Losowanie mistrzostw świata w piłce ręcznej. Na kogo trafią Polacy?

Już w sobotę 2 lipca odbędzie się losowanie grup 28. Mistrzostw Świata Mężczyzn w Piłce Ręcznej, których gospodarzami będą Polska i Szwecja. Podczas ceremonii zostaną wyłonieni rywale, z którymi reprezentacja Polski zmierzy się w fazie wstępnej mundialu. Wiemy także w jakim mieście biało-czerwoni rozpoczną zmagania.

Na ubiegłorocznych mistrzostwach świata piłkarzy ręcznych triumfowała reprezentacja Danii, która w finale pokonała Szwecję 26:24. Podium uzupełniła Hiszpania. Wówczas biało-czerwonym nie udało się awansować do ćwierćfinału rozgrywek. Jednak już za niespełna pół roku reprezentacja Polski będzie miała kolejną szansę na zwycięstwo w tych prestiżowych rozgrywkach - tym bardziej, że to właśnie nasz kraj będzie jednym ze współorganizatorów turnieju - drugim będą aktualni wicemistrzowie świata, a więc Szwedzi

Zobacz wideo Co wiemy po zgrupowaniu kadry? "Walka trwa, bo mundial jest przed nami"

Mistrzostwa świata w piłce ręcznej. Losowanie. Z kim zagrają Polacy?

Mundial zostanie rozegrany w dniach 11-29 stycznia 2023 roku. Wezmą w nim udział 32 drużyny. Choć do rozpoczęcia imprezy pozostało jeszcze kilka miesięcy, to już w sobotę 2 lipca reprezentacja Polski pozna swoich rywali w fazie wstępnej mistrzostw. Losowanie grup odbędzie się w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia (NOSPR) w Katowicach. O tym, z kim zmierzą się poszczególne zespoły zadecydują dwaj legendarni szczypiorniści - Sławomir Szmal oraz Magnus Wislander, którzy wcielą się w role "sierotek".

Na ceremonii losowania fani poznają także artystę, który wykona oficjalną piosenkę turniejową. W Katowicach pojawią się również przedstawiciele władz Międzynarodowej Federacji Piłki Ręcznej (IHF) oraz krajowych federacji.

Wiemy, gdzie zagra reprezentacja Polski. Czy katowicki spodek przyniesie szczęście?

Choć rywali biało-czerwonych poznamy dopiero 2 lipca, to już teraz wiadomo, w jakich miastach zagrają poszczególne drużyny. Na mocy porozumienia Polacy i Szwedzi zorganizują po 50 procent meczów (nie uwzględniając fazy finałowej), czyli z czterech grup eliminacyjnych I fazy turnieju (z udziałem 16 drużyn w każdym kraju), dwóch grup w fazie głównej (z udziałem 12 drużyn w każdym kraju), po dwa mecze ćwierćfinałowe i po jednym półfinałowym oraz po jednym w grupie eliminacyjnej turnieju o Puchar Prezydenta IHF. 

To jednak w Szwecji zostaną zorganizowane spotkania o medale mistrzostw świata. Tam najlepsi szczypiorniści świata rozegrają finał i mecz o brązowy medal. Szwecja będzie też gościć zespoły walczące o miejsca 5-8. W tym kraju odbędzie się również ceremonia zamknięcia. 

Arenami mistrzostw w naszym państwie będą Spodek w Katowicach, Tauron Arena w Krakowie, Ergo Arena w Gdańsku i Orlen Arena w Płocku. Z kolei w Szwecji spotkania zostaną zorganizowane w Goeteborgu (Scandinavium), Malmoe (Malmoe Arena), Kristianstadzie (Kristianstad Arena), Joenkoepingu (Husqvarna Garden) i Sztokholmie (Tele2 Arena). 

Więcej informacji na stronie głównej Gazeta.pl

Reprezentacja Polski mecze fazy wstępnej rozegra w Katowicach. Jeśli biało-czerwoni awansują do kolejnego etapu rozgrywek, wówczas będą rywalizować w Krakowie. W Tauron Arenie swoje mecze rozegrają także Hiszpanie. Z kolei w Katowicach odbędą się wszystkie spotkania Niemców - zarówno w fazie wstępnej, jak i głównej. Poza tym mecze w naszym kraju rozegrają także Norwedzy. Natomiast Szwedzi, Chorwaci, Islandczycy i Duńczycy mogą pojawić się w Polsce dopiero na etapie ćwierćfinałów. Wcześniej rywalizować będą na ziemiach drugiego organizatora mistrzostw. 

Stawka rywalizacji jest bardzo wysoka. Bowiem mistrz świata wywalczy kwalifikację na igrzyska olimpijskie Paryż 2024. Pozostałe najlepsze drużyny uzyskają prawo występu w turnieju kwalifikacyjnym do IO.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.