Myśleli, że popełniła samobójstwo. Wyniki badań po śmierci okazały się szokujące

To pierwszy raz, gdy takie schorzenie wykryto u kobiety. Heather Anderson zmarła w wieku 28 lat. Powodem śmierci było uszkodzenia mózgu. Eksperci biją na alarm i ostrzegają, że przypadek z Anderson może się powtórzyć wśród pań.

Swoją przygodę ze sportem Heather Anderson zaczęła już w wieku pięciu lat. Do końca życia uprawiała sport zespołowy. Była profesjonalną zawodniczką rugby i futbolu australijskiego. Na boisku wyróżniała się charakterystycznym jasnoróżowym kaskiem. Dzięki niemu jej niedowidząca matka mogła z łatwością dostrzec córkę w trakcie rywalizacji. Anderson była okazem zdrowia. Ponadto kochała życie i czerpała z niego pełnymi garściami. Niestety, zmarła w wieku 28 lat. Początkowo uważano, że kobieta odebrała sobie życie. Jednak wyniki badań okazały się szokujące.

Zobacz wideo Iga Świątek wygadała się o egzaminie na prawo jazdy. "Czemu się ze mnie śmiejecie?"

Heather Anderson została pierwszą sportsmenką, u której zdiagnozowano CTE

Rodzina sportsmenki postanowiła po jej śmierci przekazać jej mózg na cele naukowe. Podczas sekcji zwłok przeprowadzonej przez naukowców z Australian Sports Brain Bank u kobiety zdiagnozowano CTE (chorobę mózgu). Według specjalistów była pierwszą sportsmenką, u której rozpoznano tę dolegliwość.

CTE to postępujące schorzenie, które dotyka osoby z powtarzającymi się urazami głowy. Jak dotąd została ona zdiagnozowana tylko u mężczyzn, którzy biorą udział w sportach drużynowych oraz wszystkich osób, które są narażone na powtarzające się urazy głowy. Według raportu "Boston University CTE Centre" przeprowadzonego w 2023 roku, aż 345 byłych graczy NFL z 376 badanych zmagało się z CTE. Dla porównania to samo badanie przeprowadzone w 2018 roku wykazało tylko jeden przypadek tego schorzenia u płci męskiej.

To nie będzie ostatni taki przypadek

Niestety prognozy naukowców są fatalne. Z zapowiedzi jasno wynika, że sportsmenki mają powody do obaw. W ostatnich dekadach można zaobserwować znaczny wzrost udziału kobiet w dyscyplinach, w których głowa jest podatna na urazy mózgu. Badania wskazują, że sportsmenki są bardziej podatne na wstrząśnienie mózgu niż mężczyźni.

- W ciągu ostatnich 10 lat zaobserwowaliśmy wzrost udziału kobiet w sportach kontaktowych. Wszyscy  zdawaliśmy sobie sprawę z tego, że prędzej czy później zaczniemy widzieć coraz więcej przypadków CTE u kobiet  - zakomunikował prof. Michael Buckland, który jest neuropatologiem.

Chelsea Randall, zawodniczka futbolu australijskiego, opublikowała na Instagramie poruszający wpis, w którym pożegnała swoją koleżankę.

W Australii prawnicy reprezentujący dziesiątki byłych zawodowych graczy AFL (Futbol Australijski) złożyli pozew zbiorowy przeciwko Australian Football League (AFL), domagając się odszkodowania za urazy głowy spowodowane rzekomym zaniedbaniem związku.

W trakcie swojej kariery Anderson miała jeden potwierdzony wstrząs mózgu i doznała kolejnych podejrzewanych czterech. 

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.