Wybrano najlepszego piłkarza ręcznego na świecie. Pierwszy w historii

Jim Gottfridsson został wybrany najlepszym piłkarzem ręcznym 2022 roku przez serwis Handball Planet. To pierwszy Szwed w historii, który dostał to wyróżnienie.

Już dziś ruszają mistrzostwa świata w piłce ręcznej, które współorganizują Polska i Szwecja. W meczu otwarcia reprezentacja Polski zmierzy się z Francją w katowickim Spodku. Szwedzi pierwsze spotkanie rozegrają dzień później, a ich rywalem będzie Brazylia. Skandynawowie w przededniu imprezy otrzymali pozytywny bodziec w postaci nagrody dla najlepszego piłkarza ręcznego w 2022 roku dla Jima Gottfirssona. 

Zobacz wideo Jakie są nastroje przed mistrzostwami świata w piłce ręcznej? "Celem nie jest wyjście z grupy"

Znamy najlepszego zawodnika w piłce ręcznej w 2022 roku. Został nim Jim Gottfirsson

Nagroda od serwisu Handball Planet to jedno z dwóch najbardziej prestiżowych wyróżnień w piłce ręcznej obok nagrody Międzynarodowej Federacji Piłki Ręcznej (IHF), która czasem w ogóle nie jest przyznawana jak w 2017 i 2022 roku. Handball Planet wybiera najlepszego piłkarza ręcznego od 2011 roku, a w tym roku laureatem plebiscytu został wspomniany Jim Gottfirsson.

- Na liście są świetne nazwiska, zawodnicy, którzy zdominowali światową piłkę ręczną w ciągu ostatniej dekady. Jestem oczywiście pełen dumy, choć tytuły z klubem czy reprezentacją zawsze były dla mnie ważniejsze niż indywidualne nagrody. Ale fakt, że tak wielu w Europie uważa, że dobrze mi poszło w 2022 roku, bardzo mi schlebia - mówi szwedzki rozgrywający cyt. przez. aftonbladet.se. 

Polacy stracili największą gwiazdę na MŚ. Polacy stracili największą gwiazdę na MŚ. "Rozgrywa świetny sezon"

To pierwszy Szwed w historii, który otrzymał tę nagrodę. Piąte miejsce w plebiscycie zajął jego kolega z reprezentacji, Hampus Wanne. Wyboru dokonali kibice piłki ręcznej oraz dziennikarze z całej Europy (po jednym z każdego kraju). 

Pełne wyniki głosowania na najlepszego piłkarza ręcznego w 2022 roku:

  1. Jim Gottfridsson (Szwecja/SG Flensburg Handewitt) - 58 punktów
  2. Aleix Gomez (Hiszpania/FC Barcelona) -  51
  3. Dika Mem (Francja/FC Barcelona) - 42
  4. Mikkel Hansen (Dania/PSG Handball) - 41
  5. Hampus Wanne (Szwecja/FC Barcelona) i Gonzalo Perez de Vargas - 34

Więcej treści sportowych znajdziesz też na Gazeta.pl

Głosowano również w innych kategoriach, w których nie zabrakło Polaków. Drugim najlepszym prawoskrzydłowym 2022 roku wybrano Arkadiusza Morytę (Łomża Industria Kielce), który otrzymał 19 punktów. Bezdyskusyjnie na tej pozycji wygrał Aleix Gomez z 51. punktami.

Czwarte miejsce w kategorii "Najlepszy obrotowy" zajął z kolei Kamil Syprzak (PSG Handball). Polak uzyskał 13 punktów. Najwięcej punktów otrzymał Ludovic Fabregas (Francja/FC Barcelona), bo 33.

DLOKR Poważne osłabienie rywali Polaków tuż przed mistrzostwami świata

Więcej o: