Jest szansa na mecze Polaków na MŚ w otwartej telewizji? "Kontaktuję się ze SportFive"

Cały czas trwają rozmowy między TVP Sport a agencją SportFive, która pośredniczy w sprzedaży praw do transmisji mistrzostw świata w piłce ręcznej. - Kontrahent jest jednak nieugięty i nie zmienia swoich oczekiwań finansowych - mówi Marek Szkolnikowski w rozmowie ze Sportowymi Faktami.

Polscy szczypiorniści kapitalnie zakończyli rywalizację w pierwszej fazie mistrzostw świata piłkarzy ręcznych, rozgrywanych w Egipcie. Po zwycięstwie z Tunezją (30:28) i minimalnej porażce z Hiszpanią (26:27), rozbili w świetnym stylu Brazylijczyków 33:23. Dzięki temu zespół Patryka Rombla zajął 2. miejsce w grupie, a co ważniejsze - zabierze 2 punkty do kolejnej fazy.

Zobacz wideo "Mało osób w nas wierzyło przed mistrzostwami. Nie tylko w telewizjach, ale ogólnie"

Polacy zobaczą mecze piłkarzy ręcznych w telewizji? TVP nadal negocjuje

Żadna polska telewizja nie zdecydowała się na zakup licencji ze względu na gigantyczny koszt tego produktu. Mówi się o tym, że cena pakietu za mecze Polaków wynosiła aż 500 tysięcy euro, z kolei koszt całego turnieju to 1,5 mln euro. To znacząco przewyższa dochody, jakie każdy polski nadawca mógłby uzyskać na transmisji tego turnieju. 

Okazuje się jednak, że TVP Sport stale negocjuje pokazanie kolejnych meczów biało-czerwonych. - Przed każdym meczem Polaków i po każdym występie naszej drużyny kontaktuję się ze SportFive i czekam na zdrowy rozsądek. Kontrahent jest jednak nieugięty i nie zmienia swoich oczekiwań finansowych. Po spotkaniach z Tunezją i Hiszpanią cena była taka sama, jak przed startem turnieju - mówi Sportowym Faktom Marek Szkolnikowski, dyrektor TVP Sport.

Polska - Hiszpania na MŚ w piłce ręcznejGigantyczna oglądalność mistrzostw świata, których nie ma w telewizji. Szef TVP Sport odpowiada

Polacy oglądają mecze na YouTube

Mecze dostępne są jednak za pośrednictwem konta IHF w serwisie YouTube. I trzeba przyznać, że spotkania Polaków biją rekordy popularności. Spotkanie z Canarinhos oglądało na YT 220 tysięcy widzów w szczytowym momencie. Kolejny raz doprowadziło to do dyskusji na temat ewentualnego zakupu praw.

Szkolnikowski dodaje, że TVP musi twardo negocjować te prawa, bo kolejne mistrzostwa odbędą się również w Polsce, a wtedy cena może poszybować jeszcze wyżej. -  Jeżeli teraz zgodzimy się na dyktat cenowy kontrahenta, za dwa lata możemy usłyszeć taką kwotę, że pospadamy z krzeseł. A wtedy oczekiwania społeczne, żeby turniej pokazała TVP, będą dużo większe niż teraz - dodaje dyrektor TVP Sport.

Kiedy kolejne mecze Polaków?

Polscy szczypiorniści poznali już także terminarz grupy I. Polacy na brak szczęścia nie mogą narzekać - na początek trafili na teoretycznie najsłabszego rywala, czyli Urugwajczyków (21 stycznia), którzy ponieśli klęski zarówno z Węgrami, jak i z Niemcami. Później zespół Patryka Rombla zagra kolejno z Węgrami (23 stycznia) i Niemcami (25 stycznia), którzy niespodziewanie ulegli Węgrom 28:29. Taki wynik zadecydował o tym, że ostatni mecz, być może decydujący o losach awansu, zagramy z Niemcami, czyli teoretycznie najtrudniejszym rywalem w grupie.

Michał Olejniczak podczas meczu Polska-Brazylia na Mistrzostwach Świata w piłce ręcznej w Egipcie.Tak wygląda końcowa tabela grupy B MŚ w piłce ręcznej. Polacy zaszaleli!

Więcej o: