ME piłkarzy ręcznych 2016. Polska - Serbia pojedynkiem Szmal - Stanić? [INFOGRAFIKA]

Obaj w październiku skończą po 38 lat, jeden był najlepszym bramkarzem ME 2010, drugi znalazł się w drużynie gwiazd ME 2012. Mecz Polska - Serbia powinien być popisem bramkarzy - Sławomira Szmala i Darko Stanicia. Relacja na żywo w Sport.pl w piątek o godz. 20.30

Dokładnie cztery lata temu, 15 stycznia 2012 roku, Polska w swoim pierwszym meczu mistrzostw Europy zagrała z Serbią. Tyle że wówczas to rywal był gospodarzem. W Belgradzie przegraliśmy 18:22, a bohaterem został Stanić, który obronił aż 13 z 26 rzutów (rewelacyjna, 50-procentowa skuteczność). Nam brakowało kontuzjowanego Szmala, pod którego nieobecność w polskiej bramce grali Marcin Wichary i Piotr Wyszomirski.

Czy w Krakowie Szmal wypadnie tak dobrze, jak Stanić spisał się w Belgradzie? O tym, że mecz Polski z Serbią będzie popisem gry obronnej przekonani są bukmacherzy, którzy typują, że ze wszystkich ośmiu spotkań pierwszej kolejki turnieju to w tym padnie najmniej bramek (kurs 1,71 na to, że oba zespoły rzucą ich w sumie nie więcej niż 50 - dane za firmą Fortuna).

Szmal i Stanić pod pewnymi względami są do siebie podobni, ale tak naprawdę dużo ich dzieli. "Kasa" to wzór - pracowity, odpowiedzialny, spokojny, wpatrzony w rodzinę. O Serbie ci, którzy go znają, mówią "wariat". Od 2006 do 2008 roku był zdyskwalifikowany za kokainową wpadkę.

Szmal od lat trzyma równą wysoką formę i jest podporą Vive Kielce oraz reprezentacji, a Stanić w ostatnich miesiącach kilka razy zmieniał kluby (w 2015 roku grał w dwóch drużynach niemieckich, w Kuwejcie, a w końcu zarabiać postanowił w lidze katarskiej), rezygnował z gry w kadrze i w końcu dał się namówić trenerowi Dejanowi Periciowi na powrót. Który będzie górą w piątek?

Szmal - Stanić [Infografika]Szmal - Stanić [Infografika] Piotr Kalisz

SZMAL - STANIĆ

Wiek: 37 lat - 37 lat

Wzrost: 186 cm - 191 cm

Waga: 96 kg - 102 kg

Obserwuj @LukaszJachimiak

Zobacz wideo
Więcej o: