Mistrz Ukrainy zmienił kraj. Zdecydowanie wyższy poziom. "Drużyna gościnna"

Ukraińska drużyna w piłkę ręczną HC Motor Zaporoże nie była w stanie kontynuować gry w swoim mieście. Z tego powodu zespół został włączony do rozgrywek 2. Bundesligi, choć oficjalnie nie będzie wliczany do ligowej stawki. Mistrzowie Ukrainy celują jednak przede wszystkim w dobre występy w pucharach.

Wybuch wojny w Ukrainie sprawił, że sytuacja klubu HC Motor Zaporoże stała się mocno skomplikowana. Wielokrotny w ostatnich latach mistrz kraju nie mógł bowiem rozgrywać meczów w swoim mieście, które stało się jednym z najbardziej dotkniętych atakami, a przy tym znajduje się w nim duża elektrownia jądrowa.

Zobacz wideo Skandal w ekstraklasie. "Jest na to przyzwolenie"

Patryk Rombel, trener reprezentacji Polski w piłce ręcznejPolska zbroi się na MŚ. Selekcjoner nie zamyka drogi. "Czekam"

Zespół z Zaporoża gra w drugiej Bundeslidze

Władze klubu z Zaporoża zaczęli szukać możliwości, dzięki którym udałoby się wrócić do regularnej rywalizacji na profesjonalnym poziomie. Z pomocą przyszli im organizatorzy 2. Bundesligi, którzy zgodzili się na dołączenie klubu do tamtejszych rozgrywek jako "drużyna gościnna" na sezon 2022/23.

HC Motor Zaporoże dołączył więc do ligi złożonej z 20 zespołów i rozegra 38 spotkań, tak jak pozostałe drużyny. Co jednak ważne, wyniki ukraińskiej ekipy nie będą miały wpływu na oficjalne wyniki. Oznacza to, że choć we wszelkich sprawozdaniach Motor będzie widniał obok pozostałych uczestników, na koniec sezonu tabela będzie zawierała tylko 19 zespołów.

HC Motor Zaporoże liczy na dobre występy w pucharach

Uczestnik 1/8 finału Ligi Mistrzów z 2013 roku będą w tym sezonie grać w Lidze Europejskiej EHF, co dla trenera drużyny, Gintarasa Savukunasa jest głównym punktem tego sezonu. - Naszym celem sportowym są dobre występy w Lidze Europejskiej. Do tego oczywiście na pewno nam pomoże gra w drugiej lidze w Niemczech - stwierdził.

Po pięciu rozegranych spotkaniach w 2. Bundeslidze HC Motor Zaporoże zajmuje 17. miejsce z dorobkiem zaledwie jednego zwycięstwa i czterech porażek. - Na Ukrainie nie mamy tak wysokiego poziomu sportowego jak tutaj, ponieważ inne drużyny nie pracują w sposób profesjonalny - dodał trener.

Azoty Puławy"To niepojęte". Klęska polskich drużyn w pucharach. Ostatnie minuty

Zawodnicy z Zaporoża osiedlili się w Duesseldorfie, gdzie mieszka liczna społeczność ukraińska. Od początku wojny przyjęto tam blisko dziewięć tysięcy kolejnych uchodźców. Piłkarze ręczni HC Motor i ich rodziny mieszkają w mieszkaniach opłacanych przez miasto, które pomaga im również w organizacji obiektów treningowych czy transportu.

Więcej o: