MŚ w siatkówce. Brazylia i Niemcy w półfinale. Polacy muszą ugrać dwa sety z Rosją

To będzie prawdziwa wojna o awans do półfinału mistrzostw świata. W czwartek polscy siatkarze muszą ugrać co najmniej dwa sety w meczu z Rosją, by walczyć o medale. W środę awans do najlepszej czwórki zapewnili sobie Brazylijczycy i Niemcy. Początek meczu Polaków z Rosją o godz. 20.25. Relacja na żywo na Sport.pl.

Którym siatkarzem reprezentacji Polski jesteś? Sprawdź! [PSYCHOTEST]

Po wtorkowym zwycięstwie 3:2 nad Brazylią polscy siatkarze zrobili krok do gry w półfinale odbywających się w naszym kraju mistrzostw świata. Awans mogli osiągnąć już w środę, ale to uzależnione było od wyniku starcia Brazylii z Rosją. Rosjanie jednak zagrali słabo i ulegli rywalom gładko 0:3. A to oznacza, że w półfinale znaleźli się Canarinhos. O drugie miejsce premiowane awansem w czwartek zagrają Polacy z Rosją.

Biało-czerwoni wcale jednak nie muszą pokonać rywali. Wystarczy wygrać dwa sety, by znaleźć się w najlepszej czwórce turnieju. Wtedy nasi siatkarze będą mieli na koncie trzy punkty, Rosjanie najwyżej dwa. Wtedy zostanie im walka o piąte miejsce.

O zwycięstwo w grupie

Polacy jednak mają o co walczyć do końca. Każde zwycięstwo podopiecznych Stephane'a Antigi da im bowiem zwycięstwo w grupie i teoretycznie łatwiejszego rywala w walce o finał. Nawet wygrana 3:2 pozwoli naszym wyprzedzić Brazylię. Wtedy obie ekipy będą miały co prawda po cztery punkty, ale Polacy na koncie o jedno zwycięstwo więcej, a to będzie się liczyć w drugiej kolejności przy układaniu tabeli.

Jest też i zły scenariusz, czyli wygrana Rosji 3:0 lub 3:1. Wtedy to Rosjanie zajmą drugie miejsce w naszej grupie i zagrają o medale razem z Brazylią. Polakom zostanie mecz pocieszenia.

Małe punkty Niemców

W drugiej grupie sytuacja jest prostsza. Reprezentacja Niemiec wygrała w środę gładko z Iranem 3:0, a w związku z tym, że w poszczególnych setach przewaga Niemców była bardzo wysoka (wyższa niż Francji w meczu z nimi), podopieczni Vitala Heynena zapewnili sobie awans do półfinałów. Już w tym momencie mają bowiem stosunek małych punktów wyższy ponad jeden.

Małe punkty mogą być ważne tylko w jednym wypadku, gdy w czwartek Iran ogra 3:0 Francję. Aby awansować, musi jednak pokonać trójkolorowych bardzo wysoko w każdym z setów. Tylko taki wynik pozwoli im grać w półfinale, eliminując Francuzów. Tym natomiast wystarczy już jeden wygrany set, by zapewnić sobie nie tylko awans, ale także zwycięstwo w grupie i teoretycznie łatwiejszego rywala w półfinale.

Tabela grupy H:

Tabela grupy G:

Siatkarskie mistrzostwa świata potrwają do 21 września. W III rundzie grupowymi rywalami Polaków będą jeszcze Rosjanie (18.09). W drugiej grupie grają Francja, Iran i Niemcy. Do półfinału przejdą po dwie najlepsze drużyny z każdej z grup.