Wiekopomna decyzja FIFA. Pierwszy raz w historii

FIFA potwierdziła, że Palestynka Heba Saadia będzie jedną z sędziów liniowych podczas mistrzostw świata kobiet w 2023 roku. To pierwszy przypadek w historii, że przedstawiciel Palestyny będzie pracować na tak wielkim turnieju.

W poprzednich latach mieliśmy już przypadki kobiet sędziujących spotkania w największych piłkarskich ligach, bądź w Lidze Mistrzów. W tym roku mieliśmy też historyczną decyzją FIFA, która wyznaczyła Francuzkę, Stephanie Frappart do poprowadzenia jednego ze spotkań mistrzostw świata w Katarze. Frappart była rozjemczynią meczu Niemcy - Kostaryka. Teraz światowa federacja podjęła inną decyzję, która zapisze się w historii kobiecego futbolu.

Pierwszy przedstawiciel Palestyny będzie sędziował na tak wielkim turnieju

FIFA podjęła decyzję, że Heba Saadia będzie jedną z sędziów liniowych podczas mistrzostw świata kobiet w 2023 roku, które odbędą się na przełomie lipca i sierpnia w Australii Nowej Zelandii. To pierwszy przypadek, że przedstawiciel Palestyny będzie pracował podczas tak dużego turnieju. 

Saadia zadebiutowała na wielkiej imprezie w 2022 roku pracując podczas Pucharu Azji kobiet, który był rozgrywany w Indiach. Była także obecna na Pucharze Kontynentalnym AFC (Azjatyckiej Konfederacji Piłki Nożnej), który miał miejsce w Wietnamie.

Palestynka od ponad pięciu lat zasiada kobiecym komitecie sędziowskim piłkarskiej federacji swojego kraju i jest przedstawiana, jako wzór do naśladowania dla innych kobiet, które chcą pójść jej śladami.

Więcej takich informacji znajdziesz na Gazeta.pl

Nie ma co ukrywać, że są trudności z rozwojem piłki nożnej w Palestynie. Wszystko z powodu konfliktu izraelsko-palestyńskiego, który trwa od drugiej połowy XX wieku. Wszystko to wpływa na ograniczenie aktywności sportowej w Palestynie, w której niszczone są obiekty sportowe. W ostatnim czasie tym krajem wstrząsnęła informacja o śmierci 23-letniego piłkarza, Ahmada Daraghmeha, który został zastrzelony przez wojska izraelskie.