Angielskie kluby miażdżą konkurencję. Totalna dominacja

Blisko 830 milionów euro zapłaciły kluby z Premier League za transfery w czasie zimowego okienka transferowego. To o ponad 700 milionów euro więcej niż drugie w zestawieniu kluby z Ligue 1. Dominacja Anglików na rynku transferowym jest coraz bardziej widoczna.

Zimowe okienko transferowe z reguły nie kojarzy się z ogromnymi zakupami i wydawaniem setek milionów euro przez kluby z największych lig z Europy. Inaczej było tym razem. W minionym miesiącu kluby z Premier League, a przede wszystkim Chelsea, szalały. Dość powiedzieć, że sami londyńczycy dokonali dwóch zakupów za ogromne kwoty. Najpierw za 70 milionów euro sprowadzili Mychajło Mudryka z Szachtara Donieck, a na koniec okienka rozbili bank, płacąc Benfice 121 milionów euro za Enzo Fernandeza.

Dominacja Premier League w transferach jest coraz bardziej wyraźna

Francuskie radio RMC Sport wyliczyło, że kluby z pięciu czołowych lig europejskich (angielskiej, hiszpańskiej, włoskiej, francuskiej i niemieckiej) wydały w czasie zimowego okienka transferowego blisko 1,1 miliarda euro. To rekordowa kwota i dopiero drugi przypadek, gdy zimą kluby wydały ponad miliard euro. Pierwszy raz miało to miejsce w 2018 roku.

Blisko 830 milionów euro z tegorocznej kwoty to wydatki klubów z Premier League. Kto był drugi w tym zestawieniu? O dziwo kluby francuskie. Ekipy z Ligue 1 dokonały transferów za łączną kwotę 127 milionów euro. To jednak o wiele, wiele mniej, niż potentaci z Anglii. Jednocześnie Francuzi sprzedali zawodników za 199,4 miliona euro i zanotowały zysk podczas styczniowych ruchów transferowych. Kluby z Anglii na sprzedaży zarobiły "tylko" 100,4 miliona euro.

W kwestii zakupów o wiele bladziej wypadają ligi z Niemiec, Hiszpanii i Włoch. Kluby z Bundesligi sprowadziły graczy za 68 milionów euro, a Hiszpanie i Włosi wydali niemal identyczną sumę - ok. 31 milionów euro.

Wydatki i zarobki najlepszych lig Europy w zimowym okienku transferowym:

  • Premier League (Anglia) - 829,2 mln euro/100,4 mln euro,
  • Ligue 1 (Francja) - 127,2 mln euro/199,4 mln euro,
  • Bundesliga (Niemcy) - 68,3 mln euro/66,25 mln euro,
  • LaLiga (Hiszpania) - 31,9 mln euro/45,1 mln euro,
  • Serie A (Włochy) - 31,2 mln euro/66 mln euro.

Więcej takich informacji znajdziesz na Gazeta.pl

Nieprawdopodobną wręcz siłę Premier League pod kątem finansowym ukazuje zestawienie, które łączy wydatki z letniego i zimowego okienka transferowego. Stefan Bienkowski na Twitterze wyliczył, że kluby z Premier League (po zsumowaniu wydatków i przychodów) są na minusie o ponad 2 miliardy euro. Serie A, Bundesliga i Ligue 1 są na plusie, a ujemny bilans zanotowała jedynie La Liga, ale i tam wynosi on zaledwie -53,77 miliona euro.

Suma wydatków i przychodów najlepszych pięciu lig w Europie:

  • Premier League (Anglia): -2,07 mld euro,
  • LaLiga (Hiszpania): -53,77 mln euro,
  • Serie A (Włochy): +25,95 mln euro,
  • Bundesliga (Niemcy): +44,93 mln euro,
  • Ligue 1 (Francja): +93,82 mln euro.