Sport.pl

MŚ siatkarzy. Owsiak do prezesa TVP: "Dlaczego okradł nas pan z emocji?"

"Mam do Pana jedno ważne pytanie. Dlaczego okradł Pan nas, Polaków, z ogromnych emocji jakie niosą ze sobą mistrzostwa świata w siatkówce?" - pisze w liście otwartym do prezesa TVP Juliusza Brauna Jerzy Owsiak, prezes Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Kolejny mecz mistrzostw, w którym Polacy zagrają z Włochami w czwartek o godz. 20.15. Relacja na żywo w Sport.pl
Mistrzostwa świata w siatkówce odbywają się w Polsce od 30 sierpnia. Zakończą się 21 września finałem w Katowicach. Polacy jednak w ogólnopolskiej telewizji zobaczyli jedynie mecz otwarcia na Stadionie Narodowym w Warszawie. Kolejne spotkania zostały zakodowane przez Polsat, właściciela praw do mistrzostw.

Szefowie Polsatu tłumaczyli tę decyzję mniejszymi wpływami z reklam niż się spodziewali, a także brakiem wsparcia ze strony państwa. Efekt jest taki, że darmowy dostęp do czterech dedykowanych kanałów dostali tylko abonenci Cyfrowego Polsatu. Pozostali, jeśli chcą oglądać mistrzostwa, muszą zapłacić nawet do 100 zł.

Propozycję odkupienia praw otrzymała w ostatnich tygodniach przed mistrzostwa telewizja publiczna, ale oferty nie przyjęła. Teraz jeśli już informuje o turnieju, to bardzo szczątkowo.

"W tym widowisku, w odróżnieniu od innych wielkich międzynarodowych zmagań sportowych, Polacy odgrywają bardzo ważną rolę. (...) Panie Prezesie! Przegrany mecz ze Stanami Zjednoczonymi pokazał klasę, szczytowe sportowe emocje, fantastyczne zachowanie kibiców, którzy szczelnie zapełniają wielkie hale sportowe. A Pan sobie to odpuścił! Mało tego, ukarał Pan nas, kibiców, serwując wiadomości o Mistrzostwach Świata w Siatkówce w szczątkowej, żenującej wersji w telewizyjnych newsach sportowych" - pisze Owsiak do prezesa TVP.

Szef Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy żałuje, że mistrzostw na żywo nie mogą oglądać miliony Polaków, ale jeszcze bardziej, że informacje o nich są niemal pomijane w telewizji publicznej, albo poświęca się im bardzo mało miejsca. "Mam wrażenie, że Pańska Telewizja robi wszystko, abyśmy my, Polacy, skutecznie nie byli świadkami tych wspaniałych zmagań sportowych" - wylicza Owsiak i pisze dalej: - "Czy dlatego, że inna stacja komercyjna kupiła prawa, Pan ukarał nas, abonentów? Powinnością telewizji publicznej jest komentarz, sprawozdanie, transmisja z każdego ważnego wydarzenia, zwłaszcza jeśli jest to wydarzenie o randze międzynarodowej. Jeżeli Pan te prawa przegapił, to niech Pan przynajmniej otworzy studio komentatorskie Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej, tak jak to telewizja czyni przy każdym innym tej rangi wydarzeniu. Jeżeli nie może nam Pan pokazać obrazka, niech Pan o tym opowie".

O ustosunkowanie się do zarzutów poprosiliśmy Jacka Rakowieckiego, rzecznika prasowego Telewizji Polskiej. - Z przykrością stwierdzam, że ten list opiera się na nieporozumieniu, które już kilka razy wyjaśnialiśmy. Robiliśmy wszystko, żeby mieć te mistrzostwa, a przynajmniej mecze Polaków. To jest niesprawiedliwe w tych zarzutach - mówi Rakowiecki. Odnośnie marginalizowania turnieju w newsach sportowych dodaje: - Musiałbym to sprawdzić, czy faktycznie tak jest, żeby to komentować, bo wcześniej pan Owsiak powołuje się na dane, że mecz otwarcia oglądało 10 mln osób, a fakty są inne. Cenimy Jurka Owsiaka za to co robi, ale trzeba najpierw poznać stan faktyczny, jak było, a dopiero później wypowiadać się w listach otwartych.

List otwarty Jerzego Owsiaka czytaj na stronie fundacji.

Więcej o:
Komentarze (294)
MŚ siatkarzy. Owsiak do prezesa TVP: "Dlaczego okradł nas pan z emocji?"
Zaloguj się
 • teczowy.husarz.bat.na.chamow

  Oceniono 810 razy 550

  Panie Jurku!
  Pan nie rozumie na czym to polega.
  Pozwoli Pan zatem, że wyjaśnię:

  Oni tam, w tym TVP, mają... MISJĘ :-)))
  A misja ta polega na:
  - Straszeniu Starszych Ludzi abonamentem
  i...
  - Emitowaniu wartościowych filmów i audycji, w porach, w których ludzie normalnie funkcjonujący, po prostu śpią, albo są w pracy (żeby nie obrażać pracowników systemu trójzmianowego).

  Podsumowując: Panie Jurku, znowu z piękną i właściwą Panu, szczerą determinacją, trzepnął Pan byka w rogi.
  Ukłony! :-)))))))

 • amorvertical

  Oceniono 568 razy 500

  Jest jeszcze gorzej, panie Jurku! Państwo dopłaciło ok 30 mln żeby te mistrzostwa w Polsce zorganizować, dotacja na siatkówkę to ponad 6 milionów i te pieniądze oraz wpływy podarowała Srolorzowi.

 • aa1000

  Oceniono 372 razy 328

  Z szacunkiem panie Owsiak, ale to Polsat się "wygłupił" płacąc ogromną kasę kilka lat temu za te mistrzostwa. Polsat się przeliczył - tak ocenił rynek czyli potencjalni reklamodawcy.
  A Polsat chciałby aby go potraktowano jak niedawno banki :
  - zyski są nasze prywatne [czyli banków]
  - straty są publiczne [czyli społeczeństwo ma to pokryć], bo to instytucja zaufania publicznego.

 • pokon

  Oceniono 631 razy 289

  TVP chętnie relacjonuje transmisję z watykańskich mszy i nie będzie sobie głowy zaprzątała jakąś siatkówką czy innym masowym sportem. Bywają dni , że na wszystkich programach TVP idą kościelne audycje .

 • wikul

  Oceniono 311 razy 231

  Pretensje do garbatego że ma proste dzieci. Owsiak powinien przede wszystkim napisać list do FVIB, PZPS i Polsatu. Polsat wykupił prawa do transmisji, Polsat PRZELICYTOWAŁ TVP w walce o te prawa, Polsat współorganizuje wydarzenie. Polsat pokazał, że ich umiejętność biznesowego sprzedania MŚ sprowadza się do zaoferowania praw TVP po prawdopodobnie dość zaporowej cenie. Niech Polsat się teraz mierzy z konsekwencjami.
  A co będzie z transmisjami z piłki nożnej ? To dopiero będzie draka.
  www.sportowefakty.pl/pilka-nozna/403803/wielka-pilka-wraca-na-antene-polsatu
  P.S. Nie cierpię chamskiej pazerności Polsatu.

 • vichama

  Oceniono 169 razy 113

  Drogi Panie Jurku. Jest w tym sporo prawdy, co Pan zarzuca TVP, jednakże jest też druga strona medalu - potencjalni odbiorcy mieli wybór: albo płacić haracz TVP przez X lat za nicnierobienie i liczyć, że raz na 4 lata pokaże rzeczy interesujące większość kibiców, albo zapłacić Polsatowi za to, co chcemy oglądać.
  Polacy wybrali trzecią drogę: nie płacić nic i nikomu.

  I poniekąd mają rację, bo codzienna oferta programowa obu stacji zwyczajnie nie jest warta, by za to płacić.

 • komix1

  Oceniono 156 razy 76

  A TVP ma monopol na wykupywanie praw telewizyjnych? Z tego co wiem jest wolny rynek i raczej wygrywa podmiot który zapłaci więcej...
  A że Soloż zdecydował się zakodować transmisję to inna sprawa. Jestem ciekawy jak wyszedł na tej decyzji.

 • remo29

  Oceniono 81 razy 67

  Oj tam, wprowadzi się opłatę audiowizualną od każdego widzącego oka i każdego słyszącego ucha i hajs będzie się zgadzał.
  --
  parada karzełków

 • badziewiak66

  Oceniono 71 razy 55

  To jest państwo budowane na na wzór korporacyjnej Ameryki. Prywatna policja, prywatna służba zdrowia, prywatne służby, prywatne sądownictwo i prokuratura, tylko za pieniądze publiczne , czyli nasze. Oni służą Panu władcy , a nie temu kto im płaci. Teraz kończą powoli zbijać wielką tuczarnię świnek , które zaczipują i zapędzą do tej tuczarni, karmiąc świnki pustym środkiem płatniczym i zmuszając świnki do niewolniczej pracy. Solorz kupił własność społeczną. Reprezentacja w tych Mistrzostwach grać powinna pod szyldem Solorz Corporation, a nie reprezentacja Polski.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX