ME piłkarzy ręcznych 2016. Polska - Chorwacja. Czy Daszek przykryje Strleka?

Lewoskrzydłowy Chorwatów Manuel Strlek to ich najskuteczniejszy zawodnik podczas mistrzostw Europy. Przeciw niemu zagra Michał Daszek. Nasz prawoskrzydłowy po kilku słabszych występach przełamał się w starciu z Białorusią. - Strlek jest w formie, ale Daszek nie musi mieć kompleksów, może przykryć Chorwata - mówi nam były skrzydłowy kadry, Tomasz Tłuczyński. Relacja na żywo w Sport.pl w środę o godz. 20.30

Strlek i Daszek znają się dobrze, bo Chorwat jest zawodnikiem Vive Kielce, a Polak występuje w Wiśle Płock. W mistrzostwach Europy wyższą formę prezentuje Strlek. W pięciu meczach Chorwatów rzucił 24 bramki, mając świetną, 80-procentową skuteczność. - Dobrze biega na kontrę, jest pewny, koledzy nie boją się do niego grać - analizuje Tłuczyński.

Wicemistrz świata z 2007 roku i brązowy medalista MŚ 2009 występował na tej samej pozycji, na której gra Strlek. Daszek to prawoskrzydłowy, a ze Strlekiem zestawiamy go dlatego, że z racji ustawienia na boisku będą ze sobą rywalizować. - Michała czeka trudne zadanie w obronie. Będzie musiał uważać, bo Chorwaci przez skrzydła grają częściej niż my. My od zawsze gramy skrzydłami za mało. To stary problem. W trwających mistrzostwach nieźle wyglądało to jedynie z Francją dzięki Przemkowi Krajewskiemu, no i z Białorusią, dzięki Daszkowi - zauważa Tłuczyński.

W poniedziałkowym meczu z Białorusią, wygranym 32:27, najmłodszy zawodnik naszej kadry rzucił pięć bramek, notując 100-procentową skuteczność. Do tego dołożył dwie asysty, wywalczył też rzut karny i dobrze spisywał się w obronie. - Michał nareszcie się obudził. Wcześniej był przestraszony, niepewny. Myślałem, że od początku będzie dobry - mówi Tłuczyński. - Teraz przed nim trudne zadanie, Strlek ma większe doświadczenie, częściej grał o wielką stawkę. Ale po pierwsze gramy u siebie, po drugie to my mamy realne szanse na półfinał, a Chorwaci tylko matematyczne, i po trzecie Daszek nie musi mieć kompleksów, jak dobrze zacznie, jak się nakręci, to może przykryć Chorwata - dodaje nasz były reprezentant.

- Michał jest młody, ale w Wiśle Płock rozegrał już trochę ważnych meczów, choćby w Lidze Mistrzów. Widać po nim, że atmosfera potrafi go uskrzydlić. Jak mu od początku siądzie, to i 10 bramek może rzucić, a nie tylko pięć - przekonuje Tłuczyński. Czy nie przesadza? Przecież 10 bramek Daszek rzucił dotąd w sumie od początku turnieju. - Michał jest bardzo dobry technicznie, rękę ma ułożoną, prezentuje kilka różnych rzutów. Do tego nie boi się, potrafi rzucić po obiegu, fajnie skacze. Oby tylko nie chciał kończyć akcji przesadnie efektownie - mówi Tłuczyński. - To musi być mecz Daszka i naszych pozostałych chłopaków. Gramy z nożem na gardle, ale przecież my tak lubimy, a nawet inaczej nie umiemy. Damy radę - kończy skrzydłowy, który dla reprezentacji Polski rzucił ponad 500 bramek.

Michał Daszek - Manuel Strlek

Wiek: 23 lata - 27 lat

Wzrost: 180 cm - 181 cm

Waga: 70 kg - 79 kg

Liczba meczów w reprezentacji: 41 - 104

Liczba bramek w reprezentacji: 71 - 342

Średnia bramek na mecz: 1,73 - 3,29

Liczba bramek w ME 2016: 10 - 24

Skuteczność w ME 2016: 59 proc. (10/17) - 80 proc. (24/30)

Obserwuj @LukaszJachimiak

Najlepsze horrory z udziałem polskich piłkarzy ręcznych [PLAKATY FILMOWE]

Więcej o: