ME piłka ręczna. Tkaczyk zapowiada horror z Duńczykami

- O Duńczykach wiemy dużo i wiemy, co zrobić, żeby było dobrze - przekonuje Grzegorz Tkaczyk. - Stać nas na jeszcze lepsze granie niż przeciw Słowacji - dodaje kapitan reprezentacji Polski piłkarzy ręcznych. Ale jednocześnie Tkaczyk zapowiada, że mecz biało-czerwonych z wicemistrzami świata będzie horrorem. Relacja Z czuba i na żywo w czwartek o 18.15.

Łukasz Jachimiak: Po tym, jak rozbiliście Słowację 41:24, duńska prasa boi się o swój zespół. Jak się czujecie jako "czołg, który niszczy wszystko na swej drodze"?

Grzegorz Tkaczyk: Rozmiar naszej wygranej nad Słowacją może robić na Duńczykach wrażenie, ale mecz z nimi na pewno aż tak dobrze nam się nie ułoży. To będzie bardzo trudne spotkanie dla obu stron.

Chcesz powiedzieć, że po zaskakująco słabym meczu z Serbią i nadspodziewanie udanym ze Słowacją czas wrócić do ulubionych przez was horrorów?

- Na to się zanosi, bo i my, i Duńczycy, chcemy zdobyć dwa punkty, które zabierze się do następnej rundy. Stawka jest duża - przecież bez tej zdobyczy trudno będzie później myśleć o awansie do strefy medalowej.

Oglądaliście mecz Danii z Serbią?

- Pierwszą połowę oglądaliśmy na żywo, na hali. Na drugą pojechaliśmy do hotelu. W środę mieliśmy analizę wideo z przygotowaniem taktycznym, a dziś pewnie obejrzymy Duńczyków jeszcze raz. Generalnie dużo o Duńczykach wiemy i wiemy co zrobić, żeby było dobrze.

Tak jak wielu obserwatorów uważasz, że dzisiejsza Dania jest słabsza od tej, która przed rokiem wywalczyła srebro na mundialu?

- Nie chcę tego oceniać. Na pewno to nadal silny zespół, który po porażce z Serbią będzie dodatkowo zmotywowany. Dla nas ważne jest, że gra Duńczyków na Euro właściwie nie różni się od tego, co pokazywali na towarzyskim turnieju w okresie przygotowawczym.

Na Totalkredit Cup Dania pokonała was 31:30. Ale wtedy zagrała przed własną publicznością, a trener Wenta zapewnia, że nie odkrył wszystkich kart.

- To prawda. Ze Słowacją wychodziły nam zagrywki, których wcześniej nie pokazywaliśmy. Są jeszcze rzeczy, które możemy poprawić, stać nas na jeszcze lepsze granie. W zanadrzu mamy też pewien wariant obronny, który zastosujemy, jeśli nie sprawdzi się strefa 6-0 [cała szóstka obrońców porusza się w jednej linii]. Ale ona na razie działa bez zarzutu. Przecież i z Serbią, i ze Słowacją defensywa pracowała jak trzeba.

Krzysztof Lijewski wróci na prawe rozegranie, czy po udanym meczu ze Słowacją na tej pozycji zostanie Mariusz Jurkiewicz?

- Do końca nie wiadomo, co będzie z Krzyśkiem, chociaż sytuacja wygląda coraz lepiej. Liczymy, że pomogą nam obaj z Mariuszem.

Bartosz Jurecki, tak jak przeciw Słowacji, spróbuje godzić grę w ataku z obowiązkami obrońcy?

- Będziemy próbowali grać bez żadnych zmian do obrony, zwłaszcza ze Duńczycy są szybsi od Słowaków. We wtorek trochę pobiegaliśmy i to się opłaciło. Dziś ma być podobnie.

Jak Polacy Słowaków rozgromili. Żeby obejrzeć galerię kliknij zdjęcie 

Więcej o: