Znamy pary półfinałowe ME w piłce ręcznej! Wielka czwórka. Znowu to samo

- Euro kompletnie oszalało - pisze francuskie "Le Figaro" po tym, co wydarzyło się w ostatniej kolejce fazy grupowej. Ale mimo wszystkich sensacyjnych zwrotów akcji, w decydującej fazie znowu zobaczymy tę czwórkę, co zwykle.

We wtorek jako pierwsi awans zapewnili sobie Hiszpanie, pokonując Polskę po zaciętej końcówce 28:27. I czekali na wynik wieczornego spotkania Szwecja - Norwegia, by dowiedzieć się, czy zajmą pierwsze, czy drugie miejsce. Szwedzi musieli wygrać, by zająć drugie miejsce i zrobili to w niesamowitych okolicznościach: przegrywali już 19:23, by ostatecznie wygrać 24:23! A w środę działy się jeszcze bardziej niespodziewane rzeczy. Pewni awansu Duńczycy grali z Francuzami; mistrzowie olimpijscy musieli wygrać, by awansować kosztem Islandii. "Trójkolorowi" przegrywali 12:17 do przerwy i 22:27 w drugiej połowie, by po pogoni w ostatnich minutach wygrać 30:29 i zająć pierwsze miejsce w grupie!

6. Czarnogóra 2 pkt 134:160

w przypadku równej liczby punktów decyduje bilans meczów bezpośrednich, a następnie różnica bramek

Cztery najbardziej utytułowane kraje w półfinałach ME

I w ten sposób poznaliśmy pary półfinałowe, które kibicom piłki ręcznej mogą być doskonale znane: w piątek o 18:00 Hiszpanie zagrają z Duńczykami, a o 20:30 Francuzi ze Szwedami (w meczu o 5. miejsce zagrają Islandia z Norwegią).

Czołowa czwórka i pary są dokładnie takie same, jak rok temu na MŚ w Egipcie. Wtedy lepsi okazali się Duńczycy (35:33 z Hiszpanią) i Szwedzi (32:26 z Francuzami). Brązowe medale zdobyli Hiszpanie (35:29 z Francją), a złote Duńczycy (26:24 ze Szwecją). Za to na igrzyskach w Tokio złote medale zdobyli Francuzi, srebrne Duńczycy, a brązowe Hiszpanie (którzy w ćwierćfinale wyeliminowali Szwecję) - jako ciekawostkę można dodać, że czwarte miejsce zajęli Egipcjanie.

Te cztery europejskie ekipy są również najbardziej utytułowane w historii mistrzostw kontynentu. Tak wygląda klasyfikacja medalowa (do tej pory rozegrano 14 turniejów):

1. Szwecja 4 złote medale - 1 srebrny - 0 brązowych (łącznie 5)
  2. Francja 3-0-2 (5)
  3. Hiszpania 2-4-2 (8)
  4. Dania 2-1-3 (6)
  5. Niemcy 2-1-1 (4)
  6. Rosja 1-2-0 (3) - bez medali zdobytych przez ZSRR

Za to w przypadku mistrzostw świata, najbardziej utytułowani są Francuzi (od 1938 roku rozegrano 27 turniejów):