Gwiazda VIVE ma przywrócić wielkość byłym wicemistrzom Europy. "Chcemy wrócić do elity"

Uros Zorman, były znakomity zawodnik Łomży Vive Kielce spełnił swoje wielkie marzenie - został trenerem reprezentacji Słowenii. - Chcę, by Słowenia wróciła do światowej elity - zapowiada.

- Moim wielkim marzeniem jest zostać pierwszym trenerem reprezentacji Słowenii. I zrobię wszystko, by się spełniło. Czy będę najlepszym trenerem na świecie? Nie wiem. Na pewno chcę być kojarzony jako ja - trener Uros Zorman. - Nie chcę być kojarzony z kimś innym - mówił Uros Zorman trzy lata temu, kiedy kończył pracę drugiego trenera w najlepszej polskiej drużynie piłki ręcznej - Łomży Vive Kielce.

Piotr WyszomirskiSensacyjny powrót byłego reprezentanta Polski po 10 latach blisko

Fatalna seria Słoweńców

Uros Zorman wrócił wtedy w rodzinne strony. Od sezonu 2020/21 prowadził czołową drużynę ligi słoweńskiej - Trimo Trebnje. W kadrze Słowenii był już asystentem - najpierw Veselina Vujovicia, a potem Ljubomira Vranjesa. Z pracy w reprezentacji Zorman zrezygnował w marcu ubiegłego roku.

Natomiast Vranjes z kadrą pożegnał się po zupełnie nieudanych, tegorocznych mistrzostwach Europy. Słoweńcy spisali się fatalnie, nie wyszli z fazy grupowej i zajęli dopiero 16. miejsce. W efekcie władze tamtejszej federacji postanowili szukać nowego trenera. Tym bardziej że Słoweńcy od pięciu lat nie zdobyli medalu na wielkiej imprezie. W 2017 roku cieszyli się z brązowego medalu mistrzostw świata.

Wcześniej odnosili jeszcze większe sukcesy. W 2004 roku na turnieju, rozegranym w roli gospodarza, zdobyli wicemistrzostwo Europy. Wtedy do tego sukcesu poprowadził ich właśnie kapitan drużyny Uros Zorman, który jest rekordzistą pod względem występów dla reprezentacji Słowenii (225 w których zdobył 523 gole).

Słoweńcy blisko podium byli też dwa razy. Zajęli czwarte miejsce na mistrzostwach świata 2013 oraz na mistrzostwach Europy 2020.

"Chcę, by Słowenia wróciła do światowej elity"

Teraz do strefy medalowej wielkich turniejów ma ich poprowadzić właśnie Uros Zorman, były wybitny zawodnik, przez wielu ekspertów uznawany za najlepszego środkowego rozgrywającego świata. To właśnie dzięki jego świetnej grze Łomża Vive Kielce w 2016 roku wygrała Ligę Mistrzów. Z kieleckim klubem w roli zawodnika zdobył siedem mistrzostw Polski i osiem krajowych pucharów. Dwa razy też zajmował trzecie miejsce w Final Four Ligi Mistrzów. W roli drugiego trenera do sukcesów dołożył dwa mistrzostwa i jeden Puchar Polski.

Związek Piłki Ręcznej Słowenii (RZS) w czwartek potwierdził, że Zorman został nowym trenerem.

- Wspólnie z komisją personalną, którą uzupełnił przewodniczący komisji eksperckiej, przeprowadziliśmy dogłębną analizę porównawczą potencjalnych kandydatów na nowego trenera wśród ekspertów krajowych i zagranicznych. Zorman ma bogate doświadczenie w grze i w ostatnich latach dorastał z największymi trenerami europejskiej piłce ręcznej i ma zwycięską mentalność - tłumaczył wybór Franjo Bobinac, Prezes Związku Piłki Ręcznej Słowenii.

Zorman wreszcie spełnił swoje marzenie. - Kiedy dzwoni reprezentacja Słowenii, w moim życiu nigdy nie ma wątpliwości. Jestem zaszczycony i szczęśliwy, że mam możliwość bycia pierwszym trenerem. Niedługo porozmawiam z kilkoma kandydatami do profesjonalnej kadry. Zacznę przygotowywać się do nadchodzących wyzwań. To obowiązek i odpowiedzialność, ale dołożę wszelkich starań, aby Słowenia wróciła do światowej elity. Jesteśmy w trudnej sytuacji, ale wierzę, że razem znajdziemy zwycięską drogę - powiedział Zorman.

Transferowy hit na koniec okienka w NBA. James Harden zmienia klubTransferowy hit na koniec okienka w NBA. James Harden zmienia klub

Najpierw przed nim jest jeden cel - awans na przyszłoroczne mistrzostwa świata, rozegrane w Polsce i Szwecji. Eliminacje do tego turnieju rozpoczną się w połowie marca tego roku. Słoweńcy w kwalifikacjach najpierw zmierzą się dwumeczu z Włochami. Jeśli pokonają tych rywali, to o mundial zmierzą się z Serbią.