Duda odrzucił wniosek Wisły Kraków. Nie przyzna odznaczenia zmarłej legendzie

Wisła Kraków wystąpiła do prezydenta Andrzeja Dudy o pośmiertne odznaczenia dla klubowej legendy - Andrzeja Iwana. Miał to być "wyraz wdzięczności za wkład w propagowanie polskiego sportu". Jak poinformował "Przegląd Sportowy", wniosek klubu został jednak odrzucony.

Andrzej Iwan przez lata był piłkarzem Wisły Kraków, z którą w 1978 roku zdobył mistrzostwo Polski. Świetnie radził sobie także w reprezentacji, z którą zdobył srebrny medal mistrzostw świata w 1982 roku. Zmarł 27 grudnia 2022 roku. Władze krakowskiego kluby postanowiły zwrócić się do prezydenta RP Andrzeja Dudy z wnioskiem o uhonorowanie klubowej legendy państwowymi odznaczeniami.

Andrzej Duda odmówił odznaczenia Andrzeja Iwana

"To ogromna strata dla społeczności piłkarskiej nie tylko pod Wawelem. Aby podkreślić, jak ważne były to dla nas postacie (wniosek dotyczył nie tylko Andrzeja Iwana, ale również Krzysztofa Mrówki - przyp. red), zdecydowaliśmy się zwrócić do Prezydenta Andrzeja Dudy z prośbą o przyznanie stosownych odznaczeń, które byłyby wyrazem wdzięczności wobec nich za wkład włożony w propagowanie polskiego sportu" - oznajmiła rzeczniczka prasowa Wisły Kraków Karolina Kawula, cytowana przez "Gazetę Krakowską".

Jak poinformował "Przegląd Sportowy", pomysł krakowskiego klubu został jednak odrzucony przez prezydenta Andrzeja Dudę. Nie oznacza to jednak, że temat całkiem upadł. Gazeta wyjaśnia, że "prezydent nadaje odznaczenia z własnej inicjatywy lub na wniosek premiera, ministrów, kierowników urzędów centralnych i wojewodów". Oznacza to, że Wisła Kraków będzie mogła spróbować złożyć kolejny wniosek za pomocą jednego z tych organów.

Więcej podobnych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Andrzej Iwan wystąpił z reprezentacją Polski na mistrzostwach świata w 1978 i 1982 roku, a z drugiego turnieju wrócił ze srebrnym  medalem (wówczas przyznawano je za trzecie miejsce. Wicemistrzowie otrzymywali medale pozłacane, a brąz czwarta drużyna turnieju). W kadrze grał w latach 1978-1987, w tym czasie zaliczył jednak tylko 29 meczów i strzelił jedenaście goli. Iwan w trakcie kariery grał dla takich zespołów jak Górnik Zabrze, VFL Bochum, Wisła Kraków czy Aris FC. Łącznie zdobył cztery mistrzostwa Polski, w tym trzy z Górnikiem i jedno z Wisłą. 

Andrzej Iwan próbował potem swoich sił jako trener i był m.in. asystentem Adama Nawałki w Wiśle w latach 1999-2001 czy w Zagłębiu Lubin w 2002 r. Pracował też w roli eksperta czy komentatora. Andrzej Iwan wrócił do Wisły w 2021 r., obejmując stanowisko w dziale skautingu. To było wyciągnięcie pomocnej dłoni, ponieważ Iwan walczył z uzależnieniem od alkoholu, w przeszłości miewał skłonności samobójcze.