Legia, Lech i Pogoń zgarną pokaźną sumkę za awans Polski do 1/8 finału MŚ 2022

Awans Polski do 1/8 finału mistrzostw świata to nie tylko duża radość dla kibiców i piłkarzy, ale też spory zastrzyk finansowy dla klubów ekstraklasy. Lech Poznań, Legia Warszawa, Pogoń Szczecin, kto zarobi najwięcej na mundialu w Katarze?

Mistrzostwa świata w Katarze rozpoczęły się 20 listopada. Trzy Polskie kluby wysłały piłkarzy na mundial, są to Lech Poznań, Legia Warszawa oraz Pogoń Szczecin. To właśnie one najbardziej cieszą się z sukcesów reprezentacji Polski oraz... Serbii i Chorwacji. FIFA wypłaci im naprawdę spore pieniądze.

Ile zarobiły kluby ekstraklasy na mundialu? Legia na czele

Najwięcej zarobić może Legia Warszawa, którą reprezentuje Artur Jędrzejczyk oraz Serb Filip Mladenović, a także piłkarze, którzy niedawno opuścili stołeczny zespół, czyli Mateusz Wieteska i Chorwat Josip Juranović. Wszystko przez to, że o ile stawka "dzienna" dla klubów, których reprezentant gra na mundialu wynosi około 10 tysięcy dolarów. Poza tym również 2/3 tej kwoty trafia na konto drużyny, jeśli uczestnik MŚ był jej zawodnikiem w poprzednim sezonie, a 1/3 - jeśli do połowy 2021 roku.

Tym sposobem Legia Warszawa zarobiła już 2,6 mln zł, a ta kwota może wzrosnąć po awansie Chorwacji do kolejnych rund turnieju lub po wyjściu z grupy Serbów. Na drugim miejscu z Polskich klubów jest Lech Poznań. Aktualny mistrz Polski dostanie 1,6 mln zł za Michała Skórasia oraz Jakuba Kamińskiego. Z kolei Pogoń Szczecin może liczyć na 980 tysięcy zł za Kamila Grosickiego

Cała pula nagród wyznaczonych przez FIFA wynosi aż 440 mln dolarów, co jest dotychczasowym rekordem. Światowa federacja piłkarska, jeszcze nigdy nie była aż tak szczodra. Każda federacja dostała już przed mistrzostwami 1,5 mln dolarów na przygotowania do turnieju w Katarze. Dodatkowo za rozegranie całej fazy grupowej, bez awansu do kolejnego etapu, dany kraj wróci z otrzymanymi od organizatorów 9 mln dolarów.

Więcej podobnych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Polacy mają już na koncie 13 milionów dolarów, ale w przypadku ewentualnego pokonania Francji mogą liczyć na kolejne pieniądze. Ćwierćfinaliści katarskiego turnieju otrzymają kolejne 4 miliony dolarów, a więc łącznie 17 milionów dolarów (ok. 76 milionów złotych). Wygrani mistrzostw świata zgarną łącznie 42 miliony dolarów, a więc około 190 milionów złotych.

Polacy pierwszy raz od 1986 roku awansowali do 1/8 finału mundialu. TVP Sport ogłosiło, że historyczny mecz Polska - Francja skomentują Mateusz Borek - Robert Podoliński. Ten duet jeszcze nie komentował meczów naszej kadry na MŚ w Katarze. Spotkanie odbędzie się 4 grudnia o godzinie 16:00. Transmisję będzie można oglądać w telewizji na kanale TVP1, TVP Sport oraz TVPSPORT.PL i w aplikacji mobilnej. Zapraszamy do śledzenia spotkania również na portalu Sport.pl.