Niebieska kartka w piłce ręcznej. Co oznacza? Czym jest? Kiedy sędzia może ją pokazać?

W przeszłości wielokrotnie mieliśmy okazję ją oglądać, ale wielu może nie wiedzieć, co ona oznacza. Dlaczego sędziowie po okazaniu czerwonej kartki, dodają jeszcze kartkę w kolorze niebieskim? Jakie są jej konsekwencje?

Najświeższa sytuacja, w której zdecydowano się na pokazanie niebieskiej kartki, miała miejsce podczas meczu fazy grupowej mistrzostw Europy w piłce ręcznej. Konkretniej ma to związek z meczem 3. kolejki, w której reprezentacja Polski mierzyła się z Białorusią. W trakcie pierwszej połowy Mikalaj Aliochin z premedytacją uderzył w twarz Michała Olejniczaka. Wyglądało to tak, jakby Białorusin wyprowadził prawy prosty.

Zobacz wideo "Djoković jest największym sportowcem w naszym kraju. Wszyscy jesteśmy po jego stronie"

Francuska sędzia, prowadząca to spotkanie, przeanalizowała tę sytuację bardzo dokładnie dzięki systemowi wideoweryfikacji. Decyzja była jednoznaczna, najpierw Aliochin obejrzał czerwoną kartkę, a sekundę później sędzia pokazała niebieski kartonik. 

Piłka ręczna. Czym jest niebieska kartka? Kiedy została wprowadzona? Kiedy można ją otrzymać?

Zasada niebieskiej kartki jest stosunkowo "młodym" przepisem w piłce ręcznej. W oficjalnym komunikacie Międzynarodowej Federacji Piłki Ręcznej jasno określono, że możliwość ukarania zawodników w ten sposób wprowadzono w życie z dniem 1 lipca 2016 roku. Zanim wprowadzono zmiany, przetestowano tę formę kary podczas młodzieżowych mistrzostw świata w 2015 roku. Niebieska kartka to jedna z pięciu wprowadzonych wtedy zmian.

Podkreślmy, że w piłce ręcznej funkcjonuje kara wykluczenia zawodnika z gry na dwie minuty, upomnienie (czyli żółta kartka) oraz dyskwalifikacja zawodnika (czerwona kartka). Niebieski kartonik może zostać wykorzystany przez sędziego po wcześniejszym ukaraniu zawodnika czerwoną kartką. Czym grozi niebieska kartka? Zawodnik, który zostanie w ten sposób ukarany, opuszcza co najmniej jedno kolejne spotkanie. Kara ta może być jednak wydłużona. Ostateczna jej długość zależy od decyzji Komisji Dyscyplinarnej, która ocenia skalę przewinienia. Jeśli ta kartka zostanie pokazana, do protokołu meczowego zostanie dołączony również pisemny raport. 

Więcej treści sportowych znajdziesz na Gazeta.pl

"Zgodnie z ankietami przeprowadzonymi przez IHF we współpracy z uczestniczącymi drużynami, delegatami technicznymi i sędziami po wspomnianych Mistrzostwach Świata, przedmiotowe przepisy zostały pozytywnie przyjęte i spotkały się z aprobatą uczestników" - czytamy w oficjalnym piśmie IHF.

Więcej o: