MŚ siatkarzy 2014. Polska - Brazylia. Przedpełski: Antigę wymyśliłem w nocy

1 : 3
Informacje
MŚ siatkarzy 2014 - Finał
Niedziela 21.09.2014 godzina 20:15
Wyniki szczegółowe
Wynik
Brazylia
1
Polska
3
Składy i szczegóły
Brazylia
Bruno, Wallace, Sidao, Murilo, Lucarelli, Lucas, Mario (libero), Felipe (libero) oraz Vissotto, Raphael, Fonteles, Eder
Polska
Nowakowski, Winiarski, Kłos, Wlazły, Drzyzga, Mika, Zatorski (libero) oraz Zagumny, Konarski, Kubiak
"Wynalazek" - kartkę z napisem tej treści nosił na piersi dziennikarz "Przeglądu Sportowego" Kamil Składowski po meczu Polska - Niemcy. To efekt przegranego zakładu z prezesem Polskiego Związku Piłki Siatkowej Mirosławem Przedpełskim. Gdyby polscy siatkarze nie zdobyli medalu mistrzostw świata, kartkę nosiłby prezes, który kadrę powierzył niemającemu żadnego doświadczenia w trenerce Stephane'owi Antidze. Pod wodzą Francuza biało-czerwoni zagrają w niedzielę o złoto z Brazylią. - Wiedziałem, że tak będzie - mówi Przedpełski w rozmowie ze Sport.pl. Relacja na żywo z finału w niedzielę w Sport.pl od godz. 20.15
Którym siatkarzem reprezentacji Polski jesteś? Sprawdź! [PSYCHOTEST]


Łukasz Jachimiak, Jakub Żychliński: Serdeczne gratulacje - wynalazek pod tytułem "Stephane Antiga trenerem reprezentacji Polski" dał naszej siatkówce już co najmniej srebrny medal mistrzostw świata.

Mirosław Przedpełski: Dziękuję. Wiem, że dużo ludzi w to nie wierzyło. Trzeba mieć nosa, ja w Stephane'a cały czas wierzyłem. Szukałem czegoś innego, nowego dla naszej kadry. Chciałem kogoś więcej niż faceta z wiedzą techniczną, z wiedzą o trenowaniu. Czułem, że nasza kadra musi dostać coś więcej.

Wróćmy do jesieni ubiegłego roku, kiedy decydował pan, kto obejmie reprezentację po Andrei Anastasim. Jak pan wymyślił Antigę?

- Ten pomysł przyszedł mi do głowy w nocy.

Teraz można żartować, że służy panu bezsenność.

Możliwe (śmiech). Rano z tym, co wymyśliłem, zadzwoniłem do Artura Popki (wiceprezes PZPS). A on mówi "no wiesz..."

"No wiesz, wyśpij się"?

- Nie, nie, powiedział, że to jest coś, od razu to złapał. Zgodził się, że chłopakom trzeba dać nową jakość. Uznaliśmy, że zawodnicy lepiej się poczują z kimś, kto świetnie pamięta boisko, kto z nimi grał w jednej lidze.

Szybko złożył pan Antidze propozycję, czy ze swoim pomysłem musiał się pan przespać?

- Najpierw porozmawiałem z Konradem Piechockim [to prezes Skry Bełchatów], bo jeszcze wtedy Stephane grał w Skrze.

Chciał pan wybadać, czy Piechocki zwolni Antigę z ostatniego roku kontraktu?

- Tak, chciałem też, żeby on wybadał, czy Stephane chciałby zrezygnować z jeszcze roku grania i objąć naszą kadrę. Konrad zamienił z nim pierwsze słowa. W ogóle śmiesznie się to wszystko poskładało, bo zanim wymyśliłem Antigę, rozmawiałem z Philippem Blainem. Brałem go pod uwagę jako naszego pierwszego trenera. A później, jak już się Stephane zgodził, to powiedział, że ma jeden warunek - za asystenta chce mieć Philippe'a. W końcu sam Philippe powiedział mi, że jak rozmawialiśmy o nim jako naszym głównym trenerze, to on później pomyślał, że idealny mógłby być Stephane. Widać sporo osób ze środowiska w Antigę wierzyło.

Miał pan taki moment, w którym tę wiarę pan stracił albo chociaż gdy ona się zachwiała?

- Odkąd Antiga zaczął prowadzić naszą drużynę [pierwsze mecze pod wodzą Francuza kadra rozegrała w maju], cały czas jestem z niego zadowolony. Nie miałem ani jednego momentu zwątpienia. O, zobaczcie jaki umalowany! [przechodzący właśnie Antiga ma na policzkach ślady szminki]. Od pierwszych rozmów ze Stephane'em między nami powstała chemia. Czuł, że w niego wierzymy. Od razu się zrozumieliśmy.

Szykuje pan dla niego podwyżkę?

- Będą nagrody! Duże.

Jak duże?

- Duże, naprawdę.

Konkretów z pana nie wyciągniemy?

- Na pewno powiemy, oficjalnie wszystko podamy. Ale na razie zdradzę tylko, że nagrody będą dużo większe niż ostatnio, kiedy siatkarze zdobyli medal mistrzostw świata [w 2006 roku za srebro zespół dostał do podziału 3 mln zł].

Telewizja Polsat pokaże finał na głównej, ogólnodostępnej antenie. Wiedział pan, że prezydent RP Bronisław Komorowski poprosi o to właściciela stacji Zygmunta Solorza-Żaka i że ta prośba zostanie spełniona?

- Byłoby bardzo nieładnie, gdyby finału z Polakami nie pokazano wszystkim. Tak myślałem, że taka decyzja będzie. Faktycznie, prezydent do Solorza zadzwonił, a w niedzielę na pewno przyjedzie do Katowic i będzie kibicował chłopakom w meczu z Brazylią.

Fabian Drzyzga powiedział nam, że bardzo chce utrzeć Brazylijczykom nosa za ich zachowanie sprzed kilku dni, po meczu w Łodzi, który wygraliśmy 3:2. Warto pamiętać tamto spotkanie?

- Tak. Oni nie umieją przegrywać. Tam jest duży problem. Ale to temat na dłuższą rozmowę i na inny czas. Atmosfera nie jest tam budująca. Ale to ich problem.

Za to, że trener i kapitan odmówili przyjścia na konferencję, a wszyscy zawodnicy nie chcieli spotkać się w strefie mieszanej z dziennikarzami, za to, że obrażali naszych graczy i dziennikarzy, brazylijska federacja dostała od FIVB tylko dwa tysiące dolarów kary. Dlaczego tak mało?

- To jeszcze nie koniec, będzie trybunał, sprawa nie jest zakończona. Należy się Brazylii porządna kara, bo za długo była traktowana na szczególnych prawach. Nie może być tak, że jeden zespół jest ciągle pod ochroną. Ale tak jak już powiedziałem - tam jest duży problem, o którym teraz nie chcę mówić.

Jaki wynik finału pan typuje?

- Będzie 3:1 dla nas."Kat". Biografia Huberta Wagnera