Dania ze złotem, Polacy powalczą o Londyn

Finaliści mistrzostw Europy zagrali dla naszej reprezentacji. Dzięki zwycięstwu Duńczyków nad Serbami drużyna Bogdana Wenty zagra za dwa miesiące turnieju kwalifikacyjnym do igrzysk

Tak relacjonowaliśmy finał na żywo

Po niedzielnych rozstrzygnięciu w Belgrad Arenie biało-czerwoni awansowali do pierwszego z trzech turniejów przedolimpijskich. W Hiszpanii oprócz gospodarzy rywalami Polaków będą Algierczycy i Serbowie. Do Londynu pojadą dwie najlepsze drużyny.

Przed finałem Serbowie nie ukrywali, że mierzą w złoto. - Ten mecz był najważniejszy w moim życiu, ale w niedzielę będzie jeszcze ważniejszy - mówił po piątkowym półfinale z Chorwacją kołowy Rastko Stojković. A do polskich dziennikarzy rzucił: - Najważniejsze, że złoto będzie w Kielcach. Zarówno on, jak i duński bramkarz Marcus Cleverly grają bowiem w Vive Targi Kielce.

Serbowie musieli radzić sobie bez kluczowego rozgrywającego Zerko Sesuma. Klubowy kolega Karola Bieleckiego i Krzysztofa Lijewskiego z niemieckiego Rhein-Neckar Löwen padł ofiarą wybryku własnego kibica. Podczas piątkowego półfinału z trybun poleciał metalowy przedmiot, który - według chorwackich mediów - miał trafić lub w Ivano Balicia lub trenera Slavko Goluzę. Tymczasem oberwał Sesum. Groziła mu nawet utrata prawego oka.

Gospodarzom ogromnie go brakowało. Tym bardziej, że słabiej spisywali się koledzy Sesuma na rozegraniu, m.in. wybrany już przed finałem na MVP turnieju Momir Ilić. Duńczycy w obronie postawili zaporę nie do pokonania i prowadzili praktycznie cały mecz. Klasą dla siebie był Mikkel Hansen, który w 13 próbach zdobył 9 goli.

- Walczyliście do końca z Niemcami, a my to oglądaliśmy z wypiekami na twarzy, kibicując wam ze wszystkich sił. Mogę obiecać, że damy z siebie wszystko w meczu o złoto, także dla was - mówił oficjalnej stronie Związku Piłki Ręcznej w Polsce trener Duńczyków Ulrik Wilbek. Tylko środowe zwycięstwo Polski z Niemcami dawało bowiem Danii możliwość awansu do półfinału.

Mistrzostwo Europy drużyny Wilbeka jest najlepszym rozwiązaniem dla naszej reprezentacji, która na serbskim turnieju grała nieźle, ale nierówno i w ostatecznie zajęła dopiero dziewiąte miejsce. Polacy mogą bowiem najpierw zagrać w turnieju przedolimpijskim, a dzięki temu i na olimpiadzie w Londynie. W międzyczasie będą jeszcze mecze z Litwą w play-off do przyszłorocznych mistrzostw świata w Hiszpanii. A Bogdan Wenta często podkreśla, że tylko w takich pojedynkach jest szansa ogrywania nowych zawodników. - Mamy kilka nazwisk, ale zobaczymy na ile będziemy mieli możliwości, by ich próbować - stwierdził na zakończenie pobytu w Belgradzie polski szkoleniowiec.

Końcowa kolejność ME:

1. Dania, 2. Serbia, 3. Chorwacja, 4. Hiszpania, 5. Macedonia, 6. Słowenia, 7. Niemcy, 8. Węgry, 9. Polska, 10. Islandia, 11. Francja, 12. Szwecja, 13. Norwegia, 14. Czechy, 15. Rosja, 16. Słowacja.

Rozgrywający Vive Targi Kielce w siódemce mistrzostw Europy

Uros Zorman, rozgrywający reprezentacji Słowenii, a na co dzień zawodnik Vive Targi Kielce, znalazł się w siódemce All Star Team mistrzostw Europy w Serbii. W statystyce asyst nie dał szans rywalom - w 7 meczach jego aż 40 podań otwierało drogę do bramki.

All Star Team: najlepszy bramkarz: Darko Stanic (Serbia), najlepszy lewoskrzydłowy: Valur Gudjon Sigurdsson (Islandia), najlepszy lewy rozgrywający: Mikkel Hansen (Dania), najlepszy środkowy rozgrywający: Uros Zorman (Słowenia), najlepszy obrotowy: Rene Toft Hansen (Dania), najlepszy prawy rozgrywający: Marko Kopliar (Chorwacja), najlepszy prawoskrzydłowy: Christian Sprenger (Niemcy), najbardziej wartościowy gracz: (MVP): Momir Ilić (Serbia), król strzelców: Kiril Lazarov (Macedonia, 61 bramek), najlepszy gracz defensywny: Viran Morros (Hiszpania).

Z Litwą o mistrzostwa świata

Litwa będzie przeciwnikiem Polski w play-off do przyszłorocznych mistrzostw świata piłkarzy ręcznych w Hiszpanii. Pierwsze spotkanie nasz zespół rozegra na wyjeździe 9 lub czerwca, rewanż tydzień później w Polsce.

Z losowania, które w niedzielę odbyło się w Belgradzie, drużyna Bogdana Wenty powinna być zadowolona. Bo choć była przed nim rozstawiona, to mogła trafić na trudniejszego rywala. Mistrzostwa świata w Hiszpanii odbędą się w dniach 13-27 stycznia 2013 roku.

Pary

Pary play off MŚ 2013: Litwa - Polska, Rosja - Czechy, Słowenia - Portugalia, Słowacja - Białoruś, Macedonia - Austria, Węgry - Norwegia, Islandia - Holandia, Niemcy - Bośnia i Hercegowina, Szwecja - Czarnogóra.

Te buty wywołały szał w USA. Zobacz najważniejsze modele jordanów (ZDJĘCIA)

Więcej o: