Reprezentacja Polski zagra na mistrzostwach świata w piłce ręcznej! IHF przyznała "dzikie karty"

Reprezentacja Polski piłkarzy ręcznych zagra na mistrzostwach świata w 2021 roku! Taką decyzję podjęła Międzynarodowa Federacja Piłki Ręcznej (IHF), przyznając Polakom i Rosjanom "dziką kartę" umożliwiającą udział w turnieju w Egipcie.

Wobec pandemii koronawirusa w kwietniu Europejska Federacja Piłki Ręcznej (EHF) odwołała mecze eliminacji MŚ 2021. Polska miała w nich rozegrać dwumecz z Litwą i w przypadku zwycięstwa jeszcze jeden - z Białorusią. Ale EHF zmieniła zasady i przyznała awans najlepszym drużynom z rozegranych zimą mistrzostw Europy. W ten sposób skreślona została m.in. Polska, która na ME po porażkach ze Słowenią 23:26, Szwajcarią 24:31 i Szwecją 26:28 zajęła dopiero 21. miejsce w gronie 24 drużyn.

Zobacz wideo Sportowa rozmowa dnia: z Mariuszem Jurkiewiczem rozmawia Michał Gąsiorowski

Związek Piłki Ręcznej w Polsce złożył protest do EHF, jednocześnie składając wniosek do IHF o przyznanie "dzikiej karty", pozwalającej na start w mistrzostwach świata w 2021 roku, które odbędą się w Egipcie. W czwartek poinformowano oficjalnie, że zespół prowadzony przez Patryka Rombela wystąpi na mundialu, który odbędzie się w dniach 13-31 stycznia przyszłego roku.

Jak poinformowała IHF, federacja otrzymała kilka wniosków o dziką kartę. Wpływ na decyzję o przyznaniu "dzikiej karty" Polakom i Rosjanom miały ogólny rozwój piłki ręcznej, wpływ przyznania "dzikiej karty" na globalny rozwój dyscypliny, wzmocnienie flagowych wydarzeń IHF (a Polacy, wraz ze Szwedami, będą gospodarzem MŚ w 2023 roku), a także przyczyny ekonomiczne, szczególnie istotne w czasach pandemii.

Reprezentacja Polski w przeszłości zdobyła medale na mistrzostwach świata. W 2007 roku awansowała do finału, w którym przegrała z Niemcami. W 1982, 2009 i 2015 zajmowała 3. miejsca. Tym razem szanse na powtórzenie tych sukcesów wydają się być niewielkie.

Przeczytaj także: