MŚ w siatkówce. Rywale Polaków, techniczna Francja

3 : 2
Informacje
MŚ siatkarzy 2014 - Grupa E
Niedziela 14.09.2014 godzina 20:15
Wyniki szczegółowe
1 S
2 S
3 S
4 S
5 S
Wynik
Polska
25
21
25
22
15
3
Francja
18
25
23
25
12
2
Składy i szczegóły
Polska
Nowakowski, Kłos, Wlazły, Drzyzga, Kubiak, Mika, Zatorski (libero) oraz Konarski, Zagumny, Buszek, Możdżonek, Wrona
Francja
Rouzier, Toniutti, Tillie, N'Gapeth, Le Roux, Le Goff, Grebennikov (libero) oraz Marechal, Jaumel, Sidibe, Tuia, Lafitte
Na koniec drugiej fazy odbywających się w Polsce mistrzostw świata w siatkówce, nasi siatkarze zmierzą się w niedzielę z Francją. Muszą wygrać dwa sety, by grać dalej. Jeśli zwyciężą 3:0 lub 3:1 wygrają swoją grupę. Początek spotkania o godz. 20.25. Relacja na żywo na Sport.pl.
Którym siatkarzem reprezentacji Polski jesteś? Sprawdź! [PSYCHOTEST]


Francuzi to jedna z miłych niespodzianek tego turnieju. Choć na starcie trafili do najtrudniejszej grupy mistrzostw, to przeszli przez tę fazę bez większych strat. Wygrali grupę D, w której grały przecież jeszcze USA, Włochy czy Iran. Przegrali tylko raz, z Włochami 2:3, choć prowadzili już 2:0. Punkt stracili także w wygranym 3:2 meczu z Belgami, ale wynik ten nie liczył się w kolejnej fazie turnieju. Belgowie bowiem pożegnali się z mistrzostwami.

- Francuzi są znakomicie przygotowani do turnieju. To najbardziej techniczna drużyna tych mistrzostw - mówi Michał Mieszko Gogol statystyk Asseco Resovii pracujący w trakcie mistrzostw dla reprezentacji Polski. Przez całą pierwszą rundę oglądał wszystkie mecze grupy D w Krakowie, w której grali m.in. także Francuzi. - Grają bardzo mądrze w ataku, cierpliwie, obijają blok, nabijają na niego. Do tego są niezwykle groźni w zagrywce. Każdy z zawodników ma dwa lub trzy rodzaje serwów i ciężko się do nich ustawić w przyjęciu - dodaje.

W znakomitej formie jest też doskonale znany w Polsce, były atakujący Zaksy Kędzierzyn-Koźle, Antonin Rouzier. - Gra fantastyczny turniej - mówi krótko Gogol. Atakujący reprezentacji Francji jest obecnie najlepiej punktującym graczem mistrzostw, przy znakomitej, ponad 50-procentowej skuteczności w ataku. Do tego Francuzi znakomicie spisują się w obronie. Piłka po atakach rywali rzadko czysto wpada w boisko. - Grają fantastycznie. Jenia Grebennikov robi niesamowite rzeczy w obronie - dodaje statystyk Asseco Resovii, który w poprzednich trzech latach pracował też w męskiej reprezentacji Polski, którą prowadził Włoch Andrea Anastasi.

Rywale mają jednak też swoje słabsze strony. - Za dużo w ich grze zależy od Earvina Ngapetha. To jest ich duży problem. Często trener musi go zdejmować, by uspokoić grę. Jeśli uda się go wyłączyć, to będzie się grało dużo łatwiej - przewiduje M. M. Gogol. Polacy mogą też wykorzystywać w ataku niewielki wzrost rozgrywającego trójkolorowych Benjamina Toniuttiego (183 cm). Jest jeszcze jeden sposób. - Francuzi to nie są atleci, to technicy. Mogą więc mieć problem w starciu z bardziej fizyczną siatkówką - analizuje Gogol. Tyle tylko, że atletycznie grają choćby Rosjanie czy Brazylijczycy.

Polakom do takiej gry daleko. A z Francją, która jest pewna awansu, będą musieli wygrać przynajmniej dwa sety. To da im awans do kolejnej rundy bez względu na wynik innych meczów. Biało-czerwoni mają jednak też szansę na wygranie grupy i rozstawienie w kolejnej fazie mistrzostw. By to osiągnąć, muszą jednak wygrać 3:0 lub 3:1.

Przypomnijmy, że po niedzielnych meczach nastąpi dzień przerwy w turnieju. Po nim stworzone zostaną dwie grupy po trzy zespoły (najlepsze drużyny z grupy E i F zostaną rozstawione, pozostałe dolosowane), w których każdy zagra z każdym. Wyniki z poprzednich rund nie będą się liczyć, a do półfinałów awansują dwa najlepsze zespoły z każdej z grup. Reprezentacje z trzecich miejsc zmierzą się w pojedynku o piątą pozycję.

Siatkarskie mistrzostwa świata potrwają do 21 września. W II rundzie rywalami Polaków będą jeszcze Francuzi (14.09)."Kat". Biografia Huberta Wagnera


Czy Polacy zdobędą medal na MŚ?