Nietypowy hołd dla Diego Maradony rugbystów Nowej Zelandii. Zaprezentowali hakę [WIDEO]

Rugbyści Nowej Zelandii oddali hołd Diego Maradonie. Przed meczem z Argentyńczykami Nowozelandczycy zaprezentowali hakę, którą zadedykowali zmarłej w środę gwieździe futbolu.

Mecz Nowa Zelandia - Argentyna rozegrany został w ramach corocznego turnieju The Rugby Championship, w którym udział biorą cztery najlepsze drużyny z półkuli południowej. Poza Nową Zelandią i Argentyną, to także Australia i RPA. Ci ostatni, z powodu pandemii koronawirusa, w tegorocznej edycji nie biorą jednak udziału.

Zobacz wideo Diego Maradona nie żyje. Miał 60 lat

Nowozelandczycy uczcili pamięć Maradony

Przed sobotnim meczem, który zakończył się porażką Argentyny 0:38, reprezentanci Nowej Zelandii oddali hołd zmarłemu w środę Diego Maradonie. Nowozelandczycy przed spotkaniem zaprezentowali hakę, czyli pokaz taneczno-wokalny, który zadedykowali właśnie Argentyńczykowi. Przed rozpoczęciem pokazu reprezentant Nowej Zelandii położył na boisku czarną koszulkę reprezentacji z nazwiskiem gwiazdy futbolu i numerem 10, z którym grał przez całą karierę.

Reprezentacja Nowej Zelandii od dziesiątków lat prezentuje hakę przed każdym meczem rugby. Taniec ten wywodzi się z rejonu Oceanu Spokojnego i wykonywany był przez Maorysów, czyli grupę etniczną Nowej Zelandii. 

Haka wykonywana była jako taniec wojenny, który miał łamać ducha walki przeciwnika. Dla Maorysów Haka była jednak nie tylko tańcem wojennym, ale też powitalnym. Tańczono ją również z okazji triumfów oraz pogrzebów.

Diego Maradona zmarł w środę we własnym domu pod Buenos Aires. Przyczyną śmierci legendarnego piłkarza była niewydolność serca, która doprowadziła do ostrego obrzęku płuc. Maradona miał 60 lat.

Więcej o: