Rewolucyjna zmiana w piłce ręcznej. Debiutuje na KMŚ z Polakami

Trójka sędziowska w piłce ręcznej? Taki rewolucyjny sposób sędziowania będzie testowany podczas rozpoczynających się Klubowych Mistrzostw Świata w piłce ręcznej. W turnieju wystąpią szczypiorniści Łomży Industrii Kielce.

Klubowe Mistrzostwa Świata rozpoczną się we wtorek, 18 października, w Arabii Saudyjskiej. W turnieju weźmie udział 12 najlepszych zespoły świata, a jednym z nich będzie Łomża Industria Kielce. Oprócz mistrzów Polski zagra tam m.in. FC Barcelona, czy SC Magdeburg. Turniej będzie jednocześnie poligonem doświadczalnym, jeśli chodzi o pracę trzech arbitrów na boisku. 

Zobacz wideo Mocne komentarze po losowaniu. "To ośmieszanie polskiej reprezentacji"

Nowy schemat sędziowania w piłce ręcznej będzie testowany podczas Klubowych Mistrzostw Świata.

- Podczas SuperGlobe 2022 mecze będą prowadzić… trójki sędziowskie. IHF testuje ten system, który może z czasem wprowadzić na meczach piłki ręcznej. Wszyscy trzej będą na parkiecie - napisał na Twitterze Paweł Papaj, dyrektor ds. marketingu Łomży Industrii Kielce.

Nowy system sędziowania różnił się będzie obecnością jednego arbitra więcej na boisku. Nie jest to jednak nowy pomysł, bo już w 2020 roku tego typu schemat był rozważany przez Międzynarodową Federację Piłki Ręcznej. 

Tak o pomyśle wprowadzenia trzeciego arbitra mówił 2 lata temu były grecki arbiter, Gheorghe Bebetzos, podczas komisji sędziowskiej IHF: "Przyszłość nadchodzi. W meczach piłki ręcznej może być trzech, zamiast dwóch sędziów. Dynamika gry jest coraz szybsza, zwiększa się liczba rozgrywanych akcji. Wprowadzenie trzeciego sędziego może pomóc w wyeliminowaniu błędnych decyzji. Wszyscy - fani, zawodnicy, trenerzy - chcą znaleźć sposób na usprawnienie gry. A jeśli taka zmiana pomoże, to nikt nie będzie miał nic przeciwko". Teraz okaże się, jak ta zmiana wypadnie w praktyce.

Więcej takich informacji znajdziesz na Gazeta.pl

Turniej Super Globe 2022 zostanie rozegrany w dniach 18-23 października. Łomża Industria Kielce znajduje się w grupie C z Al-Kuwait i HC Taubate. Pierwsze spotkanie rozegra w środę, 19 października, o 11:15 z kuwejcką drużyną.

Więcej o: