Sport.pl

Rezende wszystko zmienia w złoto

- Chcąc utrzymać się na topie, musimy jeszcze ciężej pracować. Jutro wstajemy o siódmej - miał motywować swój zespół po drugim mistrzostwie świata. Jeśli rzeczywiście tak mówił, od poniedziałku brazylijscy siatkarze muszą nastawiać budziki na szóstą.
Bernardo Rezende nie znosi niechlujstwa. Swoich siatkarzy łajał za drobne błędy nawet w niedzielnym finale mundialu, kiedy prowadzili z Kubańczykami ośmioma-dziewięcioma punktami. Zabijał obłędnym wzrokiem po wygranych akcjach, jeśli któryś z zawodników wyłamał się z ustalonej taktyki. Po odebraniu kolejnego w karierze złotego medalu uśmiechnął się na chwilę, pozował do zdjęć, wychylił szampana, ale już w autokarze - jak donosi reporter globoesport.com - włożył nos w pomeczowe statystyki. Jak długo siatkarze bawili się po trzecim z rzędu mistrzostwie świata, nie wiadomo, ale historia z pomundialową pobudką wcale nie musi być tylko anegdotą.

Dla Rezende to 22. triumf z reprezentacją Canarinhos. Potrzebował na to niespełna dziesięciu lat. Umknęły mu jedynie dwa złote medale, oba w "chudym" dla Brazylijczyków 2008 roku, kiedy przegrali z Amerykanami finały Ligi Światowej i igrzysk olimpijskich. Ale i tak XXI wiek w siatkówce należy tylko do jednej drużyny. Drużyny Rezende.

- Te wszystkie zwycięstwa były owocem pracy z bardzo utalentowanymi ludźmi. Oto cały sekret - zwykł mówić 51-letni Brazylijczyk. Jego dom to siatkówka, praca to siatkówka, hobby to siatkówka, etc. Dwie żony to byłe zawodniczki, syn z pierwszego małżeństwa - 24-letni rozgrywający Bruno - dowodzi reprezentacją na boisku.

Dla szkoleniowca, dla którego liczy się tylko złoto, pierwsze lata w zawodzie były trudne. Terminował przy brazylijskich kadrach, na początku lat 90. wyjechał do Włoch, mekki siatkarskiej trenerki. Z reprezentacją kobiet, którą powierzono mu w 1994 roku, przywoził z igrzysk w Atlancie i Sydney tylko brązowe medale. Spełniać zaczął się dopiero w 2001 roku, kiedy dostał w końcu męską kadrę. Zadebiutował jak chciał - spektakularnie. Canarinhos pokonali na wyjeździe po dramatycznym tie breaku liczącą się wtedy reprezentację Holandii. Zwyciężyli wtedy w całej edycji Ligi Światowej.

Po niej były 21 złote medale kolejnych imprez. Zakończony w niedzielę mundial był najtrudniejszy. Nie chodzi wcale o to, że koślawy system rozgrywek wypaczył turniej, a Brazylia oddała bez walki mecz Bułgarii, co włoscy dziennikarze skwitowali dosadnymi tytułami: "Błazny".

Był to turniej, który kosztował trenera najwięcej nerwów. Media seriami publikowały zdjęcia, kiedy unieruchomiony po zerwaniu ścięgna Achillesa zieleniał i bladł na przemian. Dla niego, trenera, który "gra" przy linii razem z drużyną, podskakuje w każdej akcji, gestykuluje i instruuje bez opamiętania, gipsowy opatrunek na nodze to największa kara. W jednej z brazylijskich gazet opublikowano zdjęcie, na którym Rezende, trzymając dwie kule w rękach, bezradnie wybałusza oczy. Podpisano je: "Bernardo »Robocop « Rezende".

Jest jak cyborg-policjant. Egzekwuje każdy narzucony grupie przepis, najmniejszą niesubordynację karze surowo, przed trzema laty wyrzucił z drużyny największego artystę - rozgrywającego Ricardo. Powodem była różnica zdań, w dodatku siatkarz śmiał wyrażać swoje opinie publicznie. - Trzeba było poświęcić indywidualność, żeby zachować grupę - tłumaczył.

Mundial nie potwierdził śmiałych pogłosek o schyłku brazylijskiej potęgi. Canarinhos wciąż mają się dobrze i wszystko zapowiada, że nie zejdą ze szczytu przez lata. W cień odchodzą weterani, tacy jak Giba, ale dojrzewają kolejni wirtuozi - Murilo (najlepszy siatkarz mistrzostw we Włoszech), Dante czy Vissotto. A Rezende wciąż głodny jest zwycięstw - jedną z książek zatytułował "Jak zamienić pot w złoto".

Tytuły Rezende z Brazylią

22 triumfy, 349 meczów, 313 zwycięstw, 36 porażek (89,6 proc. wygranych)

2010 - mistrzostwo świata, Liga Światowa.

2009 - Liga Światowa, Puchar Wielkich Mistrzów, mistrzostwo Ameryki Płd.

2007 - Liga Światowa, Puchar Świata, mistrzostwo Ameryki Płd., igrzyska panamerykańskie.

2006 - mistrzostwo świata, Liga Światowa.

2005 - Liga Światowa, Puchar Wielkich Mistrzów, mistrzostwo Ameryki Płd.

2004 - mistrzostwo olimpijskie, Liga Światowa.

2003 - Liga Światowa, Puchar Świata, mistrzostwo Ameryki Płd.

2002 - mistrzostwo świata.

2001 - Liga Światowa, mistrzostwo Ameryki Płd.

Więcej o: