Niemcy rozważają wycofanie się z ME w piłce ręcznej. Dramatyczna sytuacja

Reprezentacja Niemiec może wycofać się z mistrzostw Europy w piłce ręcznej. - Sytuacja jest bardzo dynamiczna. Będziemy ją oceniać po każdym przypadku - mówi prezes niemieckiej federacji Mark Schoeber.

Niemcy od początku mistrzostw Europy mają problemy w związku z zakażeniami koronawirusem. Już we wtorkowym meczu z Polską (30:23) musieli radzić sobie aż bez dziewięciu zawodników. A przed pierwszym meczem drugiej rundy (czwartek o 18:00 z Hiszpanią) doszły kolejne trzy przypadki zakażeń. W związku z tym Niemcy złożyli wniosek o przełożenie spotkania (na sobotę lub poniedziałek), ale na razie nie wiadomo, czy EHF (europejska federacja) zgodzi się na takie rozwiązanie.

Zobacz wideo Jeden piłkarz panicznie boi się powrotu Nawałki. "Nie było zmiłuj" [Sport.pl LIVE #5]

W środowy wieczór odbyło się kryzysowe spotkanie władz federacji z przedstawicielami ligi niemieckiej ws. ewentualnego wycofania reprezentacji z mistrzostw. - To kompleksowa decyzja. Musimy na nią spojrzeć z medycznego, sportowego, prawnego i ekonomicznego punktu widzenia. Na tym polega odpowiedzialność - tłumaczy Schoeber. Niemcy zdecydowali, że nie wycofują się z mistrzostw, ale "sytuacja jest bardzo dynamiczna i niewykluczone, że jutro podejmiemy inną decyzję. Będziemy musieli oceniać sytuację po każdym przypadku".

Niemieccy zawodnicy chcą grać dalej. - Rozmawialiśmy w zespole i naszym celem jest dalsza gra, nie rozważamy innej opcji. Mimo że zachowujemy dystans, to dawno nie czułem takiej jedności w zespole jak przez kilka ostatnie dni - powiedział kapitan drużyny Johannes Golla.

Kibice na Australian OpenKibice na AO przechodzą samych siebie. "Po każdym piep****** punkcie?"

Niemcy mają poważne powody, by się nie wycofać

- Jasne jest tylko to, że nic nie jest jasne. Zawodnicy nie chcą wycofywać się z ME, pomimo coraz większej liczby przypadków koronawirusa. Przynajmniej na razie - pisze portal "Hessenschau" podkreślając, że ta decyzja może się jeszcze zmienić. I podkreśla, że teoretycznie Niemcy mogą powoływać kolejnych zawodników w nieskończoność, zwłaszcza że ci chcą grać. Zwraca również uwagę na aspekt ekonomiczny: wszystkie mecze niemieckiej kadry na ME są transmitowane w publicznej telewizji, a w tym roku zainteresowanie jest większe niż kiedykolwiek. Wycofanie się oznaczałoby straty finansowe dla federacji. Możliwe byłyby również jeszcze dalej idące konsekwencje. Przepisy ME stanowią, że jeśli zespół dobrowolnie wycofa się z rozgrywek, może nawet zostać wyrzucony z kolejnego turnieju. A to Niemcy są gospodarzami ME 2024.

W drugiej rundzie w grupie 2. rywalami Niemców (oprócz Polaków: wynik z bezpośredniego meczu z pierwszej fazy zostaje zachowany) będą Hiszpanie, Rosjanie, Norwegowie i Szwedzi. Do półfinałów awansują po dwie najlepsze drużyny. Ekipy z trzecich miejsc zagrają o 5. pozycję w turnieju.

Tak wygląda tabela grupy 2.:

 1. Niemcy 2 pkt bramki 30:23
 2. Hiszpania 2 pkt 32:28
 3. Rosja 2 pkt 23:22
 4. Norwegia 0 pkt 22:23
 5. Szwecja 0 pkt 28:32
 6. Polska 0 pkt 23:30

Tak wygląda tabela grupy 1.:

 1. Dania 2 pkt 30:21
 2. Francja 2 pkt 27:22
 3. Islandia 2 pkt 29:28
 4. Holandia 0 pkt 28:29
 5. Chorwacja 0 pkt 22:27
 6. Czarnogóra 0 pkt 21:30
Więcej o: