Plaga walkowerów w LM piłkarzy ręcznych. W grupie Vive aż pięć, a może sześć!

6 - tyle walkowerów przyznała Europejska Federacja Piłki Ręcznej w tym sezonie Ligi Mistrzów. Wszystko z powodu pandemii Covid-19.

Europejska Federacja Piłki Ręcznej poinformowała, że przyznaje sześć walkowerów za nierozegrane z powodu pandemii mecze w Lidze Mistrzów szczypiornistów. Takie rozwiązanie EHF zapowiedziała już kilka tygodni temu i zastosowała je wcześniej w Lidze Mistrzyń i Lidze Europejskiej kobiet. "Winna" jest ta strona, z której powodu spotkanie nie mogło zostać rozegrane. Walkower w tym wypadku oznacza 2 punkty i wynik 10:0 dla klubu, który nie zawinił. W jednym przypadku, gdy wina było obustronna, orzeczono remis 5:5.

Zobacz wideo "Mało osób w nas wierzyło przed mistrzostwami. Nie tylko w telewizjach, ale ogólnie"

Koronawirus komplikuje rozgrywki w Europie. Sypią się walkowery

W męskiej Lidze Mistrzów piłkarzy ręcznych nie rozegrano w sumie siedmiu spotkań. Aż sześć z nich w grupie A w której gra polski zespół Łomża Vive Kielce. Wszystko wskazuje jednak na to, że mistrzowie Polski jako jedyni rozegrają wszystkie swoje spotkania. Większość meczów nie odbyła się z powodu pandemii, ale nie wszystkie. Niedawno środowiskiem piłki ręcznej w Europie wstrząsnęła informacja o śmierci bramkarza FC Porto Alfredo Quintany. Z tego powodu klub zrezygnował z rozegrania spotkania z Mieszkowem w Brześciu. 32-latek zasłabł w poniedziałek (22.02) podczas treningu. U zawodnika doszło do zatrzymania akcji serca. Po reanimacji został przewieziony do szpitala. Quintana był w ciężkim stanie. W piątkowy (26.02) poranek Porto przekazało wiadomość o śmierci swojego zawodnika. Pod znakiem zapytania stoi też wyznaczony na 4 marca mecz Porto z Elverum. EHF na razie nie podjęła decyzji w sprawie spotkania Porto z Białorusinami.

W grupie B natomiast tylko jedno spotkanie zostało rozstrzygnięte walkowerem. To starcie Motor Zaporoże - THW Kiel. Ze względu na sytuację pandemiczną EHF zmieniła zasady rywalizacji.

Pierwotnie po fazie grupowej miały odpaść dwie drużyny z każdej z grup, ale w tym roku wszystkie 16 zespołów awansuje do fazy pucharowej. 

Przyznane walkowery zmieniły również nieco sytuację w tabeli. Kielczanie akurat pozostali na prowadzeniu w swojej grupie, ale ich ostateczna pozycja zależy od wyniku w ostatnim spotkaniu fazy grupowej. Vive może spaść nawet na trzecią pozycję. W 1/8 finału mistrzowie Polski najprawdopodobniej zmierzą się z HBC Nantes, Celje Lasko albo PPD Zagrzeb.

Najbliższe spotkanie Łomży Vive Kielce w Lidze Mistrzów odbędzie się 4 marca o godzinie 18:45 w kieleckiej Hali Legionów. 

Walkowery w Lidze Mistrzów

  • GRUPA A
  • Flensburg-Handewitt – Vardar Skopje 0:10
  • Paris Saint-Germain – Vardar Skopje 5:5
  • Vardar Skopje – Paris Saint-Germain 0:10
  • FC Porto – Flensburg-Handewitt 10:0
  • Elverum – Pick Szeged 0:10
  • GRUPA B
  • Motor Zaporoże – THW Kiel 10:0
Więcej o: