Ależ torpeda na skoczki Kulm. Rekordowy lot. Słoweniec ratował się, jak mógł

247,5 metra uzyskał Ziga Jelar podczas pierwszej serii treningowej na skoczni Kulm. To najdłuższy w historii skok, jaki oddano na tym obiekcie. Podczas lądowania Słoweniec ratował się podpórką, przez co jego wynik nie zostanie uznany za oficjalny rekord.

W ten weekend zawody Pucharu Świata zostaną rozegrane na skoczni Kulm w austriackim Bad Mitterndorf. W piątek po godzinie 10:00 rozpoczął się pierwszy oficjalny trening przed kwalifikacjami, które zaplanowano na godzinę 12:45.

Niesamowity skok Zigi Jelara na Kulm. Pofrunął na 247,5 metra, bijąc nieoficjalny rekord

W trakcie pierwszej serii treningowej niezwykłym wyczynem popisał się Słoweniec Ziga Jelar. Oddał on skok na 247,5 metra, co byłoby nowym rekordem skoczni. Przy lądowaniu musiał mocno się podeprzeć, aby nie stracić równowagi i z tego powodu oraz faktu, iż była to sesja treningowa wynik nie zostanie uznany za oficjalny. Oficjalne rekordy skoczni zaliczane są tylko podczas zawodów najwyższej rangii oraz kwalifikacji.

Wynik Jelara jest o trzy i pół metra lepszy od oficjalnego rekordu, który 16 stycznia 2016 ustanowił jego rodak Peter Prevc. Jelar nie pobije też osobistego najlepszego wyniku, jakim był skok na 239 m na Letalnicy w Planicy w marcu 2022 r.

Mimo kapitalnego skoku Jelar zakończył pierwszą serię treningową na czwartym miejscu z dorobkiem 213,4 punktu. Pierwsze miejsce zajął Stefan Kraft, który skoczył na 241 metrów i uzyskał notę 230,5 punktu. Drugiego Halvora Egnera Graneruda wyprzedził o pół punktu, trzeci Dawid Kubacki miał 216,8 punktu.

Więcej podobnych treści sportowych znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Poza Kubackim w treningu wzięło udział czterech innych reprezentantów Polski. Piotr Żyła zajął dziewiąte miejsce (189,3 pkt), Kamil Stoch 13. (181,9), Jakub Wolny 21. (158,9), a Aleksander Zniszczoł 27. (153,1).

Relację tekstową z zawodów Pucharu Świata w Bad Mitterndorf będzie można śledzić na Sport.pl oraz w aplikacji mobilnej Sport.pl LIVE.