Plebiscyt ?Gazety" rozstrzygnięty. Światła na Vive Targi

Decyzja naszych Czytelników przy wyborach sportowych bohaterów 2009 roku w jubileuszowym 15. Plebiscycie Sportowym ?Gazety Wyborczej? była jednomyślna - wszystko dla kieleckich piłkarzy ręcznych. Mariusz Jurasik Sportowcem Roku, Bogdan Wenta po raz drugi z rzędu Trenerem Roku, podobnie jak jego Vive Targi w kategorii Drużyna Roku. Mistrz Europy w siatkówce plażowej Marek Leźnicki - zdaniem kapituły - Sportową Nadzieją Województwa.

W nawiązaniu do wyjątkowego miejsca, gdzie znów nagradzaliśmy laureatów - sceny Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach - rozstrzygnięcia plebiscytowe można uznać właściwie za teatr jednego aktora. Choć to wybory najpopularniejszych, nie można było przypuszczać, by osiągnięcia szczypiornistów już nie tylko na krajowym podwórku, ale i w Europie, nie zostały zauważone i docenione. Choć sami zainteresowani przyjmowali gratulacje ze skromnością. - To fajne i miłe wyróżnienie wygrać w plebiscycie "Gazety Wyborczej", nie spodziewałem się tego. Jestem w Kielcach od pół roku po długiej, ośmioletniej przerwie i cieszę się, że kibice, szczególnie piłki ręcznej, nie zapomnieli mojej osoby. Cieszę się, że przyczyniam się do popularyzacji dyscypliny nie tylko na ziemi świętokrzyskiej, ale w Polsce i całej Europie - zaznaczył w specjalnym podziękowaniu Mariusz Jurasik, który o swoim zwycięstwie dowiedział się dopiero po zakończeniu austriackich mistrzostw Europy. Tam czwarty, tu pierwszy...

A za nim wśród wyróżnionych już więcej niespodzianek. Podium dla znakomitości z dyscyplin mniej popularnych. Okazało się jednak, że szerokim echem odbił się np. historyczny wyczyn Wojciecha Morandy, czyli pierwszy w regionie tytuł szachowego arcymistrza, czy też mistrzostwo świata w kick boxingu młodej, bo nagradzanej przed rokiem jako Sportowa Nadzieja Województwa - Sandry Drabik.

Mocna słaba płeć

Płeć piękna stanowiła właśnie o wyjątkowości głosowania w 2009 roku. Nie zdarzyło się jeszcze, by wśród nagrodzonych sportowców była aż trójka pań. A tak było właśnie teraz! Obok Sandry Drabik reprezentantka Polski i medalistka mistrzostw kraju w mającym wielkie tradycje w regionie kolarstwie (w jej przypadku górskim) Paula Gorycka, ale też najlepsza polska bilardzistka - Katarzyna Wesołowska. A wszystkie właściwie dopiero na progu wielkiej, międzynarodowej kariery... Wypada zapytać, co mogą zrobić choćby za rok?

Na to pytanie najłatwiej odpowiedzieć w odniesieniu do dwójki pozostałych wybranych - najpopularniejszego trenera Bogdana Wenty i jego drużyny - Vive Targi. Bo pewnie za rok zwyciężać będą po raz trzeci z rzędu w swoich kategoriach, bo sytuację wyjściową mają znakomitą - komplet punktów w polskiej lidze, prawie pewny awans do najlepszej szesnastki. - To wyróżnienie bardzo cieszy i jednocześnie zobowiązuje do dalszej pracy. Mam nadzieję, że kibice będą nas jeszcze mocniej wspomagać, a my postaramy się to wsparcie oddawać - zapowiada Trener 2008 i 2009 roku. Jego zdaniem na to powtórne wyróżnienie zapracował kolektyw. - To nagroda nie tylko dla mnie osobiście, ale dla moich najbliższych - dla mojego klubu i zespołu. Dziękuję i proszę o więcej! Mam nadzieję, że wszyscy wybaczą nam, że nie przywieźliśmy z Euro medalu - z uśmiechem - prosto z Austrii - kończył podziękowania.

