Oto rywale Polaków i format MŚ 2023. Potęga na drodze

Mistrzostwa świata w piłce ręcznej mężczyzn zbliżają się wielkimi krokami. 28. edycja turnieju odbędzie się w Polsce i w Szwecji. Biało-czerwoni poznali już rywali, z którymi zmierzą się w fazie wstępnej mundialu. Czas więc, by przybliżyć zasady MŚ.

Na ubiegłorocznych mistrzostwach świata piłkarzy ręcznych triumfowała reprezentacja Danii, która w finale pokonała Szwecję 26:24. Podium uzupełniła Hiszpania. Wówczas biało-czerwonym nie udało się awansować do ćwierćfinału rozgrywek.

Już za kilka miesięcy reprezentacja Polski będzie miała kolejną szansę na zwycięstwo w tych prestiżowych rozgrywkach. Tym bardziej, że to Polska oraz Szwecja zorganizują turniej. Mundial zostanie rozegrany w dniach 11-29 stycznia 2023 roku. Wezmą w nim udział 32 drużyny. Polacy poznali już rywali, z którymi zmierzą się w fazie wstępnej mistrzostw.

Zobacz wideo Brzęczek musiał przekonywać Błaszczykowskiego

Zasady mistrzostw świata w piłce ręcznej mężczyzn. Skomplikowany podział

Losowanie grup odbyło się 2 lipca 2022 roku w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia (NOSPR) w Katowicach. Biało-czerwoni trafili go grupy B. O awans do fazy zasadniczej powalczą z Francją, Arabią Saudyjską oraz Słowenią. Pozostałe 28 drużyn zostało przydzielone do siedmiu czteroosobowych grup. Grupy wyglądaja następująco: 

 • Grupa A: Hiszpania, Czarnogóra, Chile, Iran
 • Grupa B: Polska, Francja, Arabia Saudyjska, Słowenia
 • Grupa C: Szwecja, Brazylia, Republika Zielonego Przylądka, Urugwaj
 • Grupa D: Islandia, Portugalia, Węgry, Korea Południowa
 • Grupa E: Niemcy, Katar, Serbia, Algieria
 • Grupa F: Norwegia, Macedonia Północna, Argentyna, Holandia
 • Grupa G: Egipt, Chorwacja, Maroko, Stany Zjednoczone
 • Grupa H: Dania, Belgia, Bahrajn, Tunezja. 

Więcej informacji na stronie głównej Gazeta.pl. 

Azoty Puławy"To niepojęte". Klęska polskich drużyn w pucharach. Ostatnie minuty

Teraz czas, by przedstawić zasady, na których zostanie przeprowadzony turniej. Faza wstępna potrwa od 11 do 17 stycznia. Każda z reprezentacji rozegra po trzy spotkania. Do kolejnego etapu mistrzostw, a więc fazy zasadniczej, awansują po trzy najlepsze drużyny z każdej grupy. Podział wygląda następująco:

 • Grupa A (trzy najlepsze zespoły), grupa B (trzy najlepsze zespoły) -> Grupa I (łącznie sześć zespołów), 
 • C, D -> Grupa II,
 • E, F -> Grupa III,
 • G, H -> Grupa IV. 
 • 8 najsłabszych drużyn -> Puchar Prezydenta IHF (2 grupy po 4 zespoły, najlepsze zagrają o miejsce 25., drugie z grupy o miejsce 27. itd.) 

Wróćmy jednak do zespołów, którym uda się awansować do kolejnego etapu rozgrywek. Spotkania fazy zasadniczej zostaną rozegrane pomiędzy 18 a 23 stycznia. Wówczas każda z reprezentacji wystąpi w trzech spotkaniach z drużynami z przeciwnej grupy. Utrzymane są jednak punkty zdobyte w pierwszej fazie turnieju z zespołami, które przeszły dalej. 

Do kolejnego etapu turnieju, a więc ćwierćfinałów, przejdą po dwie drużyny z dwóch pierwszych miejsc w grupie. Łącznie w ćwierćfinale zamelduje się osiem zespołów. Te reprezentacje, które zajmą trzecią, czwartą, piątą i szóstą lokatę, podobnie jak było to w fazie wstępnej, będą walczyć o miejsca w klasyfikacji końcowej - od 9 do 24. 

Ćwierćfinały odbędą się 25 stycznia. Tutaj podział będzie już nieco bardziej skomplikowany. Np. triumfator grupy I zagra z drugim zespołem grupy III. Pełna rozpiska poniżej.

 1. 1. drużyna z grupy I – 2. drużyna z grupy III
 2. 1. drużyna z grupy II – 2. drużyna z grupy IV
 3. 1. drużyna z grupy III – 2. drużyna z grupy I
 4. 1. drużyna z grupy IV – 2. drużyna z grupy II

Przegrani zawalczą o miejsca od 5 do 8 w klasyfikacji końcowej mistrzostw. Z kolei zwycięzcy awansują do półfinału imprezy, który odbędzie się 27 stycznia. Triumfator ćwierćfinału nr 1 zmierzy się z wygranym spotkania ćwierćfinałowego nr 3. Natomiast zwycięzca ćwierćfinału nr 2 zwalczy z triumfatorem ćwierćfinału nr 4.

Wygrani meczów półfinałowych staną do walki o tytuł mistrza świata. To spotkanie odbędzie się 29 stycznia. Tego samego dnia rozegrany zostanie także mecz o brązowy medal. 

CKonferencja prasowa ZPRP w Krakowie przed Mistrzostwami Swiata 2023MŚ 2023 w Polsce mają nowego ambasadora. Bilety sprzedają się znakomicie

MŚ piłkarzy ręcznych. Wiemy, gdzie reprezentacja Polski rozegra spotkania fazy wstępnej i zasadniczej

Na mocy porozumienia Polacy i Szwedzi zorganizują po 50 procent meczów. Ale to Skandynawowie zorganizują spotkania o medale mistrzostw świata. Tam najlepsi szczypiorniści rozegrają finał i mecz o brązowy medal. Szwecja będzie też gościć zespoły walczące o miejsca 5-8. W tym kraju odbędzie się również ceremonia zamknięcia.

Arenami mistrzostw w naszym państwie będą Spodek w Katowicach, Tauron Arena w Krakowie, Ergo Arena w Gdańsku i Orlen Arena w Płocku. Z kolei w Szwecji spotkania zostaną zorganizowane w Goeteborgu (Scandinavium), Malmoe (Malmoe Arena), Kristianstadzie (Kristianstad Arena), Joenkoepingu (Husqvarna Garden) i Sztokholmie (Tele2 Arena). O tym, w jakich państwach zagrają reprezentanci Polski pisaliśmy TUTAJ

Więcej o: