Australia gra z Nową Zelandią o mistrzostwo świata w rugby

• sobota, 31 października 2015
  • Po meczu

To było wspaniałe widowisko. All Black potwierdzili, że są najlepszym zespołem świata. Australijczykom też należą się brawa, że w sytuacji, gdy wydawało się, że są pokonani ruszyli do walki odrobili dużą stratę punktową.

• 80. min.

KONIEC! NOWA ZELANDIA WYGRYWA PUCHAR ŚWIATA W RUGBY

• 79. min.

Wspaniała kontra Nowej Zelandii. Australijczykom znów wypadła piłka do przodu. Przejął ją Ben Smith i kopnął do przodu. Najszybciej dopadł do niej Barrett i po ponad 90 metrowym biegu zdobył punkty przez przyłożenie.

• 79. min.

34:17 dla Nowej Zelandii - Carter wykorzystuje podwyższenie.

• 79. min.

32:17 dla Nowej Zelandii. Przyłożenie Beauden Barrett.

• 77. min.

Znowu prosty błąd niweczy wysiłki Australijczyków. Piłka wypadła do przodu.

• 76. min.

Australia w akcji ostatniej szansy. Coraz bliżej pole punktowe All Blacks.

• 74. min.

Rzut karny dla Nowej Zelandii. Niemal na połowie boiska. Carter znów strzela i trafia. 27:17 dla Nowej Zelandii

• 73. min.

Mimo siedmiopunktowego prowadzenia Nowej Zelandii to wciąż mecz "na styku". Jedna akcja (przyłożenie plus podwyższenie). Może dać Australii dogrywkę.

• 70. min.

Carter uznał, że trzeba wziąć sprawy w swoje ręce. Wspaniały drop gol - 24:17 dla Nowej Zelandii.

• 66. min.

Australia wróciła do gry w fantastycznym stylu i atakuje.

• 64. min.

Fantastyczna kontra Australii zakończona punktami Kuridraniego. Wspaniałą robotę wykonał Foley, który kopnął piłkę w narożnik boiska. Tam przejął Kuridrani i wpadł w pole punktowe rywali.

• 62. min.

21:17 przyłożenie dla Australii. Tevita Kuridrani. Podwyższenie wykorzystał Foley.

• 62. min.

Nowa Zelandia otrząsnęła się z przewagi rywali i znów gra na połowie rywala.

• 58. min.

Znów błąd w ataku Australijczyków. Wypadła im piłka do przodu.

• 57. min.

Błąd w ataku pozbawia Australię szansy. Rzut karny dla Nowej Zelandii za zatrzymanie piłki na ziemi przez rywali.

• 56. min.

Australia złapała wiatr w żagle! Atakuje jest coraz bliżej pola punktowego rywala.

• 53. min.

Australia wraca do gry! Po wznowieniu gry z autu w formacji maula weszli na pole punktowe rywala i David Pocock położył punkty. Nowa Zelandia jeszcze nie wygrała tego meczu!

• 53. min.

21:10 - przyłożenie dla Australii. David Pocock! Skuteczne podwyższenie Foley.

• 51. min.

Szalona akcja Australii! Ależ oni walczą! Mają metr do pola punktowego rywala. Najlepsza okazja na punkty w tym meczu. W końcu jednak Nowa Zelandia zostaje ukarana rzutem karnym, bo Ben Smith uniósł rywala. Za niebezpieczne zagranie Nowozelandczyk został ukarany żółtą kratką! All Blacks grają w czternastu przez najbliższe 10 minut.

• 50. min.

Chwila szalonej gry. Najpierw Nowa Zelandia odzyskała piłkę w młynie dla Australii i ruszyła z dynamicznym atakiem. Traci jednak piłkę, którą przechwycił Kurtley Beale. Potem znów piłka w rękach Nowej Zelandii, ale kończy się to rzutem karnym dla Australii za zabijanie gry.

• 44. min.

Carter nie trafia podwyższenia. Pierwsza pomyłka gwiazdy All Blacks.

• 42. min.

Ma'a Nonu przedarł się przez linię obroną rywali. Wspaniale zwiódł ostatnich obrońców i położył piłkę na polu punktowym rywala.

• 42. min.

21:3 - przyłożenie dla Nowej Zelandii. Ma'a Nonu

• 41. min.

Zaczęła się druga połowa. Przed Australią bardzo trudne zadanie. Rywal zawsze genialnie przygotowany jest fizycznie, więc na zmęczenie All Blacks ciągłymi atakami w pierwszej połowie nie mogą liczyć.

• 40. min.

Piękny obrazek z londyńskiego Twickenham

• 40. min.

Na boisku wspaniałe widowisko. Nowa Zelandia po nerwowym początku mocno zaznaczyła swoją przewagę pod koniec pierwszej części meczu. Australia niemal nie zagroziła rywalom przez 40 minut.

Na trybunach kibice świetnie się bawią. Świętując przy okazji Halloween.

• 40. min.

Koniec pierwszej połowy

• 39. min.

16:3 Carter udanie wykonuje podwyższenie

• 39. min.

14:3 wspaniała akcja Nowej Zelandii. Przyłożenie Nehe Milner-Skudder

• 39. min.

Zaznacza się przewaga Nowej Zelandii. All Blacks coraz bliżej pola punktowego rywala!

• 36. min.

9:3 - Carter w tym meczu na razie niezawodny.

• 34. min.

Dynamiczna akcja Nowej Zelandii zakóńczona atakiem rywala na piłkę z pozycji spalonej. Rzut karny dla All Blacks.

• 32. min.

Rzut karny dla Australii 60 m od bramki rywala. Foley decyduje się wykopać piłkę w aut. Australijczycy tracą jednak piłkę w formacji autowej. Nowa Zelandia rusza z dynamiczną kontrą, ale znów kończy się ona stratą piłki po czystym chwycie obrońcy Australii.

• 26. min.

6:3 - Carter wykorzystuje drugi rzut karny.

• 26. min.

Wreszcie akcja All Blacks złożona z kilku podań. Kończy się rzutem karnym po za wysokiej szarży Sekope Kepu na Carterze.

• 23. min.

Jak na razie nie ma płynnej, otwartej gry. Mnożą się za to błędy. Więcej popełnia ich Nowa Zelandia i mimo przewagi, nie potrafi zdobyć punktów.

• 21. min.

Sędzia uznał, że szarsza była zbyt późna i podyktował rzut karny. Carter wykopał piłkę w aut przy polu punktowym rywala, ale aut wygrali rywale. Znów nici z groźnej akcji.

• 18. min.

Carter ucierpiał po w wyniku szarży rywala. Czołowy zawodnik All Blacks leży na murawie.

• 18. min.

Nowa Zelandia zdobywa piłkę w formacji autowej i jest blisko pola punktowego rywala. Popełnia jednak błąd przytrzymania piłki na ziemi. Rzut karny dla Australii.

• 18. min.

Karny dla Nowej Zelandii za podcięcie (przypadkowe?) zawodnika. Carter przybliża grę do pola punktowego Australii wykopując piłkę w aut.

• 16. min.

Młyn dla Australii na jej połowie. Foley oddala grę od pola punktowego swojej drużyny wykopem w aut.

• 14. min.

Punkty dla Australii. Nowa Zelandia ukarana za zawalenie młyna. Do piłki podchodzi Foley i pewnie trafia. W tym Pucharze Świata Australijczyk zdobył już 78 punktów.

• 9. min.

Australijczycy cały czas mają problem w ataku. Nie potrafią zdobyć terenu. Gdy znaleźli się na połowie rywala tracą piłkę.

• 8. min.

Australijczycy nie dali rady przejść linii środkowej. Piłka znów po stronie Nowej Zelandii. Australijczycy popełniają błąd gry z pozycji spalonej i mamy rzut karny dla Nowej Zelandii. Do piłki podchodzi Dan Carter - były najlepszy rugbista świata - i zdobywa 3 punkty.

• 5. min.

Młyn nie udał się Nowozelandczykom. Piłka w rękach Australii.

• 3. min.

Warto wspomnieć też o arbitrze dzisiejszego meczu - Nigelu Owensie. Walijczyk stał się szeroko znany w internecie po tym, jak pokazał w jednym z meczów swoją niechęć do piłki nożnej.

• 3. min.

Australijczycy stracili piłkę w środku boiska i Nowa Zelandia błyskawicznie przenosi grę pod ich pole punktowe. Tu Australijczycy odzyskują piłkę, ale popełniają błąd. Piłka wypada do przodu i mamy młyn dla Nowej Zelandii.

• 1. min.

Zaczynają Australijczycy.

• Rugbyści Nowej Zelandii rozpoczynają mecz od tradycyjnej Haki - rytualnego tańca Maorysów.

• Ponieważ rugby w Polsce jest mało popularne warto znać kilka podstawowych przepisów. Na boisku grają dwie drużyny po 15 graczy. Punkty zdobywa się albo przez położenie piłki na polu punktowym rywala - przyłożenie (5 pkt.), po którym wykonuje się strzał na bramkę z linii prostopadłej do punktu przyłożenia - podwyższenie (2 pkt.). Punkty zdobywa się też za trafienie w bramkę z rzutu karnego (3 pkt.) lub po tzw. drop-goalu celnym strzale na bramkę z gry po upuszczeniu piłki na murawę (3 pkt.).

• Puchar Świata w rugby rozgrywany jest dopiero od 1987 r. Wcześniej władze tej dyscypliny sportu nie chciały tego rodzaju turnieju. Rugby miało bowiem być sportem amatorskim, a turniej o mistrzostwo świata w nieunikniony sposób prowadziłby do komercjalizacji dyscypliny. Dopiero w 1995 r. po Pucharze Świata w RPA dopuszczono do gry w rugby zawodowców. Nowa Zelandia zdobyła do tej pory dwa tytułu mistrza świata, Australia również. Dziś dowiemy się, kto po raz trzeci zostanie najlepszą drużyną globu.

• Finał Pucharu Świata w rugby to jedno z największych sportowych widowisk w tym roku. Na trybunach londyńskiego stadionu Twickenham zgromadziło się ponad 80 tys. widzów. Przed telewizorami zasiadło dziesiątki milionów widzów. Nowa Zelandia to zespół, który broni tytułu mistrza świata. Australia cztery lata temu zajęła trzecie miejsce. W tej edycji oba zespoły kroczą od zwycięstwa do zwycięstwa. W półfinale Nowa Zelandia okazała się lepsza od RPA, a Australia pokonała Argentynę.