Liga Europejska dla reprezentanta Polski. Orlen Wisła na czwartym miejscu

Niemiecki Magdeburg z reprezentacyjnym rozgrywającym Piotrem Chrapkowskim w składzie wygrał Ligę Europejską. W finale rozegranym w SAP Arenie w Mannheim pokonał Füchse Berlin 28:25.

Dla zawodników Magdeburga zdobycie tego trofeum było szansą na uratowanie sezonu. Odpadli już bowiem w 1/8 finału z Pucharu Niemiec (po porażce właśnie z Füchse Berlin 30:31), a w Bundeslidze przegrali trzy z czterech ostatnich meczów i praktycznie stracili szansę na zdobycie wicemistrzostwa Niemiec i grę w Lidze Mistrzów.

W półfinale Magdeburg po pasjonującym meczu pokonał Orlen Wisłę Płock 30:29. W finale zmierzył się z inną niemiecką drużyną - Füchse Berlin. Co ciekawe, w dwóch ostatnich spotkaniach między tymi drużynami Magdeburg wygrał w sumie aż...piętnastoma golami! (32:22 na wyjeździe i u siebie 29:24). W finale długo zanosiło się na powtórkę. W 21. minucie było już 12:6, a do przerwy 15:8. Jeszcze w 35. minucie Magdeburg wygrywał aż 18:10. Rywale zaczęli odrabiać straty. Cztery minuty przed końcem przegrywali tylko 23:25. W końcówce nie udało im się jednak odrobić strat.

W drużynie zwycięzców najskuteczniejsi byli Tim Hornke i Islandczyk Omar Ingi Magnusson. Obaj zdobyli po siedem bramek, a oddali po dwa rzuty więcej. Bardzo dobrze zagrał również bramkarz Jannick Green. Duńczyk bronił z 41. proc. skutecznością (17/41) i jak najbardziej zasłużenie, został wybrany najlepszym zawodnikiem finału. Piotr Chrapkowski rzucił jednego gola, ale grał cały czas w obronie. Dla reprezentanta Polski to drugie trofeum w karierze. Pięć lat temu wygrał z Łomżą Vive Kielce finał Ligi Mistrzów.

Magdeburg zdobył trofeum po czternastu latach przerwy. W 2007 roku wygrał ówczesny Puchar EHF. W tegorocznych rozgrywkach miał imponujący bilans - piętnaście zwycięstw i zaledwie jedna porażka. W sumie Magdeburg ma już siedem europejskich triumfów - trzy w Lidze Mistrzów (1978, 1981 i 2002), cztery w Lidze Europejskiej (1999, 2001, 2007 i 2021) i trzy Superpuchary Europy (1981, 2001 i 2002).

W meczu o trzecie miejsce Orlen Wisła Płock przegrała z Rhein-Neckar Löwen 27:32 (12:15).