Rugby. Jak Nowa Zelandia stała się pępkiem świata. Ethan Bai, dziecko szczęścia 2011

Od północy do południa, od wschodu na zachód - świat pobrzmiewał haką, wojennym tańcem Maorysów. W jego rytmie Nowa Zelandia zdobyła długo wyczekiwany Puchar Świata, a kibice obejrzeli jedną z najwspanialszych sportowych imprez w dziejach.
Takiego scenariusza nie napisałby dramaturg z Hollywood. Nikt nie wymyśliłby przecież małego, dwuwyspowego kraju na końcu świata, w którego części ziemia zatrzęsła się tak mocno, że zrobiła z niej wielkie gruzowisko. Nie wymyśliłby jego nielicznych mieszkańców, którzy rozmawiają tylko o strzyżeniu owiec i rugby, sporcie, bez którego świat nie ma sensu. Wreszcie drużyny, która od dziesięcioleci kreuje największe gwiazdy tego sportu, ale nie potrafi potwierdzić tego w najważniejszej, rozgrywanej co cztery lata imprezie.

Choć najbardziej zniszczone lutowymi wstrząsami Christchurch (zginęło tam 181 osób) długo podnosiło się po tragedii, Nowozelandczycy ani myśleli oddawać organizacji turnieju innym. Wierzyli, że po 24 latach od pierwszego Pucharu Świata, którego też byli gospodarzem i sięgnęli w nim po jedyny jak dotąd tytuł, uda się powtórzyć sukces.

Powtórzyli. Zagrali z tym samym finałowym rywalem - Francją. Wygrali w najbardziej dramatycznych okolicznościach, jakie można sobie wyobrazić, jednym punktem (8:7), co w rugby jest zjawiskiem rzadkim.

O rugby jako sporcie powstały rozprawy, prace doktorskie czy główne wątki wielu kinowych przebojów. Wszystko po to, by opisać tę ekstazę, która towarzyszy meczom. To dlatego kibice z całego świata, także z Polski, wyciągali z banków oszczędności, by przeżyć imprezę, która wróciła do korzeni. Wypić nowozelandzkie piwo, zobaczyć Góry Cooka, gejzery na Rotorua, czy wreszcie nauczyć się słów i kroków wojennego tańca Maorysów, od którego reprezentacja Nowej Zelandii rozpoczyna każdy swój mecz.

Dwutygodniowa wyprawa dla dwóch osób kosztowała około 20 tys. zł. Budżet ceremonii otwarcia Pucharu Świata szacuje się na około 51 mln zł. I jedni, i drudzy uważają, że to najlepiej wydane pieniądze w ich życiu. Turyści - bo przeżyli coś, czego nie da się opisać, miejscowi - bo stworzyli jeden z najpiękniejszych spektakli w dziejach sportu. Przyznał to szef Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Jacques Rogge, zresztą były rugbista. Światowe media nie mówiły o ceremonii inaczej niż "hipnotyzujące, spektakularne i oszałamiające". Wystąpiło w niej 1000 wykonawców, z czego 400 wokalistów, którzy razem z 60-tysięczną publicznością zdzierali gardła trudnymi słowami haki.

Nowozelandczycy, mimo że nie mogli przestać świętować po triumfie, podkreślali, że bohaterami tych mistrzostw byli wszyscy, którzy w tej imprezie uczestniczyli, nawet jako widzowie sprzed telewizorów w dalekiej Polsce. Tym, o którym mówi się do dziś, jest Ethan Bai, nastolatek z Christchurch. To on w punkcie kulminacyjnym otwarcia "przybił piątkę" z Jonahem Lomu, legendą tego sportu, i pofrunął w górę z dmuchaną piłką do rugby. Dziś jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych ludzi w Nowej Zelandii, uczestnikiem show i bohaterem każdego telewizyjnego kanału. Za reklamę z nim niektóre firmy chcą płacić miliony dolarów. Nie wiadomo jednak, czy pozwolą mu na to rodzice, bo jego najważniejszym punktem dnia wciąż pozostaje rugby. Strzyżenie owiec nie jest jego pasją.

Co śpiewają w hace

Ka mate! ka mate! Ka ora! ka ora!

(Mogę umrzeć! Mogę umrzeć! Mogę żyć! Mogę żyć!)

Ka mate! Ka mate! Ka ora! Ka ora!

(Mogę umrzeć! Mogę umrzeć! Mogę żyć! Mogę żyć!)

Tenei te tangata puhuruhuru

(Tam stoi kudłaty człowiek,)

Nana nei i tiki mai, whakawhiti te ra

(który może spowodować wschód słońca)

A, hupane! A, kaupane!

(Jeden krok do góry! Drugi krok do góry!)

A, hupane! A, kaupane!

(Jeden krok do góry! Drugi krok do góry!)

Whiti te ra!

(Słońce wzeszło!)

Hi!

(Hej)