MŚ w siatkówce. Rywale Polaków, Iran - zespół niezwykle ofensywny

3 : 2
Informacje
MŚ siatkarzy 2014 - Grupa E
Sobota 13.09.2014 godzina 20:15
Wyniki szczegółowe
1 S
2 S
3 S
4 S
5 S
Wynik
Polska
25
25
24
19
16
3
Iran
17
16
26
25
14
2
Składy i szczegóły
Polska
Nowakowski, Winiarski, Zagumny, Kłos, Wlazły, Kubiak, Zatorski (libero) oraz Konarski, Możdżonek, Mika, Drzyzga
Iran
Marouflakrani, Ghaemi, Eraghi, Gholami, Ghafour, Mirzajanpour, Ahangaran (libero) oraz Mahmoudi, Mahdavi, Tashakori, Ghara
- Mają bardzo dużą siłę w ataku, bardzo mocno zagrywają. Żeby z nimi wygrać, trzeba ich odrzucić od siatki - mówi o Iranie Michał Mieszko Gogol, statystyk Asseco Resovii, analizujący grę rywali w I rundzie. Polacy zagrają z Iranem w sobotę o godz. 20.15. Muszą wygrać, by zagrać w trzeciej rundzie mistrzostw świata. Relacja na żywo na Sport.pl
Na dwie kolejki przed końcem rozgrywek w drugim etapie, odbywających się w Polsce mistrzostw świata w siatkówce, Polska i Iran wciąż walczą o grę w najlepszej szóstce turnieju. Oprócz nich w grupie E szanse na awans mają jeszcze Francja, USA i Serbia. Żadna z drużyn nie może więc sobie pozwolić na porażkę. Irańczycy mają punkt mniej od Polaków, dlatego każde zwycięstwo biało-czerwonych za trzy punkty powinno dać im możliwość gry dalej.

Znakomity rozgrywający

Ale na Iran trzeba uważać. - To bardzo ofensywna drużyna, bardzo dobrze zagrywająca i z bardzo dużą siłą w ataku. Środkowi mają bardzo dużą różnorodność w ataku, chodzą na wiele różnych kombinacji w ofensywie - wylicza atuty rywala M. M. Gogol, który widział wszystkie mecze Irańczyków w pierwszej fazie turnieju. W Krakowie, dla potrzeb reprezentacji Polski rozpracowywał zespoły grające w grupie D. - Ich siłą jest też znakomity rozgrywający Mir Said Marouf, bardzo inteligentny, o stalowych nerwach. W tie-breaku z USA, w grze na przewagi kiwnął piłkę, i to oburącz, nieagresywnie. Zrobił to tak, że wszyscy z drugiej strony siatki zamarli - dodaje Gogol, który przez trzy lata pracował w kadrze Polski prowadzonej przez Andreę Anastasiego. Wcześniej współpracował w żeńskiej reprezentacji z innym Włochem Marco Bonittą.

Przyjmować i zagrywać agresywnie

Marouf przewodzi w klasyfikacji turnieju na najlepszego rozgrywającego. Wysoko są też inni jego koledzy. Środkowy bloku Seyed Mousavi wygrywa z dużą przewagą ranking na najskuteczniejszych blokujących. Średnio na seta łapie 1,5 ataku rywali. - Środkowi, jeśli już dochodzą do skrzydeł, to skutecznie przekładają ręce, zaliczając bardzo dużo bloków. Ten blok jest bardzo szczelny. Tutaj zadaniem naszych rozgrywających będzie jak najlepiej ich rozrzucić, ale to zależne będzie od przyjęcia - zauważa Gogol.

A utrzymać dobre przyjęcie wcale nie będzie łatwo. Irańczycy zagrywają mocno i skutecznie, większość z graczy bije z wyskoku. - Ich problemem jest przyjęcie flotów. Francuzi to bardzo dobrze pokazali w wygranym spotkaniu przeciwko Iranowi. W pewnym momencie zrezygnowali nawet z silnej zagrywki na rzecz flota - analizuje statystyk Asseco Resovii. Francuzi wyeliminowali wtedy z gry Farhada Ghaemiego, który nie poradził sobie z przyjęciem. A co ciekawe, według rankingów, jest to najlepszy gracz w tym elemencie na tych mistrzostwach.

Co zrobić, by wygrać?

- Musimy przede wszystkim odrzucić ich od siatki, by Marouf nie mógł grać kombinacyjnie. Trzeba też zatrzymać ich blokiem i samemu wytrzymać w przyjęciu - wylicza M. M. Gogol. Nie wolno też dać się im rozkręcić. Z Francją zaczęli źle i nie mogli już wrócić do swojego stylu, nawet zmiany nie pomagały.

- Obojętne od wyniku, nawet przy kilkupunktowej przewadze, trzeba wywierać na nich presję, nie dać oddechu. Wtedy ich gra staje się prostsza i łatwiej z nimi wygrać - kończy Gogol.