Powstaje nowa potęga piłki ręcznej. Trzy nowe gwiazdy. Jedna z Łomży Vive Kielce

To może być nowa potęga na mapie europejskiej piłki ręcznej. Norweski klub Kolstad IL wkrótce ogłosi transfery znakomitych zawodników: Magnusa Abelvika Roda, Torbjorna Bergeruda, a przede wszystkim jednego z najlepszych rozgrywających świata: Sandera Sagosena.

Kolstad IL Trondheim nazwiska nowych zawodników ma ogłosić w najbliższą niedzielę w przerwie meczu ligowego. Według informacji norweskiej gazety "Nettavisen" nazwiska będą robić olbrzymie wrażenie.

Zobacz wideo "Mało osób w nas wierzyło przed mistrzostwami. Nie tylko w telewizjach, ale ogólnie"

Kielce, 23.09.2021. Liga Mistrzów piłkarzy ręcznych: Łomża Vive Kielce - Telekom Veszprem 32:29Sensacje w Lidze Mistrzów piłkarzy ręcznych. Vive samodzielnym liderem [WIDEO]

Wielkie gwiazdy w Kolstad IL

Do Kolstad IL mają dołączyć bowiem gwiazdy światowej piłki ręcznej. Od sezonu 2022/2023 w zespole mają grać kołowy Magnus Gullerud, islandzki rozgrywający Janus Dadi Smarason, jego rodak, prawoskrzydłowy Sigvaldi Gudjonsson, który obecnie występuje w Łomży Vive Kielce oraz znakomity norweski bramkarz Torbjørn Bergerud.

To jednak nie koniec wzmocnień norweskiego klubu. Od sezonu 2023/2024 do Kolstad IL trafią uznawany za jednego z czołowych leworęcznych rozgrywających świata - Norweg Magnus Abelvik Rød (obecnie występuje we Flensburgu) oraz jego rodak, genialny rozgrywający Sander Sagosen. Wszyscy ci zawodnicy to czołowie postacie kadry Norwegii, która w latach 2017 i 2019 zdobyła srebrne medale mistrzostw świata, a przed rokiem brązowy na mistrzostwach Europy.

Obecny klub Sagosena THW Kiel wydał już nawet komunikat w sprawie odejścia zawodnika.

Więcej treści sportowych znajdziesz na Gazeta.pl

- Oczywiście akceptujemy tę decyzję, nawet jeśli współpraca z Sanderem była długofalowa i wszystko działało: atmosfera w naszym zespole i wokół niego, nasz plan na przyszłość i aspekty finansowe. Ale ostatecznie był to czynnik, którego nie mogliśmy spełnić - mówi Viktor Szilagyi dyrektor sportowy klubu w komunikacie prasowym.

Kolstad IL po tych transferach będzie dysponował bardzo mocnym składem i może być nową siłą na mapie światowego szczypiorniaka.

- To może być oczywiście fajny projekt, choć nie znam szczegółów. Piłka ręczna w Norwegii zawsze stała na wysokim poziomie, zwłaszcza w kobiecym wydaniu. W ostatnich latach męska też poszła wysoko do góry - mówi Talant Dujszebajew, trener Łomży Vive Kielce.

- Skład Kolstad IL wygląda bardzo ciekawie, bo zakontraktowani zawodnicy są znakomici i przede wszystkim młodzi, głodni sukcesów. Będą chcieli wygrać nawet Ligę Mistrzów, choć w tym celu będą potrzebować wielu kolejnych wzmocnień - dodaje Wojciech Staniec, redaktor naczelny handballnews.pl.

Obecnie drużynie Kolstad IL nawet w rozgrywkach ligowych nie wiedzie się najlepiej. W tym sezonie po ośmiu kolejkach zajmuje dopiero ósme miejsce. Ma już cztery porażki, zaledwie siedem punktów i traci aż dziewięć do lidera - Elverum Handball.

To kolejny projekt skandynawskiej drużyny w ostatnim czasie. W lutym pisaliśmy o drużynie Aalborg Handball, która buduje bardzo mocny skład. Dołączy tam m.in. Mikkel Hansen. Dwukrotny mistrz świata i mistrz olimpijski po ponad dziesięciu latach spędzonych w czterokrotnych uczestniku Final Four Ligi Mistrzów - PSG, opuści Francję i wróci do rodzinnego kraju.

Taki projekt na pewno oparty jest dużym ryzykiem. Nie trzeba daleko szukać. AG Kopenhaga bankructwo ogłosiła w sierpniu 2012 roku, tuż po zajęciu trzeciego miejsca w Final Four Ligi Mistrzów. Właściciel klubu Jesper "Kasi" Nielsen oficjalnie wycofał się ze sponsorowania. Ekipa ze stolicy Danii chciała przetrwać próbę czasu i gorączkowo szukała nowych inwestorów.

Piękna asysta KaraciciaZawodnik Vive zszokował wielkie PSG. "Oj, ojoj, ojojoj! Niesamowite" [WIDEO]

Nie udało się jednak. A w klubie grały wówczas takie gwizdy piłki ręcznej jak: Kim Andersson, Kasper Hvidt, Joachim Boldsen, Niclas Ekberg, Arnor Atlason, Olafur Stefansson, Steinar Ege czy Henrik Toft Hansen. Co ciekawe, byli też ci, którzy dołączą do Aalborga - Mikkel Hansen i Mads Mensah Larsen.

Więcej o: