Tak wygląda tabela polskiej grupy po awansie do II fazy ME piłkarzy ręcznych

Reprezentacja Polski znalazła się w najlepszej 12 mistrzostw Europy, rozgrywanych na Węgrzech oraz Słowacji. Biało-czerwoni zajęli drugie miejsce w grupie w pierwszej fazie turnieju po porażce z Niemcami (23:30).

We wtorkowy poranek polscy piłkarze ręczni przeszli testy na koronawirusa przed meczem z Niemcami, które według związku były "nagłe i nieoczekiwane". Musieli czekać na nie kilkadziesiąt minut - najpierw przed hotelem, a potem już na miejscu, w kolejce przed innymi osobami. "To dla nas niepojęte" - mówił w rozmowie dla Sport.pl prezes Związku Piłki Ręcznej w Polsce, Henryk Szczepański. Pozytywny wynik miał tylko Maciej Gębala, ale nie został dopuszczony do gry mimo zgłoszenia, że posiada status ozdrowieńca.

ME 2022. Polska wygrywa grupę w pierwszej fazie turnieju

Reprezentacja Polski rozpoczęła zmagania w mistrzostwach Europy od wygranej 36:31 z Austrią, a w drugiej kolejce biało-czerwoni ograli 29:20 Białoruś. Niemcy także pokonali Austriaków oraz Białorusinów, w wyniku czego byli pewni awansu do kolejnej rundy. Bezpośredni mecz Polska-Niemcy zatem toczył się o wygraną grupy w pierwszej fazie i lepszą sytuację w drugiej fazie grupowej, gdzie zagra 12 najlepszych zespołów w turnieju.

Więcej treści sportowych znajdziesz też na Gazeta.pl

Niemcy lepiej rozpoczęli spotkanie z Polską i po 19 minutach prowadzili 8:5. Biało-czerwoni szczególnie mieli problemy z Julianem Kosterem, rozgrywającym występującym w barwach VfL Gummersbach. Polacy schodzili na przerwę z wynikiem 12:15. "Mamy duże problemy z obroną Niemców" - napisał Łukasz Jachimiak, dziennikarz Sport.pl na Twitterze. Biało-czerwoni ostatecznie przegrali mecz 23:30 i zajęli drugie miejsce po pierwszej fazie grupowej.

Tabela "polskiej" grupy po pierwszej fazie ME:

• 1. Niemcy - 3 wygrane - 6 punktów - bramki: 97:81
  • 2. Polska - 2 wygrane - 4 punkty - bramki: 88:81
  • 3. Austria - 2 przegrane - 0 punktów - bramki: 60:70*
  • 4. Białoruś - 2 przegrane - 0 punktów - bramki: 49:62*

* - Austria i Białoruś zagrają ostatni grupowy mecz o 20:30

Wszystkie ekipy w drugiej fazie grupowej zachowują punkty zdobyte z drużyną, z którą wyszły z pierwszej fazy grupowej, dlatego też tak ważne było spotkanie z Niemcami. Poza biało-czerwonymi i Niemcami w grupie znalazła się Hiszpania, Rosja, Szwecja oraz Norwegia, czyli uznane marki światowego szczypiorniaka. Po zakończeniu pierwszej fazy liderem do meczu Polska - Niemcy była Hiszpania, która wygrała 32:28 ze Szwecją. Z drugiej fazy grupowej awansują tylko dwa najlepsze zespoły, natomiast trzecie ekipy zagrają o 5. miejsce. Na razie Polacy zajmują ostatnie miejsce w tabeli przez bilans bramek.