MŚ w siatkówce. Polska - Iran 3:2. Zmarnowana szansa Polaków. Co teraz da awans?

Polska
Nowakowski, Winiarski, Zagumny, Kłos, Wlazły, Kubiak, Zatorski (libero) oraz Konarski, Możdżonek, Mika, Drzyzga
Iran
Marouflakrani, Ghaemi, Eraghi, Gholami, Ghafour, Mirzajanpour, Ahangaran (libero) oraz Mahmoudi, Mahdavi, Tashakori, Ghara
Mogły być szybkie 3:0 z Iranem i Polacy już w sobotę świętowaliby awans do najlepszej szóstki mistrzostw świata, które odbywają się w naszym kraju. Nasi siatkarze pozwolili jednak wrócić do gry Iranowi. Wygrali 3:2, ale do awansu brakuje im punktu zdobytego w niedzielnym meczu z Francją. Początek spotkania o godz. 20.25. Relacja na żywo w Sport.pl
Którym siatkarzem reprezentacji Polski jesteś? Sprawdź! [PSYCHOTEST]

Polacy wygrywali z Iranem już 2:0 i 13:7 w trzecim secie, ale dali się odrodzić rywalowi. Zamiast cieszyć się z pewnego zwycięstwa 3:0 i awansu do kolejnej rundy, biało-czerwoni stanęli, a Irańczycy zaczęli się napędzać. Dodatkowo Polacy stracili Michała Winiarskiego, który opuścił boisko z kontuzją pleców. Na szczęście wygrali po niezwykle nerwowym tie-breaku 3:2, ale skomplikowali sobie sytuację w grupie. Do awansu potrzebują dwóch wygranych setów w ostatnim meczu z Francją albo potknięcia Iranu lub USA.

Francja gra dalej

Francuzi dzięki zwycięstwu nad Serbią 3:1 i wygranej Polaków z Iranem są już pewni gry w najlepszej szóstce mistrzostw. Mało tego, dwa wygrane sety w niedzielnym meczu z Polakami zapewnią im zwycięstwo w grupie. Jeśli przegrają 0:3 lub 1:3, to Polacy wygrają grupę E.

W grze o awans oprócz Polaków i Irańczyków są jeszcze Amerykanie. Ci zagrają w niedzielę z Argentyną (godz. 16.40) i jeśli zwyciężą za trzy punkty, też będą pewni gry w dalszej fazie turnieju. Wtedy o ostatnie wolne miejsce rywalizować będzie Iran i Polska. Irańczycy (także o godz. 16.40) zmierzą się z Serbami, którzy żegnają się z imprezą.

Iran musi wygrać 3:0 lub 3:1

Jeśli nie wygrają za trzy punkty, mistrzostwa skończą się także dla nich i to bez względu na wynik meczu Polaków z Francją.

Przy wygranej Iranu 3:2 i porażce biało-czerwonych 0:3 nasi siatkarze i tak będą mieli lepszy stosunek setów, i to oni znajdą się w trzeciej fazie mistrzostw. Jeśli Irańczycy przegrają, nie dogonią już Polaków w tabeli.

Teoretycznie awans da nam też każda porażka Amerykanów, ale chyba nie ma co liczyć na zwycięstwo Argentyny w starciu z nimi.

Niemcy czy Kanada?

Dużo prostsza sytuacja jest w grupie F, gdzie pewni gry dalej są Rosjanie i Brazylijczycy. Obie drużyny solidarnie wygrały wszystkie swoje mecze i w niedzielę zagrają o zwycięstwo w grupie (godz. 16.40). W pojedynku o trzecie, ostatnie premiowane awansem miejsce zagrają Niemcy i Kanada (godz. 20.25). Tym pierwszym wygrana w dwóch setach da grę w trzeciej rundzie mistrzostw. Kanada musi wygrać 3:0 lub 3:1.

Przypomnijmy, że po niedzielnych meczach nastąpi dzień przerwy w turnieju. Po nim stworzone zostaną dwie grupy po trzy zespoły, w których każdy zagra z każdym. Wyniki z poprzednich rund nie będą się liczyć, a do półfinałów awansują dwa najlepsze zespoły z każdej z grup. Reprezentacje z trzecich miejsc zmierzą się w pojedynku o piątą pozycję.

8. Chiny 6 2 3:17
Siatkarskie mistrzostwa świata potrwają do 21 września. W II rundzie rywalami Polaków będą jeszcze Francuzi (14.09). "Kat". Biografia Huberta Wagnera