Paweł Fajdek i Dawid Kubacki zostali wybrani na sportowców roku

Paweł Fajdek i Dawid Kubacki zostali wybrani na sportowców 2022 roku przez Polski Komitet Olimpijski. Wyróżnienia otrzymali także trenerzy Tomasz Kryk (kajakarstwo) i Aleksander Wojciechowski (wioślarstwo) oraz męska reprezentacja w siatkówce.

Wielka Honorowa Nagroda Sportowa Polskiego Komitetu Olimpijskiego (PKOl) im. Piotra Nurowskiego jest  przyznawana od 2009 roku. Otrzymują ją zawodnicy, trenerzy oraz drużyny, którzy w ciągu minionego roku osiągnęli znaczące sukcesy na arenie międzynarodowej. 

Polski Komitet Olimpijski nagrodził sportowców. Wśród wyróżnionych Paweł Fajdek i Dawid Kubacki

W 2022 r. za najlepszych sportowców uznano młociarza Pawła Fajdka i skoczka narciarskiego Dawida Kubackiego. Pierwszy z nich zapracował na wyróżnienie podczas lekkoatletycznych mistrzostwach świata w Eugene, gdzie zdobył piąty z rzędu tytuł mistrza świata w rzucie młotem. Kubacki został doceniony za start w tegorocznych zimowych igrzysk olimpijskich, gdy zajął trzecie miejsce w konkursie na skoczni normalnej, tym samym zdobywając jedyny medal dla Polski na tej imprezie.

Wśród trenerów nagrodzono Tomasza Kryka i Aleksandra Wojciechowskiego. Pierwszy z nich prowadzi żeńską kadrę kajakową, w tym roku mógł cieszyć się z mistrzostw świata i Europy, które zdobyły osady K-2 (na 500 metrów) i K-4 (na 500 m).  Drugi trenuje wioślarską czwórkę podwójną mężczyzn w składzie Fabian Barański, Mateusz Biskup, Dominik Czaja i Mirosław Ziętarski, która w tym roku wywalczyła mistrzostwo świata oraz wicemistrzostwo Europy.

Najlepszą drużyną 2022 r. została uznana męska reprezentacja w siatkówce. W lipcu udało jej się zdobyć brąz Ligi Narodów, we wrześniu dołożyła do tego srebro mistrzostw świata. 

Więcej treści sportowych znajdziesz też na Gazeta.pl

Uznanie dla wyników osiągniętych przez triumfatorów plebiscytu wyraził Andrzej Kraśnicki, prezes PKOl. - Gratuluję wszystkim laureatom tej wspaniałej nagrody. Osiągnęliście spektakularne sukcesy. Pokazaliście siłę, determinację w dążeniu do celu, dostarczyliście nam wspaniałych emocji, godnie reprezentowaliście nasz kraj. Wasza postawa i wyniki są przykładem dla wielu, że talent i ciężka praca przynoszą efekty. Jesteście wspaniałymi ambasadorami Polski na świecie – powiedział. Oficjalne przekazanie nagród będzie miało miejsce podczas Noworocznego Spotkania Rodziny Olimpijskiej.