MŚ w piłce ręcznej. Zatrzymać duńską gwiazdę

Polacy są pewni awansu do 1/8 finału mundialu piłkarzy ręcznych. Żeby zająć drugie miejsce w grupie, muszą pokonać wicemistrzów świata i Europy. Relacja na żywo z meczu z Danią od godz. 19 w Sport.pl.

W grupie D sytuacja jest jasna. Niemców pierwszego miejsca może pozbawić remis lub porażka z Arabią Saudyjską, ale to nierealne, bo Azjaci wszystkie mecze wysoko przegrywają. Duńczykom do drugiej pozycji wystarcza remis z Polską, bo mają lepszy bilans bramkowy. O czwarte miejsce, ostatnie dające awans do 1/8 finału, zagrają Argentyńczycy i Rosjanie. Aby przeskoczyć mistrzów Ameryki Południowej, drużyna Olega Kuleszowa musi wygrać.

Sytuacja w grupie C jest na tyle skomplikowana, że trudno wyliczyć wszystkie możliwe scenariusze. Mówiąc inaczej, Polacy mogą się w 1/8 finału zmierzyć ze Szwecją, Francją, Egiptem albo Islandią. Dobrze byłoby, gdyby biało-czerwoni zajęli drugie miejsce, bo wówczas prawdopodobnie uniknęliby Szwedów (srebrni medaliści igrzysk w Londynie) i Francuzów (złoci w Londynie, aktualni mistrzowie Europy). - Trzeba się przygotować do każdego rywala. Nie chcę go teraz wybierać, czekam, co da los - mówi bramkarz i kapitan Sławomir Szmal.

Z Danią ostatnio Polacy grali w kratkę, ale na dużych imprezach - dobrze. Biało-czerwoni byli lepsi i na mundialu w 2007 r. (zdobyli srebro), i dwa lata później na Euro (brąz). Na mistrzostwach Europy w Serbii w 2012 r. wygrali 27:26. Dania została wtedy mistrzem Starego Kontynentu, Polska zajęła dziewiąte miejsce.

Duńczycy wzięli jednak srebro na dwóch ostatnich mundialach i ubiegłorocznych mistrzostwach Europy. - Trudno się oszukiwać i na siłę szukać słabych punktów u zawodników z najlepszych klubów świata - uważa Szmal.

Mózgiem zespołu jest lewy rozgrywający Paris Saint-Germain Mikkel Hansen. Najlepiej zarabiający piłkarz ręczny świata (milion euro rocznie), w 2011 r. najlepszy zawodnik globu, MVP ostatniego mundialu. W czterech meczach katarskich MŚ miał 27 asyst, jest pod tym względem najlepszym zawodnikiem turnieju. Najlepszy z Polaków Michał Jurecki ma 11 asyst. W czwartkowym meczu z Rosją aż dziewięć bramek padło po podaniach Hansena, w spotkaniu z Niemcami - 11. W tym ostatnim pojedynku rywale pilnowali Duńczyka chwilami we dwóch. Niewiele to dało.

Jego akcje wykańczają takie gwiazdy, jak środkowy THW Kiel Lauge Schmidt, potężny kołowy Barcelony Jesper Noddesbo czy skrzydłowi Hans Lindberg (HSV Hamburg) i Anders Eggert (Flensburg-Handewitt). Ten ostatni to spec od rzutów karnych, które Polacy wykonują fatalnie - z Saudyjczykami (32:13) nie wykorzystali żadnego z sześciu podyktowanych dla nich. - To niesamowite, choć bramkarz Arabii Saudyjskiej jest bardzo dobrym zawodnikiem, chyba najlepszym w tej ekipie. Mimo to sześć zmarnowanych karnych to o wiele za dużo - komentował duński bramkarz Jannick Green. Polacy zajmują 24., czyli ostatnie, miejsce w klasyfikacji skuteczności rzutów karnych - na 12 prób wykorzystali tylko pięć, co daje 42-procentową skuteczność. Średnia mundialu to 75 proc. - Nie wiem, czy to rozluźnienie czy brak koncentracji. Wiem, że z Duńczykami takie sytuacje nie mogą się przydarzać - mówi kołowy Kamil Syprzak.

Jaki jest sposób na Duńczyków? - Na mistrzostwach świata czasami można liczyć na słabszy dzień rywala. Pokazała to Argentyna, remisując z Danią na inaugurację mundialu - mówi Syprzak. - Nie decyduje jeden zawodnik, tylko zespół. A z tym u Duńczyków różnie bywa - dodaje Szmal. Mikkel Hansen zastrzega: - Na szczęście jesteśmy taką drużyną, że rozkręcamy się z meczu na mecz.

- Jeśli przeciwko Polsce zagramy tak jak w pierwszej połowie z Rosją, wygramy - powiedział Niklas Landin. W 14. minucie tego spotkania Rosjanie prowadzili 7:6, pięć minut później był remis 8:8. Do końca pierwszej połowy bramki rzucali już tylko Duńczycy. Wygrali ją 16:8!

W ostatniej chwili zapadnie decyzja, czy zagra Krzysztof Lijewski, który we wtorek doznał urazu kolana. - Nie mogę się doczekać tego meczu. Bardzo chciałbym wystąpić - mówił w czwartek zawodnik Vive Targi Kielce.

GRUPA D. Sobota: Arabia Saudyjska - Niemcy, Rosja - Argentyna, Polska - Dania 19 (TVP 2).

GRUPA C. Sobota: Egipt - Islandia, Francja - Szwecja, Algieria - Czechy.

Do 1/8 finału awansują cztery najlepsze drużyny z każdej grupy. Tam zespoły zagrają na zasadzie 1C-4D, 2C-3D, 3C-2D i 4C-1D.

Więcej o: