata nie było już afer? Prezes pozwalniał wszystkich nieprzychylnych mu ludzi?

- Część pracowników rzeczywiście została zwolniona. Na zewnątrz była sielanka, a w związku ludzie twardo pytali o różne rzeczy. A że nikt nie wychodził z tym do mediów, chyba dobrze świadczy o środowisku.

Jeśli wiedziało o poważnych nadużyciach i nic nie zrobiło, to chyba raczej źle o nim świadczy?

- Powiem tak: jedna z agencji PR-owych co miesiąc otrzymywała z kasy PZPS 75 tys. zł za to, żeby związek miał dobry PR.

Myśli pan, że ktoś ze związku dostarczył CBA dowodów na nieuczciwość prezesa? A może ta instytucja miała PZPS i jego szefa na oku nieprzerwanie od 2012 roku?

- W 2012 roku CBA przesłuchiwało wielu członków zarządu i komisji rewizyjnej, m.in. ówczesnego sekretarza generalnego związku. To była osoba najlepiej zorientowana w finansach federacji, w umowach, w mechanizmach działania. Nie wiem, skąd CBA czerpało największą wiedzę na temat P., który publicznie się chełpił tym, jak to największe firmy audytorskie dokonują badań finansów, jak to nic złego nie może się zdarzyć, jak to stawiają PZPS za wzór na całym świecie. Jak to brzmi teraz? Jeśli zarzuty medialne się potwierdzą, to będzie znaczyło, że w związku były dwie rzeczywistości - jedna wirtualna, dla kibiców i druga brzydka i smutna, widziana przez mniejszość.Więcej w sprawie Mirosława P. czytaj także w Sport.pl:

Przypadki Mirosława P. - sylwetka prezesa PZPS autorstwa Pawła Wilkowicza

Prezes PZPS Mirosław P. miał przyjąć ponad 100 tysięcy złotych

Prokuratura: Jeden zarzut korupcyjny wobec prezesa PZPS Mirosława P.

Więcej o:
Komentarze (39)
Siatkówka. Biesiada: Wystarczyło umieć czytać, by wiedzieć, że w PZPS źle się dzieje
Zaloguj się
 • pasjonatx

  Oceniono 52 razy 48

  75 tysięcy za robienie etyki,uczciwości,bo to rozumiem przez PR.

  A ta agencja PR to nie czasami znajomi królika?

  Znam już odrobinę realia w Polsce i wiem,że do wielu miejsc obcym ludziom,choćby nawet naprawdę byli porządni wstęp jest surowo wzbroniony.

 • muzoman

  Oceniono 61 razy 43

  Dziwne to. Siatkarze klasa światowa, kibice podziwiani przez cały swiat, organizacja mistrzostw bez zarzutu a tu wykryto takie kanty.

 • gawor4

  Oceniono 37 razy 31

  sprawa na kilometr śmierdzi zemstą Stolarza.
  Już rozumiem czego w zeszłym tygodniu zrezygnował szef Polszmatu.
  Widać dwa tłuste misie wzięły się za łby. Tylko patrzeć jak wyjdą brudy Stolarza.
  Jak to mówią sprawa jest rozwojowa. Oj, będzie się działo !!!

 • yendrol

  Oceniono 51 razy 29

  A ja widzialem ze w polskiej siatkowce dzialo sie najlepiej w historii.

 • sylwester51

  Oceniono 47 razy 19

  Kto wie czy to nie jest zagrywka jakiegoś zazdrośnika. Doskonale wiemy, że nasze słuzby są cienkie brak w nich fachowców a kierują nimi dyletanci z politycznego nadania. Bardzo często bywało, że kryminalista rzucał podejrzenia a ci ogłaszali sukces a potem kompletna klapa. Wielu Polaków jest podłych w sytuacji gdy ktoś odniósł sukces. Inne narody się cieszą a u nas jak dowalić pognębić.

 • agay12

  Oceniono 41 razy 19

  Biesiada się tłumaczył w sadzie to poczekajmy i na tłumaczenie Przedpełskiego. To sąd orzeka o winie nawet jeśli prokurator jak najbardziej jest za. Nie tak dawno prokurator i sąd pierwszej instancji w Świdniku byli za skazaniem na więzienie człowieka którego policjant najpierw w nocy wyciągnął z łózka żeby przestawił na parkingu samochód a potem sprawdził alkomatem i aresztował za jazde po pijanemu.

 • cezaryk

  Oceniono 15 razy 13

  > związku ludzie twardo pytali o różne rzeczy. A że nikt nie wychodził z tym do mediów, chyba dobrze świadczy o środowisku.

  - Nieletnich jebalim?
  - Jebalim.
  - W dupę?
  - W dupę.
  - W cipe też?
  - No w cipe też.
  - Kradlim?
  - Kradlim.
  - Wyłudzalim?
  - No baaa!
  - Bilim i zastraszalim?
  - Pewnie, a że nikt nie wychodził z tym do mediów, chyba dobrze świadczy o środowisku.

  Umoczony ...ujek jak cała reszta.

 • krys_76

  Oceniono 17 razy 13

  Przedpełski mnie naprawdę zaskoczył. Przecież to bogaty człowiek. To jeszcze pie...ny musiał brać łapówkę. A podobno nie ma już najmniejszych wątpliwości, CBA ma stuprocentowe dowody, że po prostu wziął w łapę za ustawienie przetargu. Dla mnie to chyba tylko potwierdzenie ludowej mądrości, że w Polsce każdy biznesmen to złodziej.

 • nilpferd13

  Oceniono 16 razy 12

  """"Część pracowników rzeczywiście została zwolniona. Na zewnątrz była sielanka, a w związku ludzie twardo pytali o różne rzeczy. A że nikt nie wychodził z tym do mediów, chyba dobrze świadczy o środowisku.""""
  Panie Biesiada, ja pana - i tych pozostalych, ktorzy nie "wyszli z tym do mediow" - wsadzialabym na dlugie lata do ciupy!! Jesli posiadaliscie wiedze /przeciez umial czytac!!!/ o nieprawidlowosciach, obowiazkiem pana bylo zgloszenie tego do prokuratury!!
  A pan cieszy sie jak dziecko, ze wasze milczenie dobrze swiadczy o srodowisku!
  Zamilcz pan, blagam!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX