Burza we Francji. Tak Katar załatwił sobie mundial? Szpiegostwo i hakerzy

Francuska prokuratura wszczęła trzy śledztwa, które dotyczą szpiegostwa Kataru w związku z mundialem. Dziennikarze "Sunday Times" ujawnili, że hakerzy na zlecenie gospodarza mundialu mieli włamać się do skrzynek wpływowych osób, które krytycznie podchodziły do o organizacji turnieju w tym kraju.

Zeszłoroczny mundial w Katarze wywoływał wiele kontrowersji. Spowodowane było to między innymi łamaniem praw człowieka i rygorystycznymi zasadami, które panują w tym kraju. W listopadzie szwajcarskie media ujawniły szpiegowskie działania Kataru, które zostały zlecone przez władze państwowe w celu upewnienia się, że kraj pozostanie gospodarzem mistrzostw świata. Więcej na ten temat można przeczytać ->>> TUTAJ.

Francuska prokuratura wszczyna śledztwa ws. szpiegostwa Kataru. Jedno z nich dotyczy Michela Platiniego

Sprawą zajęła się również brytyjska gazeta "Sunday Times". We wtorek francuska prokuratura poinformowała, że wszczęła trzy śledztwa w związku z podejrzeniami o szpiegostwo Kataru w celu przyznania organizacji mistrzostw świata. Jedno z nich dotyczy Michela Platiniego. Na początku stycznia został przesłuchany w charakterze świadka w dochodzeniu, które dotyczyło zhakowania jego skrzynki mailowej. Według dziennikarzy Francuz był szpiegowany w maju 2019 roku, na krótko przed zatrzymaniem go przez policję w ramach śledztwa w sprawie podejrzeń o korupcję przy przyznawaniu Katarowi mistrzostw świata. Wówczas nie był o nic oskarżony. 

Drugie śledztwo dotyczy senator Orne Nathalie Goulet, która miała być szpiegowana przez Katar w związku z jej pracą na temat radykalnego islamu, z którym często kojarzony jest ten kraj. Dziennikarze ujawnili, że miało dojść do włamania do jej skrzynki mailowej. 

- Osiem, dziesięć miesięcy temu odebrała telefon od mężczyzny, który powiedział mi, że zajmuje się usługami weryfikacyjnymi i zapytał, czy moje hasło rzeczywiście tak brzmi. Nie wiem, czy włamali się też do mojej senackiej skrzynki pocztowej. Nie mam pojęcia. Kiedy potępiasz radykalny islam, tak jak ja to robię od lat, nieuchronnie spotykasz Katar na każdym rogu ulicy. Myślę, że ich to zirytowało i tyle - powiedziała w rozmowie z Actur.fr. "L'Equipe" z kolei dodaje, że parlamentarzystka głosowała przeciwko współpracy Francji z Katarem. Goulet wydała również książkę zatytułowaną "Elementarz o finansowaniu terroryzmu", w której mowa była także o Katarze. 

Trzecie śledztwo zostało wszczęte po skardze serwisu informacyjnego Mediapart i jednego z jego dziennikarzy Yanna Philippina, autora kilku artykułów w sprawie Kataru. Wyszło na jaw, że mężczyzna od stycznia 2020 roku był ofiarą kilku prób oszustwa internetowego po tym, jak otrzymał zawirusowane wiadomości mailowe. Celem Katarczyków było również kilku innych wpływowych dziennikarzy, którzy krytycznie wypowiadali się na temat mundialu.

Jak dodaje "Sunday Times", ofiarą szpiegostwa miało paść około 50 znanych osób zarówno ze świata piłki nożnej, polityki, jak i mediów. Wielu łączy jedna rzecz - ich krytyczne stanowisko w sprawie organizacji mistrzostw świata w Katarze. 

Więcej tego rodzaju treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl