Jastrzębski Węgiel po rewolucji. Aż roi się od reprezentantów!

- Dostosowaliśmy się do warunków rynkowych. Walczymy o to, by godnie reprezentować naszego sponsora - mówi o odmienionej kadrze zespołu Zdzisław Grodecki, prezes Jastrzębskiego Węgla
Grodecki tradycyjnie już najdłużej spośród ligowych klubów siatkarskich trzymał w tajemnicy skład zespołu na nowy sezon. Z naszych informacji wynika, że pełną kadrę miał już skompletowaną dwa miesiące temu. Montowaniem nowej drużyny zajął się osobiście do spółki z trenerem Lorenzo Bernardim.

Po słabym wyniku w lidze w zeszłym sezonie (7. miejsce) zespół przeszedł prawdziwą rewolucję. Z poprzedniej ekipy w Jastrzębiu pozostali jedynie: dwaj libero Paweł Rusek i Bartosz Sufa oraz środkowi Bartosz Gawryszewski i Łukasz Polański.

Obecna kadra liczyć będzie 14 graczy. Nazwiska czterech nowych siatkarzy były znane już wcześniej. atakujący reprezentacji Włoch z polskim paszportem Michał Łasko, środkowy reprezentacji USA Russell Holmes, środkowy reprezentacji Holandii Rob Bontje i przyjmującyZbigniew Bartman, także kadrowicza.

Za rozegranie w JW. odpowiadać będą siatkarze zagraniczni: 28-letni Brazylijczyk Raphael Florencio Margarido "Vinhedo" oraz 26-letni Amerykanin Brian Thornton. Pierwszy z nich w ostatnim sezonie bronił barw rumuńskiego Remat Zalau, z którym mierzył się ze Skrą Bełchatów w Lidze Mistrzów. W trakcie sezonu dołączył on jednak do brazylijskiego Sky Pinheiros, gdzie grał wspólnie z takimi gwiazdorami, jak Giba czy Gustavo. Z kolei Thornton (ostatnio francuskie Chaumont Volley) był pierwszym rozgrywającym USA w tegorocznej Lidze Światowej.

Zmiennikiem Łasko w ataku będzie 19-letni Mateusz Malinowski, mistrz Polski juniorów pozyskany z MUKS-u Joker Piła. - To talent na miarę Mariusza Wlazłego - twierdzi Grodecki. Alternatywą w ataku pozostaje Bartman, który właśnie na tej pozycji gra w reprezentacji prowadzonej przez Andreę Anastasiego.

W klubie Bartman nominalnie ma być przyjmującym. Poza nim na tę pozycję zakontraktowano innego reprezentanta Polski Michała Kubiaka (ostatnio Politechnika Warszawska) oraz dwóch Brazylijczyków. Są to: 33-letni Luciano Paczko Bozko (ostatnio włoskie Pallavolo Pineto) oraz 31-letni Ashlei de Menezes Tanios Nemer, który ma za sobą występy w VfB Friedrichshafen, Tomis Konstanca oraz Galatasaray Stambuł. Pierwszy z brazylijskich przyjmujących posiada polskie obywatelstwo, co - przy limicie trzech obcokrajowców na parkiecie - również daje pole manewru trenerowi Bernardiemu.

Z poprzedniego składu wypożyczeni zostaną przyjmujący Adrian Buchowski oraz rozgrywający Grzegorz Pająk, który trafi albo do klubu z Iranu albo z Portugalii.