Kto selekcjonerem piłkarzy ręcznych? Faworytem Tałant Dujszebajew

Najlepiej, gdyby zwyciężyła "polska opcja", choć to wcale nie oznacza, że nowy trener musi być Polakiem. Wiadomo natomiast, że powinien znać język polski. Czy nowym trenerem reprezentacji zostanie Tałant Dujszebajew?

Związek ogłosił w środę konkurs na trenera reprezentacji, termin zgłoszeń mija 17 lutego, nazwisko nowego szkoleniowca powinniśmy poznać do końca miesiąca. Czasu jest mało, już od 8 kwietnia polski zespół zagra w turnieju kwalifikacyjnym do igrzysk w Rio (odbędzie się w gdańskiej Ergo Arenie). Rywalami Polski będą Macedonia, Tunezja i Chile - tylko kataklizm mógłby pozbawić drużynę zajęcia jednego z dwóch premiowanych awansem miejsc.

- Podstawowym celem, jaki postawimy przed nowym szkoleniowcem, będzie wywalczenie awansu olimpijskiego i do mistrzostw świata we Francji w 2017 r. - mówi prezes Andrzej Kraśnicki.

Po dotkliwej porażce Polaków z Chorwacją 23:37, która pozbawiła nasz zespół szans na półfinał Euro, do dymisji podał się trener Michael Biegler. Wśród potencjalnych następców pojawiły się nazwiska byłych reprezentantów Polski, a teraz szkoleniowców: Roberta Lisa, Krzysztofa Kisiela, Damiana Wleklaka, Rafała Kuptela, ale przede wszystkim Piotra Przybeckiego oraz trenera Vive Tauron Kielce Tałanta Dujszebajewa. Ten ostatni potwierdził, że zgłosi się do konkursu, i podkreślił, że praca z reprezentacją Polski to jego marzenie.

O 48-letnim Kirgizie z hiszpańskim paszportem jako o trenerze biało-czerwonych mówiło się już przed dwoma laty, gdy w Vive Tauron Kielce zastąpił Bogdana Wentę. Jesienią 2014 r. został jednak szkoleniowcem kadry Węgier. W poniedziałek stracił stanowisko - na Euro jego zespół zajął dopiero 12. miejsce.

Nieoficjalnie mówi się, że reprezentantom Polski podoba się rozwiązanie z Dujszebajewem i Przybeckim jako jego asystentem. - To zależy, jaką funkcję miałby Piotrek. On przecież też ma swoje ambicje - podkreślił Mariusz Jurasik, srebrny i brązowy medalista MŚ, dziś grający trener Górnika Zabrze. Dodał, że kandydatura Dujszebajewa jest "warta przemyślenia". - Byłbym za Tałantem. Niech pokaże, co potrafi - powiedział Jurasik.

Wenta sugeruje jednak, że łączenie funkcji trenera klubowego i reprezentacyjnego to nie jest najlepszy pomysł, choć sam był w takiej sytuacji przez blisko sześć lat. - Dzięki temu doskonale wiem, że w momencie budowy nowej drużyny potrzebne jest zaangażowanie 24 godziny na dobę - mówił. - I ja to rozumiem, bo czasami pojawia się przesyt. Niektórzy gracze, jadąc na zgrupowanie kadry, chcą trochę odpocząć od klubu, zobaczyć inny system, a tymczasem mają to samo - stwierdził Artur Siódmiak, inny dwukrotny medalista mistrzostw świata z zespołu Orłów Wenty, a teraz ekspert Polsatu. Przyznaje, że postawiłby na kandydaturę Przybeckiego. - Kilka razy z nim rozmawiałem, ma bardzo fajne pomysły. Jest też otwarty na pomoc innych. Z drugiej strony, jeśli konkurs wygra Dujszebajew, to też przyklasnę, bo to świetny fachowiec - stwierdził Siódmiak.

Na "polską opcję" stawiają również uznani szkoleniowcy. - Trenera trzeba szukać gdzieś blisko, nie róbmy tego po świecie - powiedział Wenta. - Od razu po dymisji Bieglera skłaniałem się ku opcji zatrudnienia młodego polskiego trenera. Bo jeśli cały czas będą zagraniczni szkoleniowcy, to kiedy nasi zdobędą doświadczenie? Potrzebujemy nowego człowieka. Z entuzjazmem, z nowym spojrzeniem. Żeby swoją osobowością i pomysłami porwał zawodników - powiedział Wojciech Nowiński, trener młodzieżówki, która w 2002 r. w Gdańsku zdobyła mistrzostwo Europy, dziś komentator telewizyjny.

Radosław Wasiak, były reprezentacyjny kołowy, a teraz dyrektor sportowy Vive Tauron Kielce, jest za kandydaturą Dujszebajewa. - Zna naszą ligę, a przede wszystkim nie boi się wprowadzać nowych graczy do drużyny - powiedział.

Właśnie zbudowanie nowej drużyny będzie głównym zadaniem nowego szkoleniowca po powrocie z Brazylii. Bo awans do igrzysk to obowiązkowe zadanie kadry. A co potem? Potem należy się spodziewać końca reprezentacyjnej kariery jej filarów - Sławomira Szmala, Bartosza Jureckiego, Karola Bieleckiego, Adama Wiśniewskiego czy może też Michała Jureckiego i Krzysztofa Lijewskiego. Kto ich zastąpi? - Są młodzi gracze, ale trzeba dać im szansę - podkreśla Jurasik.

Jednym z zarzutów stawianych Bieglerowi było to, że przez trzy i pół roku pracy nie nauczył się języka polskiego, z niemieckiego tłumaczył go jego asystent Jacek Będzikowski. W wymaganiach konkursu znajomość języka polskiego jest pożądana (ale nie konieczna, wśród warunków niezbędnych jest znajomość angielskiego). Dujszebajew w Kielcach błyskawicznie się go nauczył.

Obecny szkoleniowiec Vive Tauron wygrywał Ligę Mistrzów jako zawodnik, a potem trener hiszpańskiego Ciudad Real, z kieleckim zespołem przed rokiem zajął trzecie miejsce w Europie. Wybrano go też na najlepszego trenera Champions League. - W tych zespołach miał jednak wielkich zawodników, mnóstwo gwiazd, w kadrze czekałaby go zupełnie inna praca - mówi Jurasik.

Zobacz wideo

Pamiętasz te legendarne (i głupie) nagłówki?

Czy zwolnienie Michaela Bieglera to słuszna decyzja?
Więcej o: