Rumuńska miara kadry przed MŚ

Piłka ręczna. - Nie ma dużo znaków zapytania - tak na pytanie o skład na MŚ w Szwecji odpowiada trener Bogdan Wenta. Przy każdym z nich jako alternatywa pojawia się nazwisko zawodnika Vive Targi Kielce.

Ostatni etap przygotowań do mundialu biało-czerwoni rozpoczną 2 stycznia. Wcześniej - w grupach - spotykają się jeszcze dwa razy. Najpierw siedemnastka grająca wyłącznie na polskich parkietach na dwumecz z Rumunią (w sobotę o godz. 17.30 w Zielonej Górze i w niedzielę o 20 w Poznaniu), a potem jeszcze na krótkim zgrupowaniu w Cetniewie (27-30.12). - Rumunia przyjedzie w niemal najsilniejszym składzie. Jest kilku zawodników, którzy grają za granicą, ale podstawowa grupa gra w lidze. Sporo reprezentantów było widać w meczu pucharowym Płocka [przegranych z Resitą - przyp. red.]. Na pewno więc to dla nas trudne zadanie - mówi o sportowej stronie starć Wenta.

Ta druga to kadrowe wybory ostatecznej szesnastki na MŚ w Szwecji. Pierwszy problem do rozwiązania to alternatywa dla Krzysztofa Lijewskiego (przeszedł w środę kolejną operację barku i ma się rehabilitować przez mniej więcej 3 tygodnie, a MŚ dokładnie za 26 dni). Na ostatnim sprawdzanie kadry - w Kolonii z Niemcami - do dyspozycji był mający dobry okres w Kielcach Mateusz Zaremba. - Pewne postępy czyni, ale jest kwestia, czy już na takim poziomie w konfrontacjach z tak silnymi zespołami będzie potrafił nam pomóc. Nieszczęście jednego jest szczęściem drugiego, a więc dla niego to też szansa - nie zamyka drzwi Wenta.

Druga jego wątpliwość to obsada skrzydeł, a szczególnie lewego. Mimo że w Niemczech był Bartłomiej Tomczak z Zagłębia Lubin (nie błysnął), to nie wygrał jeszcze rywalizacji o zastępstwo dla Tomasza Tłuczyńskiego z chimerycznym Mateuszem Jachlewskim. - Jeszcze mamy pewne pytania w strefie środka obrony - dodaje Wenta. I tu mamy kielecki ślad, czyli znak zapytania przy Danielu Żółtaku. W Niemczech i jego nie było, a do tego w Cetniewie Wenta będzie miał pod ręką będącego w składzie przygotowującej się do kwalifikacji na MŚ młodzieżówki Kamila Syprzaka z Płocka.

Warto jeszcze pamiętać o Mariuszu Jurkiewiczu. Gracz Ciudad Real był ostatnio powołany (na Niemcy), ale pozycję jako obrońca ma niezłą (a wobec kontuzji Krzysztofa Lijewskiego może być też alternatywą w ataku). - Życzyłbym sobie, żebyśmy to my z Danielem [Waszkiewiczem] mieli problem wyboru, a nie powodowała go sytuacja losowa. Gdy jest zdrowie, mamy dużo możliwości - mówi Wenta.

Kadrowe warianty:

Dwumecz z Rumunią (17): Mariusz Jurasik, Paweł Podsiadło, Tomasz Rosiński, Patryk Kuchczyński, Piotr Grabarczyk, Mateusz Zaremba, Mateusz Jachlewski, Daniel Żółtak (wszyscy Vive Targi Kielce), Piotr Adamczak, Bartłomiej Tomczak, Adam Malcher (Zagłębie Lubin), Piotr Chrapkowski, Adam Twardo (Wisła Płock), Maciej Mroczkowski, Robert Orzechowski, Michał Peret (MMTS Kwidzyn), Piotr Wyszomirski (Azoty Puławy).

Zgrupowanie w Cetniewie (14): Jurasik, Żółtak, Rosiński, Kuchczyński, Grabarczyk, Zaremba, Jachlewski (Vive Targi Kielce), Wyszomirski (Azoty), Malcher, Tomczak (Zagłębie), Orzechowski (Kwidzyn), Kamil Syprzak i Chrapkowski (Wisła), Bartosz (Renovalia Ciudad Real).

Ostatni mecz z Niemcami (18): Jurasik, Michał Jurecki, Rosiński, Kuchczyński, Grabarczyk, Zaremba (Vive Targi Kielce), Wyszomirski (Azoty), Orzechowski (Kwidzyn), Tomczak (Zagłębie Lubin) oraz z Bundesligi: Karol Bielecki, Grzegorz Tkaczyk, Sławomir Szmal, Marcin Lijewski, Krzysztof Lijewski, Artur Siódmiak, Tomasz Tłuczyński, Bartłomiej Jaszka, Bartosz Jurecki.