Siatkarki walczą o olimpijską nominację. Ostatnia szansa na Londyn

3 : 1
Informacje
Europejskie el. igrzysk siatkarek - Grupa B
Wtorek 01.05.2012 godzina 15:30
Wyniki szczegółowe
1 S
2 S
3 S
4 S
Wynik
Polska
25
25
23
25
3
Holandia
18
23
25
13
1
Składy i szczegóły
Polska
Skład: Okuniewska, Bednarek-Kasza, Skorupa, Werblińska, Żebrowska, Skowrońska-Dolata, Maj (libero)
Holandia
Skład: De Kruijf, Grothues, Wensink, Flier, Dijkema, Stam-Pilon, Schoot (libero)
Aż pięć światowej klasy zespołów muszą pokonać polskie siatkarki, by jechać na igrzyska w Londynie. Nie są jednak bez szans, bo w warunkach nadzwyczajnej mobilizacji radzą sobie całkiem nieźle. We wtorek o 15.30 w Ankarze mecz z Holenderkami, transmisja w Polsacie Sport, relacja na żywo w Sport.pl.
Trener Alojzy Świderek dopiero w tym sezonie ma dość komfortowe warunki pracy. Wcześniej zajmował się głównie odbudową atmosfery po ostatnich niepowodzeniach, przekonywaniem siatkarek, że warto dla biało-czerwonych barw oddać kilka tygodni wakacji, i przede wszystkim gaszeniem konfliktów, przez które nie wszystkie kluczowe zawodniczki chciały występować w reprezentacji.

Jeśli można mówić o niepowodzeniach Świderka, to tylko w przypadku Małgorzaty Glinki. Najwybitniejsza siatkarka ostatnich lat nie dała się nakłonić do powrotu. Poza nią na zgrupowaniu zebrała się drużyna tak silna, że wcale nie stoi na straconej pozycji. Wystarczy spojrzeć, kogo Świderek odrzucił, typując 12-osobowy skład na turniej kwalifikacyjny. Największym zaskoczeniem jest rezygnacja z libero Marioli Zenik, która grała regularnie w kadrze od ośmiu lat. O igrzyska nie powalczą także Anna Podolec i Katarzyna Gajgał, do niedawna etatowe reprezentantki.

O tym, czy misja Świderka zakończy się powodzeniem, przekonamy się za kilka dni. Olimpijską kwalifikację wywalczy tylko zwycięzca turnieju.

Polki trafiły do najtrudniejszej grupy - z dwukrotnymi z rzędu mistrzyniami świata Rosjankami, Holenderkami, które miewają kryzysy, ale z rozgrywanego w Polsce Euro w 2009 r. wróciły ze srebrnym medalem, oraz Serbkami, które nie miały konkurencji w ostatnich mistrzostwach kontynentu. Zwycięzcę czeka półfinał i finał, a w drugiej grupie są srebrne i brązowe medalistki - Niemki i Turczynki.

W rozmowie z "Gazetą" Świderek nie chciał rozbudzać nadziei kibiców, ale zapewnił, że jego drużyna wierzy w zwycięstwo. - To specyficzne zawody, bo jedna wpadka może zaprzepaścić wszystko - mówi selekcjoner.

W pierwszym meczu Polki zagrają jutro z Holenderkami, teoretycznie najsłabszym rywalem. Największy problem trener ma z przyjmującymi, ale chce zaskoczyć siłą w ofensywie, dlatego zamierza - jak w ostatnich towarzyskich meczach z Niemkami - wystawić aż dwie atakujące. W podstawowym składzie znajdą się zapewne: Skorupa, Żebrowska, Okuniewska, Skowrońska, Werblińska, Bednarek i Maj.

Tylko jedna z nich - Skowrońska - zapewniała kibicom wielkie chwile polskiej siatkówki i podwójne mistrzostwo Europy za kadencji Andrzeja Niemczyka. Pamięta też, że biało-czerwone najlepsze mecze rozgrywały w sytuacjach bez wyjścia, a największe cuda zdarzały się podczas mistrzostw Europy w 2003 r. Właśnie w Ankarze.

Wtorek. Grupa A: Chorwacja - Niemcy (13), Turcja - Bułgaria (18). Grupa B: Polska - Holandia (15.30). Środa. Grupa A: Turcja - Chorwacja (18). Grupa B: Holandia - Serbia (13), Rosja - Polska (15.30). Czwartek. Grupa A: Bułgaria - Chorwacja (15.30), Niemcy - Turcja (18). Grupa B: Serbia - Rosja (13). Piątek. Grupa A: Niemcy - Bułgaria (15.30). Grupa B: Serbia - Polska (13), Holandia - Rosja (18). Sobota: zwycięzca grupy A - drugi zespół grupy B (13.30), zwycięzca grupy B - drugi zespół grupy A (16.30). Niedziela: finał (16.30).