Vive Kielce! Drużyna Bogdana Wenty ładuje się na Hamburg

Polsat bierze Ligę Mistrzów piłkarzy ręcznych. Od jesieni przez trzy sezony stacja będzie pokazywała nie tylko mecze mistrzów Polski, ale też inne najciekawsze pojedynki. A Vive Targi Kielce szykuje się na konfrontację z najmocniejszą drużyną świata HSV Hamburg. Pierwszy mecz z HSV w sobotę 27 sierpnia o godz. 19.30 w Kielcach

- Fajnie byłoby zlać "Lijków" [Marcina i Krzyszofa Lijewskich] po tyłku - mówił przed wtorkowym losowaniem jednej ósmej Ligi Mistrzów Bogdan Wenta, trener kielczan. Bo choć Vive Targi Kielce już stali się rewelacją Champions League, to mierzą wyżej.

Marzenie Wenty się spełniło. Jego zespół czeka nie lada wyzwanie, dwumecz z ekipą Lijewskich uważaną za najsilniejszą i najbogatszą w klubowej piłce ręcznej drużyną z Hamburga. Mimo że to piekielnie mocny zespół, to władze kieleckiego klubu nie narzekają. - Marketingowo trafiliśmy wspaniale - cieszy się Bertus Servaas, prezes Vive Targi Kielce. Oprócz Hamburga mistrzowie Polski wylosować mogli bowiem Barcelonę lub Niedźwiedzie z podmoskiewskiego Czechowa, także ścisłą światową czołówkę. Potyczka z reprezentacją Rosji, bo tym jest praktycznie ekipa Niedźwiedzi, nie byłaby jednak tak atrakcyjna marketingowo, a Barcelona przyjeżdża w sierpniu na towarzyskie mecze do Polski na zaproszenie kieleckiego klubu.

- Przynajmniej nie trzeba będzie daleko lecieć - śmieje się Mariusz Jurasik, kapitan Vive Targi Kielce, który nie cierpi latać samolotem. Już na poważnie podkreśla klasę Hamburga: - Personalnie na pewno są najlepsi na świecie. Ale może trafimy na ich słabsze dni? Szansa jest zawsze. Zapewniam, że będziemy walczyć, łatwo skóry nie sprzedamy. Zrobimy wszystko, by najpierw pokonać ich u siebie, a co będzie później, zobaczymy.

A Wenta dodaje: - HSV to uznana firma mająca w składzie wielkie nazwiska. Zobaczyć taki zespół to będzie wspaniała sprawa dla naszych kibiców. A dla nas mecze z nimi będą o tyle proste, że obciążenie psychiczne spadnie na naszego rywala.

Trener wie, co mówi. W ekipie lidera Bundesligi aż roi się od wielkich nazwisk - Francuzi Bertrand i Guillaume Gille to mistrzowie olimpijscy z Pekinu, świata i Europy, Chorwaci Domagoj Duvnjak, Blażenko Lacković i potężny Igor Vori wicemistrzowie globu i Starego Kontynentu, a Marcin i Krzysztof Lijewscy wicemistrzowie i brązowi medaliści mistrzostw świata. Są też świetni Niemcy na czele z bramkarzem Johannesem Bitterem oraz bombardierem Pascalem Hensem i znakomitymi skrzydłowymi Stefanem Schroderem oraz Torstenem Jansenem. A do tego szybki jak błyskawica prawoskrzydłowy z Danii Hans Lindberg. Kielczanie już raz przekonali się o klasie zespołu Martina Schwalba - w sierpniu ubiegłego roku na towarzyskim Kielce Cup przegrali 26:31.

Pierwszy mecz z HSV w sobotę 27 sierpnia o godz. 19.30 w Kielcach, rewanż w Wielką Sobotę o godz. 15.30 w Hamburgu. Oba spotkania transmitować będzie TVP Sport, która ma prawa do tegorocznych rozgrywek Ligi Mistrzów. Potem przez trzy lata należeć one będą do Polsatu.

Kolejny rekord Vive

W sobotę ekstraklasa piłkarzy ręcznych zakończyła rundę zasadniczą. Kielczanie zakończyli ją w imponującym stylu. Po raz pierwszy w kilkunastoletniej historii tak zorganizowanych rozgrywek do fazy play-off przystępuje zespół, który wygrał wszystkie pojedynki. Od soboty pierwsze osiem drużyn rozpoczyna walkę o medale, a pozostałe cztery o utrzymanie w ekstraklasie.

Pary 1/8 Ligi Mistrzów piłkarzy ręcznych

Vive Targi Kielce - HSV Hamburg, Croatia Osiguranje Zagrzeb (Chorwacja) - Barcelona Borges (Hiszpania), Reale Ademar (Hiszpania) - Czechowskie Niedźwiedzie (Rosja), Pevaversa Valladolid (Hiszpania) - Rhein-Neckar Löwen (Niemcy), KIF Kolding (Dania) - Montpellier (Francja), Gorenje Velenje (Słowenia) - Ciudad Real (Hiszpania), FCK Handbold A/S (Dania) - THW Kiel (Niemcy), Constanta (Rumunia) - MKB Veszprem (Węgry).