Hiszpania z brązowym medalem mistrzostw świata! Bohaterami bracia z Łomży Vive Kielce

Reprezentacja Hiszpanii piłkarzy ręcznych po raz czwarty w historii zdobyła medal mistrzostw świata. W meczu o brąz pokonała Francję 35:29.

Pojedynek o brązowy medal śmiało mógłby być finałem. Obie siódemki liczyły bowiem, że spotkają się w ostatnim spotkaniu turnieju. Francuzi zdobywali medale w trzech ostatnich mistrzostwach świata, w tym złoto w latach 2015 i 2017. Na ostatnim mundialu w Danii i Niemczech wywalczyli brązowy medal.

Kapitalny półfinał mistrzostw świata w piłce ręcznej! Niewiarygodna pogoń w ostatnich minutachKapitalny półfinał mistrzostw świata w piłce ręcznej! Niewiarygodna pogoń w ostatnich minutach

Hiszpania z medalem po ośmiu latach

Zdecydowanie dłużej na medal czekali za to Hiszpanie, którzy złoto zdobyli w 2013 roku na turnieju rozegranym przed własną publicznością. W trzech kolejnych mundialach nie potrafili stanąć na podium. W 2015 roku walkę o brąz przegrali z Polakami, a potem byli na piątym i siódmym miejscu. W tegorocznym turnieju biało-czerwoni znów mogli utrzeć im nosa, bo w I rundzie fazy grupowej przegrali zaledwie 26:27 (11:14).

Co ciekawe, z ostatnich dziesięciu spotkań na linii Francja - Hiszpania, aż sześć wygrali ci pierwsi. Dwa razy był remis i zaledwie dwa razy zwyciężyła ekipa z Półwyspu Iberyjskiego. W niedzielne popołudnie od początku była drużyną zdecydowanie lepszą. Bardzo dobrze na rozegraniu spisywał się duet braci z Łomży Vive Kielce: Daniel i Alex Dujszebajew. Obaj byli najskuteczniejsi i mieli kilka asyst. Ten pierwszy miał skuteczność 6/7, a drugi trafił aż osiem razy, ale w czternastu próbach. Po jego trafieniu w 43. minucie aktualni mistrzowie Europy prowadzili aż 25:19.

Francuzi mieli spory problem ze skutecznością, bo w całym meczu mieli tylko 55 proc. Z drugiej strony świetnie między słupkami spisywał się Rodrigo Corrales (wybrany MVP meczu), były zawodnik Orlen Wisły Płock, a obecnie Telekomu Veszprem. W dodatku mocno pomagała mu obrona.

Trójkolorowi nie wykorzystali szansy na zdobycie dwunastego medalu mistrzostw świata. Byliby wówczas najbardziej utytułowaną drużyną w klasyfikacji medalowej. Obecnie, podobnie jak Szwedzi, mają jedenaście krążków (sześć złotych, jeden srebrny i cztery brązowe). Natomiast dla Hiszpanów to dopiero czwarte podium w historii.

Co ciekawe, drużyna Jordi Ribery zdobyła najwięcej bramek w historii meczów o trzecie miejsce. Dotychczas najwięcej trafień mieli: Duńczycy (34 w 2007 roku w starciu z Francją).

Egipt, Kair, 29.01.2021. Półfinał mistrzostw świata piłkarzy ręcznych: Szwecja - Francja 32:26Niespodzianka w półfinale MŚ w piłce ręcznej! Wielki faworyt przegrał!

Finałowy pojedynek: Dania - Szwecja rozpocznie się o godz. 17.30. Relacja na żywo na sport.pl.

Hiszpania - Francja 35:29 (16:13)

Hiszpania: Corrales, Perez de Vargas - A. Dujszebajew 8, D. Dujszebajew 6, Sole 4, Figueras 4, Gomez 4, Entrerrios 4, Arino 2, Sarmiento 1, Fernandez 1, Canellas 1, Marchan, Maqueda, Morros, G. Guardiola.

Francja: Gerard, Genty - Descat 7, Tournat 4, Fabregas 4, Mem 3, Jacques Acquevillo 2, Remili 2, Porte 2, Mahe 2, Guigou 2, Abalo 1, Dipanda.