Losowanie MŚ w piłce ręcznej. Polacy poznali rywali

Reprezentacja Polski w piłce ręcznej poznała rywali w fazie grupowej mistrzostw świata, które w styczniu odbędą się w Egipicie. Przed Polakami bardzo trudne zadanie, bowiem zmierzą się z Hiszpanią, Brazylią i Tunezją.

Wobec pandemii koronawirusa w kwietniu Europejska Federacja Piłki Ręcznej (EHF) odwołała mecze eliminacji MŚ 2021. Polska miała w nich rozegrać dwumecz z Litwą i w przypadku zwycięstwa jeszcze jeden - z Białorusią. Ale EHF zmieniła zasady i przyznała awans najlepszym drużynom z rozegranych zimą mistrzostw Europy. W ten sposób skreślona została m.in. Polska, która na ME po porażkach ze Słowenią 23:26, Szwajcarią 24:31 i Szwecją 26:28 zajęła dopiero 21. miejsce w gronie 24 drużyn.

Zobacz wideo Sportowa rozmowa dnia: z Mariuszem Jurkiewiczem rozmawia Michał Gąsiorowski

Polacy otrzymali jednak "dziką kartę", dzięki której zagrają w przyszłorocznych mistrzostwach świata, które zostaną rozegrane w dniach 14-31 stycznia w Egipcie. W sobotę poznali swoich rywali w pierwszej fazie, którymi będą Hiszpanie, Brazylijczycy i Tunezyjczycy. Z grupy wyjdą trzy zespoły, które następnie zmierzą się w drugiej fazie grupowej. Jeśli Polakom uda się do niej dostać, zmierzą się z trzema najlepszymi zespołami grupy A (Niemcy, Węgry, Urugwaj i Wyspy Zielonego Przylądka). Dwie najlepsze drużyny przejdą następnie do fazy pucharowej - ćwierćfinału, półfinału i finału.

Reprezentacja Polski w przeszłości zdobyła medale na mistrzostwach świata. W 2007 roku awansowała do finału, w którym przegrała z Niemcami. W 1982, 2009 i 2015 zajmowała 3. miejsca. Tym razem szanse na powtórzenie tych sukcesów wydają się być niewielkie.

Grupy pierwszej fazy grupowej MŚ 2021:

  • Grupa A: Niemcy, Węgry, Urugwaj, Wyspy Zielonego Przylądka
  • Grupa B: Hiszpania, Tunezja, Brazylia, Polska
  • Grupa C: Chorwacja, Katar, Japonia, Angola
  • Grupa D: Dania, Argentyna, Bahrajn, DR Kongo
  • Grupa E: Norwegia, Austria, Francja, drużyna z Ameryki Płn.
  • Grupa F: Portugalia, Algieria, Islandia, Maroko
  • Grupa G: Szwecja, Egipt, Czechy, drużyna z Ameryki Płd. i Śr.
  • Grupa H: Słowenia, Białoruś, Korea Płd., Rosja

Nadal nie wyłoniono dwóch zespołów, które dostaną się do mistrzostw świata z turniejów kwalifikacyjnych w Ameryce Północnej oraz Ameryce Południowej i Środkowej.

Przeczytaj także:

Więcej o: