Wchodzące aktualnie w decydującą fazę mistrzostwa świata w Katarze będą ostatnimi w dotychczasowej formule. Mundial, który za cztery lata odbędzie się w Ameryce Północnej, a dokładniej w trzech krajach: Stanach Zjednoczonych, Meksyku oraz Kanadzie zostanie rozegrany już na innych zasadach. Liczba startujących w zawodach wzrośnie z 32 do 48 zespołów.
Powiększenie liczby uczestników MŚ to wyzwanie logistyczne dla ludzi pracujących przy organizacji tego wydarzenia, aby wszystko było dopięte na ostatni guzik. Takie zmiany oznaczają, że pomiędzy ostatnim mundialem w Stanach Zjednoczonych, który odbył się w 1994 roku, a tym zbliżającym się w 2026, liczba drużyn zwiększy się dwukrotnie. Wtedy w USA o tytuł mistrza świata walczyły przecież zaledwie 24 drużyny.
FIFA rozważa nowe formaty turnieju:
Na początku FIFA podchodziła z entuzjazmem do przeprowadzenia Mistrzostw Świata w formule 16 grup po 3 zespoły, jednak ostatnio ten stan rzeczy uległ zmianie. Światowa centrala zaczęła analizować możliwości ewentualnego podkładania się drużyn w ostatnich meczach, by do fazy pucharowej awansowały dwie mierzące się ze sobą drużyny. Zaczęto nawet snuć teorie o wprowadzeniu rozstrzygania spotkań grupowych, które kończą się remisem, poprzez ewentualny konkurs rzutów karnych - szerzej opisywaliśmy ten temat TUTAJ>>>.
- To nie jest jeszcze postanowione - przyznał dyrektor rozwoju piłki nożnej FIFA, Arsene Wenger - Ja o tym nie zdecyduję. Zrobi to Rada FIFA i wydaje mi się, że będzie to w przyszłym roku.
Na mundial będzie mogło zakwalifikować się szesnaście zespołów z Europy. Do tej pory było tylko dziesięć. Afryka oddeleguje dziewięciu przedstawicieli, a nie jak to miało miejsce pięciu. Z Azji będzie dziewięć zamiast czterech drużyn. W Ameryce Południowej niewiele się zmieni, bo zamiast czterech pojedzie sześć. Z Ameryki Północnej będzie mogło przyjechać sześć, a nie tak jak wcześniej tylko trzy drużyny. Ostatni kontynent, czyli Ocenia otrzyma jedno pewne miejsce zamiast barażu. Dodatkowo dwie drużyny pojadą na turniej po wygraniu barażu międzykontynentalnego.