Walka Nadziei

...Sportowych Nadziei Województwa. Czyli w kategorii wyjątkowej, w której nagradzamy osoby dopiero kandydujące do miana wielkich i to nie tylko świętokrzyskiego sportu. Jej wyjątkowość powodowana jest też sposobem wyboru - decyduje specjalna kapituła złożona z przedstawicieli organizatorów i partnerów naszego plebiscytu wspierana radą przez wybitnego znawcę sportu, nestora kieleckich dziennikarzy Antoniego Pawłowskiego. Zadania nie miała łatwego - 2009 był udany dla świętokrzyskiego sportu, także w kategoriach młodzieżowych. Niech świadczy o tym fakt, że we wstępnej selekcji znalazło się aż 27 nazwisk. Dalej też nie było łatwo - do pierwszego finałowego głosowania trafiła dziesiątka młodych zdolnych: łucznicy Hubert Soboń i Maciej Fałdziński ze Stelli, motocyklista KTM Novi Rafał Bracik, piłkarka ręczna KSS Kinga Lalewicz, najmłodsza w tym gronie, zaledwie 14-letnia lekkoatletka Katarzyna Furmanek i jej kolega klubowy z KKL Filip Przemyski, multimedaliści - pływacy Donata Kilijańska i Kacper Łopaciński, medalistka MŚ i Europy w taekwondo ITF Paulina Przytuła oraz mistrz Starego Kontynentu do lat 20 na plaży Marek Leźnicki. Wygrał ten ostatni, ale dopiero w czwartej dodatkowej turze głosowań.

Nie można do tego nie wracać... Kulisy finałowej gali, komentarze wyróżnionych, lista nagrodzonych Czytelników oraz naprawdę mnóstwo zdjęć w czwartkowym dodatku specjalnym - "Gazecie na Finał".

Szczególne podziękowania kierujemy do naszych partnerów, sponsorów oraz oczywiście czytelników i internautów, bez których Gala Finałowa by się nie odbyła.

Dziękujemy partnerom plebiscytu: Wojciechowi Lubawskiemu - Prezydentowi Kielc, Adamowi Jarubasowi - Marszłakowi Województwa Świętokrzyskiego oraz Pani Bożentynie Pałka-Koruba -Wojewodzie Świętokrzyskiemu za objęcie naszego plebiscytu patronatem honorowym.

Dziękujemy sponsorom: firmie WIR - producentowi marki "Specjały z domowej spiżarni" , firmie Media - Markt oddział w Kielcach oraz firmom, które wsparły nas nagrodami dla sportowców i czytelników:

hotelowi Ibis w Kielcach, Kinoplex Kielce, firmie Avon oraz firmie Oriflame.

Liczby plebiscytu

32, 62 i 63

Tak wyglądała dominacja Vive Targi w Państwa głosowaniu. Tyle procent głosów w poszczególnych kategoriach zdobyli ich zwycięzcy - Mariusz Jurasik, Bogdan Wenta i kielecki zespół

Wyniki 15. Plebiscytu Sportowego "Gazety" na najpopularniejszych sportowców, trenerów i drużyny w województwie świętokrzyskim w 2009 roku

SPORTOWIEC ROKU

1. MARIUSZ JURASIK (Vive Targi Kielce, piłka ręczna) - 1328 głosów;

2. Wojciech Moranda (Żak Kielce, szachy) - 570;

3. Sandra Drabik (SKKB Kielce, kick boxing i boks) - 360;

4. Sławomir Jungiewicz (Fart Kielce, siatkówka);

5. Rastko Stojković (Vive Targi Kielce, piłka ręczna);

6. Jarosław Olech (Tęcza Społem Kielce, trójbój siłowy);

7. Paula Gorycka (DEK Meble Cyclo Korona, kolarstwo górskie);

8. Michał Sołowow (Cersanit Rally Team, rajdy samochodowe);

9. Katarzyna Wesołowska (Nosan Kielce);

10. Cezary Wilk (Korona Kielce, piłka nożna).

TRENER ROKU

1. BOGDAN WENTA (Vive Targi Kielce, piłka ręczna) - 2662 głosów;

2. Dariusz Daszkiewicz (Fart Kielce, siatkówka) - 718;

3. Wiktor Pyk (Stella Kielce, łucznictwo) - 315;

4. Ryszard Kwaśniewski (DEK Meble Cyclo Korona Kielce, kolarstwo górskie);

5. Marek Motyka (Korona Kielce, piłka nożna).

DRUŻYNA ROKU

1. VIVE TARGI KIELCE (piłka ręczna) - 2696 głosów;

2. Fart Kielce (siatkówka) - 759;

3. DEK Meble Cyclo Korona Kielce (kolarstwo) - 288.

SPORTOWA NADZIEJA WOJEWÓDZTWA

MAREK LEŹNICKI (STS Skarżysko, siatkówka plażowa)